• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
djinko - напреднал
Здравейте .

Имам нужда от съвет,за избор на потопяема водна помпа.
Става дума за следното,предстои ми закупуване на потопяема водна помпа която мисля да използвам за поливане. Кладенеца е дълбок 8 метра, а терена за поливане е равен, тоест няма да има нужда да се преодолява допълнителна денивелация.Водата в кладенеца е от порядъка на 60-70 сантиметра воден стълб, но с много голям дебит, тоест тези 60 см. вода почти не се променят.
Диаметъра на кладенеца е 120 см. Държа помпата да е с поплавък, за да избегна проблема със следенето на нивото на водата (въпреки че дебита е голям-но все пак) и евентуална работа на сух ход.
Спрял съм се на помпа марка flexson-kerself Tipo DA12M-GAll -Италианска. Ето и данните както са на табелката на самата помпа :V-230; A-5,6; Cv-1,2; kw-0.9; Hz-50; мF-20-1; RpM-2800; Qlt/1' 230; тук има символ обърнат триъгълник /m 5; Hmax11; фи-1'1/2
Та ето и конкретно въпроса ми-какъв е максималния напор на помпата?
Тоест на какво разстояние от кладенеца ще може да помпа вода ,на мен ми трябва на двайсетина метра.От данните на помпата ми става ясно само като, че ли ,че максималната дълбочина на засмукване е -11 метра. Това с обърнатото триъгълниче което е в метри и има стоиност 5 ,не мога да го разбера,предполагам, че е водния стълб или на каква дълбочина максимум може да се потапя помпата, но никъде не пише за максимален напор.
Лошото е, че и в магазина не могат да ми обяснят нищо,само вдигат рамене.
Ще съм много благодарен да ми помогнете.

Ще съм много благодарен ако и Pavelari се включи .
lyki - специалист
Нещо като включвания в минута :? :?:

Нека колегите и те кажат.

Максималния напор сие 11метра.Но това си е доста вода на изхода имаш 1, 1/2 цола и двигател с мощност 0,9kw.
emil_v r - майстор
Внимавай много , аз се излъгах и купих такава за мръсни води.
Мн хубав хромникелов корпус , от вътре само пластмаса , (160лв) германска .

данните за напора не отговарят изобщо . Като купиш дай снимки
да почерпим опит.
Няма да купя помпа вече ,докато не я видя в нечия градина.
И аз имам въпроси за избора , ако някой разбира .. да помага!
djinko - напреднал
Прави сте за външния вид,човек не бива да се лъже по него, но все пак ми се струва че по тази помпа няма пластмаса доколкото мога да съдя за това по неините килограми (доста е тежичка -15 кг.),а и не виждам къде би могло да има пластмаса. Витлото и от долу се вижда изглегда доста солидно, не зная точно каква материя е но изглежда като от чугун или стомана .Нагоре предполагам е ротора и съответно статор.Най много да има някоя пластмасова фтулка но не ми се вярва,мисля ,че двата края на ротора лагеруват.
emil_v r - майстор
Ако купиш тази , ще изгори още един юнак :-D .
Първият бях аз .
LazarGanev - "Велик майстор"
djinko, къде го намери този магазин? Това не е помпата, която ти трябва. Иди при хора, които разбират. Гледам, че си от Варна - ще ти препоръчам две конкурентни фирми, където ще те консултират както трябва. Едната е "Ранчо" - до ОМV на гарата, а другата е "Флуида" - до Метро. Тази вероятно се води "градинска" - засмуква от 5 м и изтласква на 11м - ще върши работа, но ще имаш ядове. На тебе ти трябва самозасмукваща, която смучи от 8-9м и изтласква на 40-50м - това е подходяща помпа за кладенец.
djinko - напреднал
Тъкмо разглеждах и аз отново сайта на Флуида .За този магазин Ранчо до гарата не бях чувал ,мисля да посетя и магазина на Коледжиков.
За сега ще ви послушам и ще поразгледам какво предлага и конкуренцията ,
Благодаря много на всички .
Ще пиша когато ми хареса нещо.
2v6 - майстор
djinko написа:
Здравейте .
...Спрял съм се на помпа марка flexson-kerself Tipo DA12M-GAll -Италианска. Ето и данните както са на табелката на самата помпа :V-230; A-5,6; Cv-1,2; kw-0.9; Hz-50; мF-20-1; RpM-2800; Qlt/1' 230; тук има символ обърнат триъгълник /m 5; Hmax11; фи-1'1/2
Та ето и конкретно въпроса ми-какъв е максималния напор на помпата?
Тоест на какво разстояние от кладенеца ще може да помпа вода ,на мен ми трябва на двайсетина метра.От данните на помпата ми става ясно само като, че ли ,че максималната дълбочина на засмукване е -11 метра. Това с обърнатото триъгълниче което е в метри и има стоиност 5 ,не мога да го разбера,предполагам, че е водния стълб или на каква дълбочина максимум може да се потапя помпата, но никъде не пише за максимален напор.
...
Ако не е късно вече - 5 метра е максималната дълбочина на потапяне. 11 метра е съпротивлението което може да преодолее помпата всъщност означава че ако изхода на мъркуча ти е 11 метра над нивото на водата в кладенеца вода няма да тече.
ludmilz - специалист
съветвам те да отделиш малко повече пари и да си купиш потопяема помпа GRUNDFOS от серията АР. или FLYGT. те са с вграден поплавък. не се интересувай от дълбочина на засмукване, защото при потопяемите помпи такава няма. има напор и водно количество (дебит). напора се смята от нивото на водата в кладенеца до мястото на свободното изтичане на водата от маркуча или тръбата например. повтарям - от нивото на водата в кладенеца, не от нивото на потапяне на помпата. не гледай данни от табелки или от информацията на продавачите. поискай да видиш характеристиката на помпата. тя е водно количество(дебит) и напор. така избери това което ти трябва. болшинството фирми за помпи дават като информация граничните стойности на харакеристиката и това заблуждава клиентите. докато истината е, че трябва да избереш точка от характеристиката най-често по търсения напор.после се чудят защо не работи добре. успех!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Моля помогнете -водна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: