Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
brum - майстор
Ъх, не бях съобразил потенциално запушване на дъждовната канализация. Ще помисля над това.
chapara - майстор
пон фев 19, 2024 8:16 amkozl написа:

След като е незаконно требе да се санкционира, мое би :?
Ама като имам в предвид колко много е така, доста смелост ще му требе на този де ще реши да санкционира.

Смелост и наглост да искаш Козлин, сега го мислят как да стане,ии.... ще го измислят да знаеш.
пон фев 19, 2024 12:34 pmbrum написа:
Ъх, не бях съобразил потенциално запушване на дъждовната канализация. Ще помисля над това.
Не на дъждовната, а на л......та от дъждовните води и боклуци.
Все пак, разбрал си.
Аз разбрах за проблема, когато започнаха да извират освен л..на и есенни листа, преди да пробие машината.
Проблема е скрито и незаконно включване на дъждовни води в съседски мръсен канал, който върви на границата между имотите.
kozl - майстор
пон фев 19, 2024 8:50 ambrum написа:
Незаконна. Няма канализация в селото. Ни за дъждовната вода, ни за битовата. Има изградени множество незаконни канализации които отвеждат всичката вода по деретата наоколо.
Некъв смесен тип.
kozl - майстор
пон фев 19, 2024 8:54 amfbr написа:
В нашето градче, всички дъждовни шахти са заустени в реката, та даже и на места, има улеи от нивото на пътищата към реката. Това е правено по европейска програма, значи няма съмнения за законност. Отходната си е съвсем отделна канализация, формата на шахтите е кръгла, с малки отвори, достатъчни за вентилация, докато на дъждовната са квадратни, във вид на решетка.
Разделна :?
А къде отива тази с кръглите шахти?
ПСОВ :?
kozl - майстор
пон фев 19, 2024 10:44 amТрифон П.Трифонов написа:
Два пъти чистя мръсен канал, в който са заустени дъждовни води от покрив.
Запушват го боклуците- листа, клечки, пера от птички...
Така е оти нема цедки :roll:
А ако имаше цедки, они щеа да се запушват.
А оно требе и утайници да има :roll:
Е некъде има, а некой да е видел някого, който да чисти утайници?

Аз съм виждал, кога бех хлапе. Пъплеха едни с дълги чирпаци и правеха купчини до дъждоприемните шахти.
fbr - майстор
пон фев 19, 2024 2:43 pmkozl написа:

А къде отива тази с кръглите шахти?
ПСОВ :?
Да, на пречиствателна станция.
brum - майстор
Отпадните ходят на пречиствателна станция. Дъждовните по дерета към реките.

Не ме разбирайте погрешно - за правилно решение съм. С радост ще чакам някой да ме санкционира. Погнат ли мен ще погнат целият квартал. А погнат ли целият квартал ще имаме критична маса и ще се намери решение.

А ако събера все пак дъждовната и изходящата от пречиствателната станция в едно ще взема помпа с еднопосочен клапан. Гледам, че някой са така.

Дайте съвет за помпите. Тия дето са за дъждовна вода предполагам ще свършат работа. Мога да подсигуря работа само при утаена вода в пречиствателната станция. Би трябвало това да е достатъчно мисля. А защо за дъждовна вода - защото могат да качват по-високо налягане и директно да вадят водата през пръскачки.
brum - майстор
Харесах си помпа - Gardena 4700/2. Давят я годна за леко замърсена вода и уж прави 2.3 бара налягане. Т.е. ще е достаътчно за капково и определен пръскачки. Взех си и смукателни маркучи дето им дават 7 бара. Така съм по-спокоен, че няма да се смачкат под земята. Горе на ръба на шахтата ще има един трипътен кран който да праща зимно време водата към дерето, а лятно време за поливане.

Помпата е с поплавък и без еднопосочен клапан. Обмислям дали да добавя такъв, но това ще стане евентуално в последствие. Умишлено не искам такъв сега. Първо, че шанса да се запуши тръбата за дъждовната вода клони към нула. Отделно, че ще има постоянно наблюдение на нивото на водата в станцията, та ако почне да се пълне ще е очевадно в рамките на час-два. А липсата на обратен клапан е предимство, защото зимно време маркуча ще се изпразва и няма да имаш шанс да замръзне водата в него.

Само дето жената се изприщи като ѝ казах, че може да сложим пръскачки за тревата да поливат с лайняна вода :) . Но леко се успокои като разбра, че туй ще приключва преди 6 сутринта.
brum - майстор
Дъждовната тръба има едно стеснение точно преди да мине под оградата. При предстоящите изкопни работи за свързване към дерето тази част ще се подменя. Реших до тогава да не се занимава с отклонения и екстри. Разкопах до оградата където е тази част и направих дупка Ф30мм под наклон за да влезе смукателният марукч. Влезе плътно, но въпреки това направих един пръстен със самовулканизираща лента върху маркуча и го притиснах към отвора.

Като гледах седловите отклонения ми се струват кекави и ненадеждни за тръби дето не са канализационни. Първият пример с детайла дето е за отклонение от водопровод ми се струва най-надежден. При все, че тук говорим за тръба в която няма налягане ще е предостатъчен. Малко ПУ уплътнител преди да се стегне и хубаво почистване на тръбата си мисля, че ще са достатъчни. Евентуално и малко зашкурване за да има някакъв релеф. Това варианта без много копане. С повече копане тройник и компенсаторна муфа ми се струват като най-удачно решение.

Благодаря за всички насоки! Следват тестове дали тази помпа с филтъра на входа ще се справя с пречистената вода. Ако да - остава така. Ако не ще мисля друго решение и ще споделя.

Тази помпа има и вариант с електронен пресостат и обратен клапан. В този вариант спокойно може да седи под напрежение със затворен кран на изхода. Като информация ако някой се чуди.

Тема "Включване към канализационна тръба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: