• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
PolariS - специалист
lyki, ако беше така както казваш щях да съм радостен. И нямаше да мисля за бойлерчета и тем подобни. Всъщност в апартамента (а той не е от големите) има два комплекта вертикални щрангове, с два водомера и т.н., и между тях няма никаква връзка. Знам го защото съм го видял как се изгражда. Това е специално за кухненския бокс, има два отвора канал и два студена вода, замислено е - мивка и пералня или съдомиялна. Другите тръби са в банята. Мога да спомена името на фирмата изпълнител на ВиК-то в блока, но няма смисъл, а е известна във Варна...По-долу има снимка на разположението преди да има кухня.
Но да се върнем на темата: може ли някой да ми опише, нарисува какво точно ми трябва за това свързване. Знам как да стане ама сбора от части ми е малко мътен, помогнете. Съдомиялната е на 3/4. Бойлер, смесител - меки връзки 1/2. :? :idea: :shock:

Прикачен файл

DSC02292.jpg
кухня
DSC02292.jpg (99.14 KиБ) Видяна 11404 пъти
crez - майстор
1.Проточен бойлер.
Подменяш в магазина меката връзка за студената вода с друга- в единия 1/2" завиване към бойлера, другия край 3/4" за завиване към кранчето за ст.вода. Другата връзка остава същата,но в единия край завиваш нипел 1/2" и свързваш т.вода на смесителя. Меките връзки на смесителя ако са разглобяеми можеш да избегнеш нипела като я подмениш с по-дълга и директно свържеш т.в от бойлера със смесителя.
2.Ст.вода смесител и миялна.
Нипел коляно 3/4"(женското към кранчето мъжкото към)- тройник 3/4" в единия свободен отвор навиваш -нипел 3/4" и свързваш миялната, в другият край нипел редуцир от 3/4"на 1/2"и към него завиваш м.в на смесителя за с.в
lyki - специалист
Информацията дадена от теб сочи че бойлерчето ще е в дясно, десния кран просто го навиваш внимателно оче 1/4 оборот на дясно да сочи към бойлерчето и с подходяща по дължина мека връзка (от двата края с холендър)свързваш бойлера , измерваш разтоянието от изхода за топла вода на бойлера до маркуча който идва от смесителя и си kупуваш такъв размер гъвкава връзка само че в единия краи с холендър(който захващаш за бойлерчето) а в другия с нипел гойто навиваш за холендровата връзка на левия маркуч на смесителя.
Левия кран го сваляш , на негово място навиваш нипел/коляно 1/2
което да сочи на горе, с нипел 1/2към него навиваш права тетка1/2 навита така че те/образния извод да сочи напред ,на този извод завиваш крана който си свалил,той е ге/образен и ще сочи нагоре , на чийто резба навиваш десния гъвкав извод който идва от смесителя,така захранихме и смесителя.
На правия извод на тетката който ще сочи нагоре , навиваш един ге/образен кран сверичен който е 1/2 НОизхода му е на 3/4и е подходящ за подвързване на миялни машини и перални,той ще сочи на ляво.
Всичко това звучи лесно но оверявам те ,ако не си се занимавал ,трябва много да внимаваш за последователноста на поставяне .
Аз бих постъпил така , бих свалил и двата крана , после бих направил цялата зглобката на левия ,и така зглобена да я поставя на място (бих я завил) и чак тогава да завия десния за да не ми пречи.
Успех в начинанието , ако нещо не ти е ясно питай.
PolariS - специалист
Измислих тази система, ако греша поправете ме:
1. Десния кран си остава така, на извод 1/2, отива към бойлера. Най-много да го пренавия че нещо нямам вяра на майсторите който са го направили...
2. Левия...тук по-сложно. Махам крана. Навивам тетка/тройник 3/4 мъжко - 2 Х 3/4 женско. На женските - два г-образни крана 3/4 - 3/4. На единия навивам съдомиялната (тя е 3/4), на другия поставям намалител към 1/2 и навивам студената вода към смесителя.
Сложната част я навивам предварително, иначе ще е по-трудно.
Останалото е дължина на меките връзки...
А има ли тройник 3/4 м. - 2Х3/4 ж? Не съм специалист...
Благодаря на всички за мненията, надявам се да са полезни и на други.
:? :?:
lyki - специалист
Всичко е точно така ,само дето инсталацията ти е 1/2 и няма смисъл да минаваш на 3/4 и после пак да редуцираш на 1/2.
Единственото което можеш да купиш 3/4 цола е кран който завършва на 3/4 ,има такива по магазините.
PolariS - специалист
Знаех си, че размерите на ВиК-то ми убягват, трудно ги преценям... :shock: :? :lol: ...личи си че не съм професионалист. Благодаря, lyki. :-D
PolariS - специалист
Да приключа темата - снимки по-долу. Работи, премина изпитания. Само бойлерчето не е още закачено на стената. Тетката е под ъгъл защото ми се стори по-практично, а и само така стигаше меката връзка, спестих си удължението.

Прикачен файл

DSC03682.jpg
ВиК
DSC03682.jpg (139.39 KиБ) Видяна 8870 пъти

Прикачен файл

DSC03683.jpg
ВиК 2
DSC03683.jpg (148.57 KиБ) Видяна 8870 пъти

Прикачен файл

DSC03684.jpg
ВиК 3
DSC03684.jpg (167.13 KиБ) Видяна 8870 пъти
lyki - специалист
Браво на теб =D> отлична работа :thumbs:
montoya - майстор
Браво и на обясняващите, освен на колегата, който само по описание се справи идеално, освен този левия тройник няма ли шанс да го завъртиш за да е изправен, а не под 45°!?
lyki - специалист
Има ,за това му бях препоръчал да излезе с нипелколяно 1/2 за да може тройника с нипел да се постави върну него и да се вдигне на горе зада има височина и да стигнат късите маркучи на смесителя.
Ако му се занимава сега може да навие нипелколяното 1/2 с женската част на крана, да изправи тройника ,тогава нипела или мъжката ще сочи нагоре и ще има достатъчно височина да завие маркуча.
Но като се има предвид че всичко това е под шкафа и няма да се вижда ,може да пренебрегнем естетиката в жанра :wink:
Аз на PolariS бих му дал майсторско свиделство за тази работа , ако имах разбира се право да издавам :wink: ,и ако той иска такова :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на уреди и смесител с вода..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: