Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Детето - специалист
Каква е схемата при мен. Потопяема помпа в бунара >възвратен клапан>тръба до водомерната шахта> филтър>тръба свързана директно с тръбата захранваща имота, връзката след водомера разбира се. Между водомера и връзката която идва от бунара съм сложил отново възвратен клапан, за всеки случай. На водомера има такъв, но както казах, за всеки случай.
След това на удобно за мен място си монтирах РС (разширителен съд) пресостата отново съм монтирал на удобно място. Пресостата е някакъв вид електронен който се настройва с бутони и има дисплей. Понеже е електронен има различни варианти на работа, както и защита от "работа на сухо" за помпата и т.н
Както каза колегата Трофонов, налягането на пресостата е зададено да бъде по ниско от това на водопровода и така с помощта на възвратните клапани всичко е автоматично. Когато спре подаването на вода от "улицата" и налягането в системата спадне се включва помпата.
diad40 - напреднал
съб фев 03, 2024 2:42 pmДетето написа:
Каква е схемата при мен. Потопяема помпа в бунара >възвратен клапан>тръба до водомерната шахта> филтър>тръба свързана директно с тръбата захранваща имота, връзката след водомера разбира се. Между водомера и връзката която идва от бунара съм сложил отново възвратен клапан, за всеки случай. На водомера има такъв, но както кап зах, за всеки случай.
След това на удобно за мен място си монтирах РС (разширителен съд) пресостата отново съм монтирал на удобно място. Пресостата е някакъв вид електронен който се настройва с бутони и има дисплей. Понеже е електронен има различни варианти на работа, както и защита от "работа на сухо" за помпата и т.н
Както каза колегата Трофонов, налягането на пресостата е зададено да бъде по ниско от това на водопровода и така с помощта на възвратните клапани всичко е автоматично. Когато спре подаването на вода от "улицата" и налягането в системата спадне се включва помпата.
До детето: колега, драсни една проста схема, че трудно следя мисълта ти .
Детето - специалист
Схемата я имаш на първата страница. Като там помпата взима вода от някакъв съд, но принципа е почти еднакъв.
Умишлено я направих така за да я разбереш. Ако и така не разбираш, ще опитам пак.
Не ме критикувайте за драсканиците, толкова си мога :-D
ЕДИТ: Колега ме е поправил, объркал съм наляганията и така ще работи от хидрофора.
Преправих ги на схемата с нови измислени от мен налягания.

Прикачен файл

пресостат 1.jpg
пресостат 1.jpg (112 KиБ) Видяна 623 пъти
Последна промяна от Детето на пон фев 05, 2024 3:17 pm, променено общо 1 път.
bigdragon - майстор
Намли наляганета на пресостата под налягането на
външната водопроводна мрежа...

При тези настройки основното захранване ще е от
кладенеца, а резервното от ВиК
diad40 - напреднал
нед фев 04, 2024 6:37 pmdiad40 написа:
съб фев 03, 2024 2:42 pmДетето написа:
Каква е схемата при мен. Потопяема помпа в бунара >възвратен клапан>тръба до водомерната шахта> филтър>тръба свързана директно с тръбата захранваща имота, връзката след водомера разбира се. Между водомера и връзката която идва от бунара съм сложил отново възвратен клапан, за всеки случай. На водомера има такъв, но както кап зах, за всеки случай.
След това на удобно за мен място си монтирах РС (разширителен съд) пресостата отново съм монтирал на удобно място. Пресостата е някакъв вид електронен който се настройва с бутони и има дисплей. Понеже е електронен има различни варианти на работа, както и защита от "работа на сухо" за помпата и т.н
Както каза колегата Трофонов, налягането на пресостата е зададено да бъде по ниско от това на водопровода и така с помощта на възвратните клапани всичко е автоматично. Когато спре подаването на вода от "улицата" и налягането в системата спадне се включва помпата.
До детето: колега, драсни една проста схема, че трудно следя мисълта ти .
Колеги, дайте идея за прост и надежден електронен пресостат . Сондажната помпа при мен е 1,5kw с изход 1 цол. Гледам има такива пресостати с прикрепен към него разширителен съд за един литър..
dragozow - майстор
чет фев 15, 2024 1:20 pmdiad40 написа:
нед фев 04, 2024 6:37 pmdiad40 написа:
съб фев 03, 2024 2:42 pmДетето написа:
Каква е схемата при мен. Потопяема помпа в бунара >възвратен клапан>тръба до водомерната шахта> филтър>тръба свързана директно с тръбата захранваща имота, връзката след водомера разбира се. Между водомера и връзката която идва от бунара съм сложил отново възвратен клапан, за всеки случай. На водомера има такъв, но както кап зах, за всеки случай.
След това на удобно за мен място си монтирах РС (разширителен съд) пресостата отново съм монтирал на удобно място. Пресостата е някакъв вид електронен който се настройва с бутони и има дисплей. Понеже е електронен има различни варианти на работа, както и защита от "работа на сухо" за помпата и т.н
Както каза колегата Трофонов, налягането на пресостата е зададено да бъде по ниско от това на водопровода и така с помощта на възвратните клапани всичко е автоматично. Когато спре подаването на вода от "улицата" и налягането в системата спадне се включва помпата.
До детето: колега, драсни една проста схема, че трудно следя мисълта ти .
Колеги, дайте идея за прост и надежден електронен пресостат . Сондажната помпа при мен е 1,5kw с изход 1 цол. Гледам има такива пресостати с прикрепен към него разширителен съд за един литър..
При мен е нещо подобно, в шахтата имам табло за защита, хидрофорен съд 100 л, филтър и съвсем обикновен механичен пресостат от турските на EDS за ~20 лв.
diad40 - напреднал
чет фев 15, 2024 1:51 pmdragozow написа:
чет фев 15, 2024 1:20 pmdiad40 написа:
нед фев 04, 2024 6:37 pmdiad40 написа:


До детето: колега, драсни една проста схема, че трудно следя мисълта ти .
Колеги, дайте идея за прост и надежден електронен пресостат . Сондажната помпа при мен е 1,5kw с изход 1 цол. Гледам има такива пресостати с прикрепен към него разширителен съд за един литър..
При мен е нещо подобно, в шахтата имам табло за защита, хидрофорен съд 100 л, филтър и съвсем обикновен механичен пресостат от турските на EDS за ~20 лв.
Колеги, искам да сложа на моята сондажна помпа 1,5kw ,пресостат Italtechica BRIO - Tank 0,4 л. Този италиански пресостат е с разширителен съд вграден в него с обем 0,400 л. Някой има ли виждане за това как работи, защото мисля да го използвам него.!
Като искаш- сложи си!
Ако мислиш, че тези 400млл ще разредяст достатъчно старт-стоп циклите, лъжеш се. Препоръчвам монтирането на допълнителен РС и колкото по голям, толкова по добре.
Имам Брио 2000. Виждането ми вече не е като едно време, но все още достатъчно да оценя бриото като вършещо предназначението си повече от задоволително.

Нещо направил ли си досега или не ти е до споделяне?
dragozow - майстор
Този съд е по-скоро да намали водните удари, аз също бих сложил нормален съд.
diad40 - напреднал
съб фев 24, 2024 11:14 amТрифон П.Трифонов написа:
Като искаш- сложи си!
Ако мислиш, че тези 400млл ще разредяст достатъчно старт-стоп циклите, лъжеш се. Препоръчвам монтирането на допълнителен РС и колкото по голям, толкова по добре.
Имам Брио 2000. Виждането ми вече не е като едно време, но все още достатъчно да оценя бриото като вършещо предназначението си повече от задоволително.

Нещо направил ли си досега или не ти е до споделяне?
Напротив, до споделяне ми е. В момента обмислям техническата постановка на проекта. А той е следният: сондажна дълбочинна помпа 1,5 kw с монтиран възвратен клапан. Следва тръба и коляно, който използвам за поливане. Смятам да махна коляното и да сложа тройник, от който да продължа метър и половина тръбата,за да влезе в мазето на къщата, където е водопровода на къщата.Там ще сложа друг спирателен кран, след който следва пречистващ филтър. След филтъра ще монтирам пресостата и от изхода му ще влезе в захранващата ВиК система на къщата. Доколкото те разбирам, трябва да сложа по-голям разширителен съд между филтъра и пресостата и този пресостат Брио танк, може да бъде заменен с по-подходящ. Към настоящият момент съм закупил фитингите и филтъра с филтърните тела и сондирам мнения за подходящ пресостат, който още не съм закупил.Мислех, че горе посочения ще ми свърши работа, защото системата я правя като резервен вариант на евентуални ВиК аварии. При нас същите са много рядко явление и рядко спират водата за дълго време. А и консумацията на къщата не ни е голяма, защото е на един етаж с кухня ,бойлер и тоалетна. Но ще те послушам за по-голям разширителен съд и друг пресостат.И без това има РС от 8 л. и нагоре до 20 л. и то на добри цени. Като монтирам цялата система ще настроя налягането на водата, идващо от сондажа към пресостата,да да е по-малко от това във ВИК системата на централния водопровод. Или когато поливам ,просто да спирам водата от сондажа чрез спирателния кран в мазето, който е пред филтъра. За по-нагледно ще ти направя малък чертеж, който ще ти изпратя. За да вкарам водата от сондажа вътре в къщата ,трябва да извърша
изкопна работа около метър и половина, която ще започна вероятно тези дни. Това е. Ще съм благодарен на всякакви съвети.

Тема "Свързване на пресостат със сондажна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: