Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Andri01 - майстор
Искай да ти покажат кой,кога пред кого е записал показанията. Конкретно за тебе не знам как стои въпроса по точно. В моя случай им доказах,че написаното в компа им е фалшиво!
Киррил - специалист
Проблемът не е в показанията на твоят водомер. От твоето писание виждам, че някъде има общ водомер и към датата на засичането, когато има разлика се заплаща от всички абонати към този общ водомер.
С оглед на това, че дългът е формиран по партида на общия водомер, разпределената сума по индивидуални партиди се отразява на ред старо салдо и за нея не се издава отделна фактура.
Плащаш твоята част от разликата в общият водомер. Тази разлика трябва да я плати предният собственик на твоята партида, към датата на смяна на партидите. Те са длъжни да сложат тази сума на неговата партида, но понеже не искат да го търсят я слагат на теб. Ако няма преден собственик, тя се заплаща от останалите абонати без новите.
Нищо не можеш да направиш, освен да го обясниш на някой фактор в това ВиК и да го керегират.
kozl - майстор
ср яну 24, 2024 10:37 amКиррил написа:
Проблемът не е в показанията на твоят водомер. От твоето писание виждам, че някъде има общ водомер и към датата на засичането, когато има разлика се заплаща от всички абонати към този общ водомер.
С оглед на това, че дългът е формиран по партида на общия водомер, разпределената сума по индивидуални партиди се отразява на ред старо салдо и за нея не се издава отделна фактура.
Плащаш твоята част от разликата в общият водомер. Тази разлика трябва да я плати предният собственик на твоята партида, към датата на смяна на партидите. Те са длъжни да сложат тази сума на неговата партида, но понеже не искат да го търсят я слагат на теб.
Нищо не можеш да направиш, освен да го обясниш на някой фактор в това ВиК и да го керегират.
Всичко това ми е ясно. Този път съм го минал и минавам, като и много други живеещи в ЕС. Е не точно както всички, защото съм и у-тел ЕС и си имам разправия с ВиК-то от години.
Обичайно във фактурите има позиция "Вашият индивидуален дял от общото потребление - ??? м3"
И в конкретната фактура няма такава позиция:

Прикачен файл:
ф-ра ВиК1.jpg

Обяснението от ВиК-то, е че "старо салдо" е тази позиция, но тя не е включена във фактурата или поне аз го тълкувам така.
В другу фактури в тази позиция "старо салдо" се изписва сумата от неплатени до момента издадени фактури.
На следващата сраница от фактурата има ред:
Брой неплатени фактури 1 ___________ Сума неплатени фактури ??????
Така де и аз си потърсих неплатената фактура и де го чукаш, де се пука :roll:
preslav - майстор
Така се получава защото сме нехайни. Преди малко повече от 5 години във Варна тръгна кампания на Вода и Кал за смяна на водомерите. Като основание се цитираше някаква наредба на предшественика на МРРБ (не го знам как се е казвало тогава министерството), наредбата беше без промяна от времето когато съм бил още в проект (разбирай древна). Вече беше приет закон, че средствата за търговско измерване са собственост на търговеца - по този закон Енергото-та смениха всички електромери, старите останаха при нас, а проверките и ремонтите на новите станаха грижа на търговците. Като стана галимацията с водомерите се допитах до доста хора, като ходите на пазар носите ли си собствено кантарче и касов апарат. Всички вдигат рамене и "викат", не ми се занимава за някакви си 35-40 лв. Не им се занимава, ама всеки 5 години трябва да си сменят (за собствена сметка) водомерите или да ги носят за проверка (което излиза същото). Кандисах, "викам" ще си сменя сам водомера, поне да не разчитам на някой некадърник от ВиК (Вода и Кал), че във входа от 2 сменени водомера - предизвикаха 2 аварии. Гявол, ама не мина номера, трябвало да си платя пломбирането - "викам" вие искате да пломбирате, на мен не ми е нужно, защо аз да плащам? Така било навсякъде, а аз се питам къде е това навсякъде, демек аз съм крадец до доказване на противното, а не обратното.
ДВА пъти писах до Омбудсмана (тогава тъкмо се сменяха оня Пенчев и коя беше следващата) - нулев отговор.
Наскоро дочух, че ВиК задължава собствениците на водомери с дистанциооно отчитане да си сменят електронния блок, ама от друго място чух, че нещо са я окъсали със софуера за отчитане на старите блокове защото не си плащат за поддръжка.
Та крайният въпрос (за мен) е "кантарчето", по което ми отчитат водата чия собственост трябва да бъде? Ангажиментът на ВиК бил до точката на свързване, демек общия водомер (който е тяхна собственост), другите били контролни. Пълна дивотия, аз плащам по контролния, по неговите показания ми се издава фактура, но той не е средство за търговско измерване т.е. показанията му са нищожни, АМА НИКОЙ НЕ ГО Е ЕНЯ и затова сме на този хал.
Аз съм ЗА да се сложи край на това беззаконие, готов съм да участвам в колективен иск срещу всички ВиК, готов съм пак да пиша до Омбудсмана, ама като се замисля, за кого да го правя, за всичките безхаберници, които пак ще намерят начина да въртят водомерите си наопаки или да цакат системата с бай-пасчета.
schuldiner - майстор
kozl, имаш ли тъща? Ако имаш /тоя късмет/, нищо не плащай, ами я засилвай да ги засипва с жалби. Като пенсия не дължи такси, свободно време бол, а и по-добре друг да трови, не тебе :-D При мен работи перфектно.
D.Kalchev - специалист
ср яну 24, 2024 7:39 amkozl написа:
Привет,
Получих първа ф-ра от местното ВиК след откриване на нови партиди. В нея има освен сметката за изразходвана вода вписана във фактурата има и вписано старо салдо.
Посетих център на ВиК дружеството и поисках документ за старото салдо да видя за какво трябва да плащам тази сума. И получих устен отговор без обяснения, че не могат да ми издадат фактура за тази сума.
Подадох писмено запитване и получих отговор:
С оглед на това, че дългът е формиран по партида на общия водомер, разпределената сума по индивидуални партиди се отразява на ред старо салдо и за нея не се издава отделна фактура.
И въпросът е, трябва ли да плащам сума, за която не ми издават фактура или какъвто и да е документ за формиране на сумата?
Доколкото усещам не става въпрос за нови партиди. Става въпрос за смяна на собственост и име на собственик в съществуваща партида. Класически случай в който собственик продава имота със задължения за ползвани ВиК услуги в имота. Щом има намесен и общ водомер, почти е сигурно, че става въпрос за апартамент и жилище в съсобственост или етажна съсобственост. При ВиК дружествата това е голям проблем, защото собственик на апартамент с големи задължения може да го продаде и новият собственик започва да пита "Ама как така...?". Това естествено няма как да се случи при ЕРП-тата, защото собственик на имот със задължения за ток няма да види такъв посмъртно без да плати старите задължения. И новият собственик може да се оплаче само на арменския поп и без да пита по форуми кой да му плати старите задължения за ток.
Накратко: Като си купувате апартамент или друг имот, проверявайте го за тежести и задължения към ВиК-то и ЕРП-то. Лесно е. Не иска много акъл и после спестява време, пари и неприятности.
MamaMy - майстор
Чудя се, ние ли сме прости като народ или нарочно ни правят на такива. Като не могат да намерят решение винаги може да проверят как е в други държави. Е да , ама германеца бил коректен и не крадял. Ми да видят как са го решили турците. Същия манталитет като нас. В големите блокове в Истанбул, където живеят масово имигранти от цял свят и половината са под наем системата е много проста. Водомерите са във входа до входните врати. Всеки си има табло както на електромерите. Изолирано и затворено. Минава инкасатора и отчита водомерите ръчно. Няма електроника освен там където някой собственици на апартаменти са ги дали под наем и са поставили система за предплащане на водата. Там като минат предплатените кубици и спира водата. Не знам как точно е направено, но поне отчитането е ясно.
kozl - майстор
ср яну 24, 2024 11:31 pmD.Kalchev написа:
Доколкото усещам не става въпрос за нови партиди. Става въпрос за смяна на собственост и име на собственик в съществуваща партида.
Грешиш.
Нова сграда, нови партиди.

Водата е потребена по общия водомер. Това съм проверил.
Защо ВиК-то се опъва да издаде фактура за просрочената сума :? Или другото, което предполагам е да са се сбъркали, умишлено или не записите по фактурата :?

Моят въпрос е имам ли основания да не плащам докато не получа фактура, защото лихвата върви по към 1% на месец.
На мен ф-рата ми трябва за КЕВР, според това какво ще впишат в нея.

Темата касае предимно живущи в ЕС или такива които не са ЕС, но имат общ водомер. Сега примерно изграждаме нещо като мини комплекс - в един имот няколко отделни къщи. По закон това не е ЕС, но ще имат общ водомер и разправиите свързани с него.
kozl - майстор
чет яну 25, 2024 12:35 amMamaMy написа:
Чудя се, ние ли сме прости като народ или нарочно ни правят на такива. Като не могат да намерят решение винаги може да проверят как е в други държави. Е да , ама германеца бил коректен и не крадял. Ми да видят как са го решили турците. Същия манталитет като нас. В големите блокове в Истанбул, където живеят масово имигранти от цял свят и половината са под наем системата е много проста. Водомерите са във входа до входните врати. Всеки си има табло както на електромерите. Изолирано и затворено. Минава инкасатора и отчита водомерите ръчно. Няма електроника освен там където някой собственици на апартаменти са ги дали под наем и са поставили система за предплащане на водата. Там като минат предплатените кубици и спира водата. Не знам как точно е направено, но поне отчитането е ясно.
Не сме организирани мое би :? Справка вица за казаните в Ада :-D

И експлоатоционнити снабдителни фирми се възползват от това и от недостатъците в наредбите в своя полза.
Само за пример аз като у-тел ЕС две години се мъчих да събера данните по водомери в сградата, за да се убедя как се разпределя водата по Общ водомер.
Обаче от около 1/3 от собствениците аз не получих достъп до техните водомери и съответно баланса не стана.
Освен това се натъкнах на проблеми, които собствениците даже не подозират и без да знаят извършват комшийска кражба.
А то още има заблудени де си мислят, че като лъжат с водомерите, то това е за сметка на ВиК-то или на ТЕЦ-а.

И понеже съм у-тел ЕС и в сградата на малкия син. Там още строителя заложи водомери на Техем с опция дистанционен отчет. Аз от името на ЕС сключих договор с Техем за дистанционен отчет и изпращане на данните във ВиК-то.
И след няколко месеца гледам във фактурите се появили +10% вода по общ водомер. Е да ама по отчетите от Техем няма разлика спрямо общия водомер и сумата на индивидуалните. А като поисках справка от ВиК-то и вместо такава се получиха кредитни известия по издадените ф-ри. С което ВиК-то си призна грешката или може би измамата :roll:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Фактура се издава на конкретно "лице". Не виждам как да се иотрази във фактура "част". да не би да е там проблемът?

Тема "Въпрос - жокер от форума по ВиК случай." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: