• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
vlax - майстор
Да дам и моите 5 стинки,не съм майстор, само за вкъщи.Ползвам кълчища,навивам ги,МОКРЯ ги и завивам.До сега нямам проблем.Но си подбирам и съединенията.Тези от ЦАМ не ги ползвам,късат се лесно.
съб мар 09, 2024 10:29 pmhidrazin написа:
...Тефлоновата лента отдавна съм я отсвирил. Няма по-голям боклук...
И аз бях я отсвирил,ама почнах да я ползвам пак. :-D Трябваше преди 2 години да сменим водомерите на вилата с нови "цифрови",както им викат неграмотниците в магазина.Проблема е,че новите водомери са по-къси по дължина от старите,дефакто трябва да препряваш инсталацията. Външна шахта циментова тясна и дълбока около 1,20 м.Тясно ,като влеза и едвам се обръщам.Та реших вместо да псувам и да се ядосвам,да викна един майстор и да си платя,той да се дупи в нея и да псува. :-D То така и стана,де.Първата приказка, която каза като дойде е да слагаме пластмасови тръби.Аз му казах да забрави за тях :-D ,ама той беше влязал в шахтата вече и не му се отказваха парите които щях да му дам. :) Та той навиваше кълчища и ВЪРХУ тях 1-2 оборота тефлонова лента.Питах го защо я навива.Каза ,че при развиване по-лесно се развива с лента отгоре.Повярвах му ,защото беше пред пенсия,може вече да се е пенсионирал и много години работеше във ВИК като подръжка по аварии.Та така оттогава почнах пак да я ползвам. :)
:partyman:
B0bi - специалист
нед мар 10, 2024 7:45 amТрифон П.Трифонов написа:
Да те нацелувам и у веселяка!
Кои са с "леко конусовидни", че не разбрах?
Ето виж, да знаеш. В основата е 21, на върха - 20,1. Това го знае всеки грамотен стругар. Така ги правят и машинките с тресчотка за резби. С плашка не става така - да.
Прикачен файл:
IMG_20240310_081729.jpg


Нямат такова кранчетата, ексцентриците, удължителите.


Все пак не говорим за буре.
Казал съм го все пак, но ... Не съм чул буре да си скъса обръчите от раздуване. А там количествата набъбващ материал е огромно в сравнение с наколкото косъма кълчища :idea:
Виж, температурното разширение на фитинга с външна резба, бих се съгласил, че е значително, особено при толата вода. Това пръстенче (вложката в ППР-а) се загрява със закъснение от самия фитинг (няма директен контакт с горещата вода и ППР-а не е особено термопроводящ). На всичкото отгоре е и съвсем тънко. Та не бих оспорвал ако някой изкаже предположение за такава причина за спукване.
За калцирането - имах предвид, че някъде (при нас) няма почти никакъв варовик.
Заглеждал съм се в останалите кълчища при развиване на стари тръби. Ами кафяви са. Кални. Затова и смятам, че спирането на първоначален слаб теч след ремонт се държи на натлачване на фини частици.
Трактата ти не е по темата. А колкото и малко да зная, достатъчно ми е.
Конусовидни съм скъсал няколко, на по 50+ години служба.Те са и от друг материал, не някакви цамчета, както спомена Влакси.
Показах няколко, където конус липсва. Защо липсва? Няма нужда всъщност.
В случаят, спукване поради пренатегнат коничен фитинг не е налице.
Продължавай да се хилиш самостоятелно!
нед мар 10, 2024 8:56 amB0bi написа:
...
За калцирането - имах предвид, че някъде (при нас) няма почти никакъв варовик.
...
съб мар 09, 2024 8:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
...Все пак зависи от твърдостта на водата и налягането което е благоволило да предостави местното ВиК.
В нашият район, където съм видял да просълзи тръбно съединение, винаги се наблюдават варовикови отлагания.
kozl - майстор
За мен всяка резба, на която края и завършва с по-плитки резбови канали е конусовидна.
На тази снимка:


Изображение



Виждам поне 3 такива "конусовидни" резби.
По прирцип навивам фитингите преди сглобка без уплътнение и броя оборотите до затягане преди да зацепи конуса.
Тези де не са "конусовидни" резби имат шийка с вътрешния диаметър на резбата на края на резбата. И такива фитинги има на снимката.
zz_stefanov - майстор
нед мар 10, 2024 8:56 amB0bi написа:
нед мар 10, 2024 7:45 amТрифон П.Трифонов написа:
Да те нацелувам и у веселяка!
Кои са с "леко конусовидни", че не разбрах?

Ето виж, да знаеш. В основата е 21, на върха - 20,1. Това го знае всеки грамотен стругар. Така ги правят и машинките с тресчотка за резби. С плашка не става така - да.

IMG_20240310_081729.jpg



Нямат такова кранчетата, ексцентриците, удължителите.


Все пак не говорим за буре.
Казал съм го все пак, но ... Не съм чул буре да си скъса обръчите от раздуване. А там количествата набъбващ материал е огромно в сравнение с наколкото косъма кълчища :idea:
Виж, температурното разширение на фитинга с външна резба, бих се съгласил, че е значително, особено при толата вода. Това пръстенче (вложката в ППР-а) се загрява със закъснение от самия фитинг (няма директен контакт с горещата вода и ППР-а не е особено термопроводящ). На всичкото отгоре е и съвсем тънко. Та не бих оспорвал ако някой изкаже предположение за такава причина за спукване.
За калцирането - имах предвид, че някъде (при нас) няма почти никакъв варовик.
Заглеждал съм се в останалите кълчища при развиване на стари тръби. Ами кафяви са. Кални. Затова и смятам, че спирането на първоначален слаб теч след ремонт се държи на натлачване на фини частици.
Ми нали за това говорим, старите фитинги издържат на раздуването на кълчищата и така се уплътнява връзката. Новите фитинги с вътршна резба не издържат.
нед мар 10, 2024 10:03 amkozl написа:
За мен всяка резба, на която края и завършва с по-плитки резбови канали е конусовидна.
На тази снимка:

Изображение

Виждам поне 3 такива "конусовидни" резби.
За теб всеки джендър може да е банка тестостерон.
Ако обичаш хазарта, но не обичаш да се отмяташ, прилагам снимка с шублер и залагам известна сума за спорта.
Не броим само първата витка. Витка/канал е различно от канали, нали?!
Фитинг с конична резба е показало Бобито.
Всичко друго е цилиндрична.
hidrazin - майстор
Погледнах цените на течните уплътнители за резби LOCTITE които има е БГ и останах леко шокиран.
Цената на тубичка 50ml е горе-долу колкото един багажник с кълчиша.
За опаковка 250ml вече ще ни трябва ремарке за да натоварим еквивалентното по цена количество кълчища. :-D
И да, навсякъде из НЕТ-а препоръчват/рекламират да не се използват кълчища а други - тефлонови ленти, канапи, техните си течни уплътнители... :?
Относно LOCTITE и МИШКИТЕ - много го обичат. :lol:
Имам две тубички по 50ml LOCTITE 243 и LOCTITE 262 - анаеробно лепило/осигурител за резби, синьо и червено.
Самата консистенция мирише гадно, много гадно ама явно харесва на мишоците.
Бяха на село и като ги набарали ... гризали, текло... Аз хващам да използвам и ... цялата ръка омазана. Няма измиване и отмирисване.
Е, не е изтекло цялото и успях да спася по известна част от двете туби ама да си знаете де...
:partyman:
P.S. Па аз в момента ща не ща съм на тема ВиК. Едно след друго. :axe:
Буквално се разпадна смесителя в кухнята, казанчето в тоалетната текло по "малко" цели 2-3 месеца и като капак, пръснат нагревател на бойлера - капе покрай изводите на нагревателя... :lol:
kozl - майстор
Не съм ползвал течен уплътнител до сега, но на един от бойлерите на Елдом комбинираният клапан се оказа с повредена ОК.
Реших да го сменя, а той залепен с некъв течен уплътнител и едвам го развих. Имах усещане, че ще скъсам тръбата към балона от напъване.
Ами ако е вложка в РР :shock: дали нема да превърти :?
Та по този случай си направих запрещение към употреба на таквиз течни уплътнители.
bigdragon - майстор
Това за тези, които по някаква причина сменят фабричната опаковка.
Анаеробните лепила се схраняват в полупълни (полупразни според нагласата :-D ) опаковки.
Все пак са анаеробни, при липса на въздух се втвърдяват, не е случайно, че
оригиналната опаковка не е пълна до горе...

Това за цветовете и степента на залепване.
Различните цветове на анаеробните лепила не са за красота,
по тях се различава предназначението им:
За уплътняване,
за фиксиране срещу саморазвиване (слабо залепване),
за твърдо законтряне (яко лепене)...

Лесно развиване на залепена с анаеробно лепило резба
става чрез нагряване до 120 градуса.
hidrazin - майстор
Да бе, ще сменям опаковката... Просто увих тубичките с електричарско "тиксо" и ги обърнах с капачките надолу. :-D
Колкото изкарат, толкова. Ще купя други и ще ги държа в метална кутия против прегризване.
Така (в метана кутия) държа градинските препарати че се оказа че и тях обичат... Ама поне да мряха мишоците от тях ама нещат.
:partyman:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Теч от тръба в стената" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: