• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Тани - модератор
pavelari , какво ще рече ограничителен кран и каква е нуждата от него?
emil_v r - майстор
:o И аз да питам -какво е безсалникова помпа, каква и е конструкцията?
Тани - модератор
то за безсалниковите - ясно .Просто вместо него са сложили семер(или семеринг, не знам кое е правилното !
pavelari - майстор
отговарям по ред на номерата :)
1. мирро много добър избор грундфос и вило са абсолютно конкурентни, просто вило имат по богат асортимент и наистина си могъл да вземеш точния модел помпа. сега имаш малко по-мощна, защото при грундфос няма застъпване в характеристиките - демек всеки следващ модел е по-мощен.
2. по въпроса за ограничителния кран - при избор на по-мощна помпа, както е направил и нашия приятел, се слага едно кранче след помпата, което играе ролята на регулируемо съпротивление в тръбната система и се регулира еднократно за да настроим помпата на номиналния и ток иначе рискуваме да я прегреем. най добре е да се види тока от табелката на мотора и с ампер клещи на се следи как се изменя докато регулираме кранчето.
3. салника е едно уплътнение, което служи като лагер при някои помпи, и най-често при циркулационните. то се смазва от водата и ако помпата остаме на сухо се чупи. тук няма такава опасност, но има риск от прегряване, когато няма вода и помпата работи
Тани - модератор
Нещо не ми стана ясно това с този кран! Според мен колкото е по голямо съпротивлението на водата( по-затворен е крана) толковеа повече натоварваме помпата и съответно тока е по- голям?

А салник и лоена/графитна/ набивка едно и също ли е?
Тани написа:
Нещо не ми стана ясно това с този кран! Според мен колкото е по голямо съпротивлението на водата( по-затворен е крана) толковеа повече натоварваме помпата и съответно тока е по- голям?

А салник и лоена/графитна/ набивка едно и също ли е?
Ето това е интересното, макар че, и на мен не ми е много ясно. Помпата, до колкото знам, е така направена, че няма опасност да изгори при по-голямо налягане на водата. Единственото условие за добрата работа (според сервизния техник) е да не спира теча на вода - така може да работи около 10 минути. След това водата загрява недопустимо и изгарят някакви уплътнения. А това за кранчето е интересна идея, но... явно все пак се натоварва двигатела?
pavelari - майстор
Тани написа:
Нещо не ми стана ясно това с този кран! Според мен колкото е по голямо съпротивлението на водата( по-затворен е крана) толковеа повече натоварваме помпата и съответно тока е по- голям?

А салник и лоена/графитна/ набивка едно и също ли е?
е точно в това е грешката. точно братното е - когато налягането е голямо, помпата започва да работи като бъркалка и тока е малък защото се върти една и съща вода. при големите дебити, налягането намалява и помпата се претоварва. Та именно идеята е помпата да работи в диапазона на допъстимото налягане - ако тя изхвърля вода директо на повърхността а не върви по тръби на горе се получава голям дебит...
Тани - модератор
Е това е да има човек който отбира от помпи! Евала :2thumbs:
А аз винаги съм мислил че е обратното:headbash: , дори съм се притеснявал винаги , когато на вилата съм намалял с крана дебита.Но понеже помпата е в кладенеца , а там е винаги около 8-10 градуса се надявах да не прегрее , а то се оказва че не стига , че не съм я тормозил ,а даже съм я облекчавал!
Стефан - майстор
pavelari написа:
Тани написа:
Нещо не ми стана ясно това с този кран! Според мен колкото е по голямо съпротивлението на водата( по-затворен е крана) толковеа повече натоварваме помпата и съответно тока е по- голям?

А салник и лоена/графитна/ набивка едно и също ли е?
е точно в това е грешката. точно братното е - когато налягането е голямо, помпата започва да работи като бъркалка и тока е малък защото се върти една и съща вода. при големите дебити, налягането намалява и помпата се претоварва. Та именно идеята е помпата да работи в диапазона на допъстимото налягане - ако тя изхвърля вода директо на повърхността а не върви по тръби на горе се получава голям дебит...
Това твърдение направо ми разби познанията по хидравлика!!!! Ако е написано сериозно, разбира се?
pavelari - майстор
сериозно е написано разбира се помпата се натоварва електрически от дебита а не от налягането. в атача има картинка с характеристиката на помпите: Q- дебит в л./сек., H-напор в метри или като разделите метрите на 10 получавате атмосферите/баровете/. при големите напори дебита е малък - демек ако сме притворили крана на един маркуч или сме на 20 етаж в блока водата едва тече. ако отворим крана или сме на първия етаж дебита е голям. на определен дебит съответства определн напор - пример: при 20м 1л./сек. при 25м 0,5л./сек. за да получим точния дебит трябва да сложим помпата H-метра под точката от която черпим или да я ограничим с кранче и да симулираме че водата се изкачва по тръби /демек симулираме загуби/ за да получим дебита Q. Когато знаем Q u H знаем работната точка на помпата. Излизането на работната точка извън характеристиката е фатално ако не е кратковременно...

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (3.81 KиБ) Видяна 6882 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Трябва ли да има кран след помпата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: