Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
MamaMy - майстор
Не е по темата с кеклата, но за избиване на масло съм виждал няколко модела уреди. От нашия чутур до центрофуга от Еурика. Един приятел ми показа преди време ръчна руска центрофуга. Слага се върху пластмасова кофа и отгоре е с манивела и механизъм подобно на центрофугата за вадене на мед с тази разлика, че всичко беше от пластмаса. Отдолу в кофата висят няколко лопатки от страни и една централна турбина. Лопатките по външния кръг се въртят в една посока, а турбината вътре в обратната посока. От една кофа мляко около 10 л. за 20 минути извадихме почти чаена чаша "масло". След претопяване намаля на половина. Качеството и количеството зависи от млякото. На съседа му кравата явно беше много добра. Този ми приятел гледа 3 кози. Пробвал е и от тяхното мляко почти не излизало масло затова прави бартер с комшията, а той взима козето мляко за сирене. Този уред най-ме впечатли. Хем е прост и не изисква електричество, хем става супер лесно и бързо.
Центрофугата от Еурика беше я купила майка ми. Правеше се по едно време на земеделка и имаше крава. С тази центрофуга също става маслото за половин час, но не се налага да се изгребва с лъжицата. Има нагревател който нагрява съда и стапя маслото. Изтича си от там от където точиш и изстисканото мляко. Този пък уред е с най-малко ръчни операции за производството и най-много за поддръжката. После трябват поне още половин час миене и дезинфекция и една кофа гореща вода. Този уред е подходящ за собственик на 10-15 крави.
Друга дървена центрофуга също съм виждал при майка, но как работи нямам идея. Иначе беше майсторски направена явно от бъчвар. Имаше си обръчи на каче в което имаше дървени бъркалки. Отвън пак беше с манивела. Според втория мъж на майка ми нещо била счупена и не успели да я подкарат.
plamy1969 - помощник
вт яну 30, 2024 7:43 pmivanovbg написа:
вт яну 30, 2024 6:15 pmplamy1969 написа:
Воала!
Оправих го.
Нанесох свинска мас по всички места на кеклата, където има триене - гумички, ос, вътрешни и външни резби, ... (не се смейте).
Не знам по каква логика и причина, но проблемът просто изчезна!!!
P.S.: Пробвал съм с грес, вазелин и какво ли още не, но свинската мас наистина направи магия.
Свинската мас гренясва, след време ще почне да ти мирише. Слага се обикновено краве масло.
Няма опасност от смърдене, тъй като ми стои поне от 10-15 години в кутийка от крем за ръце. Допреди години все стоеше в хладилника, но доста години еече стои в чекмедже на стайна температура. Просто й е по-гъста консистенцията и затова върши работа за разлика от греста.
Имал съм честта и щастието да го видя- биенето на масло, в най самобитен вариант, на "върхът" на Родопите.
Бил съм на 10-12г. ........77-80та някъде
Една баба, в дървен съд и на ръка. Учителката я попита какво прави, а тя- бия масло, за внуците като дойдат.
Andri01 - майстор
Това вече е нормална приказка! Поздрави-ЧЕСТНО!!
ESPACE - майстор
вт яну 30, 2024 7:49 pmpreslav написа:
Спомням си за лоените набивки от времето на дядо ми и за разликата им със сегашните тефлонови, и тям подобни втулки.
И какво, на дядо ти набивките да не са били по-добри от съвременните "тям подобни втулки"? :-D
Ако така мислиш значи ползваш помпа само да си поливаш градината.
Съвременни помпи с фибърно уплътнение работят денонощно без поддръжка по над 10 години преди да се наложи смяна на лагери и профилактична смяна на уплътнението. Относно капещите лоените набивки, струговането и набиването на втулка от неръждавейка на оста ще замълча.
И за да не съм съвсем извън темата, автора вместо свинска мас е време да открие силиконовите греси. Не гранясват, не се отмиват и издържат на по-високи температури.
preslav - майстор
ср яну 31, 2024 4:16 amESPACE написа:
вт яну 30, 2024 7:49 pmpreslav написа:
Спомням си за лоените набивки от времето на дядо ми и за разликата им със сегашните тефлонови, и тям подобни втулки.
И какво, на дядо ти набивките да не са били по-добри от съвременните "тям подобни втулки"? :-D
Ако така мислиш значи ползваш помпа само да си поливаш градината.
Съвременни помпи с фибърно уплътнение работят денонощно без поддръжка по над 10 години преди да се наложи смяна на лагери и профилактична смяна на уплътнението. Относно капещите лоените набивки, струговането и набиването на втулка от неръждавейка на оста ще замълча.
И за да не съм съвсем извън темата, автора вместо свинска мас е време да открие силиконовите греси. Не гранясват, не се отмиват и издържат на по-високи температури.
Помпа нямам, а и си хортуваме за кранчета и чУшми. Кекли от този тип https://praktis.bg/kekla-1-2-za-kanela-ths-thermostyle в партамента дето съм расъл изкара над 50 години, щокът и се уплътняваше с лоена набивка, водата никога не е мирисала на лой и кеклата не е "замръзвала" независимо, че се ползва много рядко (централен спирателен кран). На няколко места се е налагало да ползвам същия модел кранове, но с пластамастово уплътнение на щока, постоянно трябва да отпуснеш гайката за да се върти крана, после да я затегнеш, че да не сълзи по щока.
Ако е да си говорим за помпи и други валове, май съм виждал челните уплътнения на няколко вакуум помпи и уплътненията на валолинията на някои по-дърти парахундели, па казват, че и лагерите им били дървени.

Тема "Стенен двуръкохватков смесител - проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: