Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Привет,

Търся решение и съвет, изобщо нужно ли е.

Живея в къща и манометъра на входа на водопровода е 6,7bar. Имам редуцил винтил, който сваля налягането на 3.5bar. Също имам и монометър след редуцила.
Всичко си е точно, освен когато се поизточи бойлера и почне да загравя. По скоро почти като е загрял.
Налягането след редуцила се вдига до 6-6.5bar. Загрее ли и изключи бойлера, ако източа малко вода си се регулира на 3.5bar и не се покачва.
Бойлера е Ariston с тези техни модерни, може би "възвратни" клапани, които връщат налягане в водопровода, да разтовари уж бойлера. Ако вдигне над 8bar почва да изкарва вода, но до сега не съм го забелязвал да стига такива граници и да сълзи. Тествал съм го с лостчето и си бачка.
Има ли някакво решение, примерно буферен съд, който да поеме това налягане, при загряването на бойлера?
Как ви се струват тези стойности?

Благодаря за всякакви съвети.
ESPACE - майстор
Нормални са стойностите, какво точно те притеснява? Разширителен съд слагат хора които не искат да им капе клапана.
kozl - майстор
вт апр 16, 2024 12:27 amDafter написа:
Привет,

Търся решение и съвет, изобщо нужно ли е.

Живея в къща и манометъра на входа на водопровода е 6,7bar. Имам редуцил винтил, който сваля налягането на 3.5bar. Също имам и монометър след редуцила.
Всичко си е точно, освен когато се поизточи бойлера и почне да загравя. По скоро почти като е загрял.
Налягането след редуцила се вдига до 6-6.5bar. Загрее ли и изключи бойлера, ако източа малко вода си се регулира на 3.5bar и не се покачва.
Бойлера е Ariston с тези техни модерни, може би "възвратни" клапани, които връщат налягане в водопровода, да разтовари уж бойлера. Ако вдигне над 8bar почва да изкарва вода, но до сега не съм го забелязвал да стига такива граници и да сълзи. Тествал съм го с лостчето и си бачка.
Има ли някакво решение, примерно буферен съд, който да поеме това налягане, при загряването на бойлера?
Как ви се струват тези стойности?

Благодаря за всякакви съвети.
Редуцир вентила работи и като ОК и дори предпазният клапан да е 3в1 няма как да върне вода от бойлера към водопровода.
Ако те дразни откапването от предпазния клапан и не искаш РС, предлагам решение с допълнителен предпазен клапан, монтиран на водопровода за топла вода. Допълнителният предпазен клапан трябва да е за налягане по-малко от предпазния клапан на бойлера.
Примерно предпазен клапан за 4 бара при вход в бойлера 3,5 бара след редуцир вентила, ще почне да пропуска разширеният обем вода при загряване над 4 бара налягане.
Къде ще изтича тази вода :?
Писал съм вече във форума за подобно решение, приложено в хотелски комплекс.
ESPACE - майстор
вт апр 16, 2024 7:48 amkozl написа:
Ако те дразни откапването от предпазния клапан и не искаш РС, предлагам решение с допълнителен предпазен клапан, монтиран на водопровода за топла вода.
Нищо не му капе на човека. Не мога да го разбера тоя мерак за писане без четене.
Козлимир отдавна го скролвам автоматично.
Бако_Патъра - напреднал
вт апр 16, 2024 8:29 amТрифон П.Трифонов написа:
Козлимир отдавна го скролвам автоматично.
Че какво ти е направил човекът, да не ти е изпил рикията, или по-лошо, изгорил ти е чорапите с които трепеш паткани. :lol:
вт апр 16, 2024 6:24 amESPACE написа:
Нормални са стойностите, какво точно те притеснява? Разширителен съд слагат хора които не искат да им капе клапана.
Мисля си, дали ако сложа разширителен съд да обира разширението на обема при загряване, няма ли да е по-добре за самата инсталация. Явно самото налягане не е прекалено, и вече нищо не ме претеснява :)

kozl написа:
Редуцир вентила работи и като ОК и дори предпазният клапан да е 3в1 няма как да върне вода от бойлера към водопровода.
Ако те дразни откапването от предпазния клапан и не искаш РС, предлагам решение с допълнителен предпазен клапан, монтиран на водопровода за топла вода. Допълнителният предпазен клапан трябва да е за налягане по-малко от предпазния клапан на бойлера.
Примерно предпазен клапан за 4 бара при вход в бойлера 3,5 бара след редуцир вентила, ще почне да пропуска разширеният обем вода при загряване над 4 бара налягане.
Къде ще изтича тази вода :?
Писал съм вече във форума за подобно решение, приложено в хотелски комплекс.
Както написах в първият си пост, налягането не минава 6.5bar, съответно не протича клапана, но така или иначе съм го извел с едно маркуче към канализация ако се случи. Но само с изпразване на системата ли може да се компенсира това? Няма ли нещо по-"модерно" :)
ESPACE - майстор
Не си усложнявай живота.
ivanovbg - майстор
По модерното е разширителен съд за бойлер. При сина направихме същата схема, но на 150 литра бойлер сложихме 8литров съд. Налягането си го държи 3,5бара. Идеята е да не претоварваме инсталацията.
вт апр 16, 2024 12:22 pmivanovbg написа:
По модерното е разширителен съд за бойлер. При сина направихме същата схема, но на 150 литра бойлер сложихме 8литров съд. Налягането си го държи 3,5бара. Идеята е да не претоварваме инсталацията.
Супер, благодаря за идеята.
Къде е удачно да се монтира? Преди след бойлера, има ли значение изобщо?

Тема "Налягане от бойлер - има ли решение?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: