Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
marian1 - майстор
Колега, а преди това ползвал ли си бойлер на ток? И ако да, има ли разлика в цената и въобще би ли споделил ако има нещо?Благодаря- почвам да чета!
Mega - специалист
Как да няма разлика колега? Едно е малко над киловат друго е 2 или 3 за бойлер и двойно повече работа? Ако питаш дали се изплаща инвестицията е друг въпрос...
unicata - специалист
а ако сам си правя серпентината, може ли някой да ми каже колко да е голяма, ясно е че ще е от медна тръба но ако колко да е дълга, ако е много къса ще имам големи загуби ако пък е твърде дълга предполагам че още по средата на пътя фреона ще е отдал топлината, колко дебела трябва да е тръбата, 20мм много ли е?
Какъв е минимума за компресора, наскоро гледах един компресор за руски климатик и човека го даваше за 90 кинта, как ви се струва и какво мислите за руските компресори?
vanko68 - специалист
Тръбата се смята като площ на топлоотдаване в зависимост от мощността на климатика. Аз моите ги правя от Ф10 мм ,стават дори за климатик с мощност 10 квт,по-лесно се навиват...Горе-долу 2 м за 1 квт топлоотдавана мощност,това е при Ф10...Сравнявано е с елнагревател 1 квт.
Дебелината е стандартна за климатични тръби- 0,76,0,81..до 1 мм
А руските компресори са си здрави ,както всяко руско нЯщо,само имай предвид,че сигурно си е изпял песента отдавна,ако е от някое старо БК....Все пак това са клими по на 20 и повече години..
Mega - специалист
Ванко, тръбите за фланеца с твърд припой запояваш нали? С този за тръбите за климатиците? А предполагам по-мощна горелка иска за да нагрее добре и фланеца?
pasat - специалист
Mega написа:
Ванко, тръбите за фланеца с твърд припой запояваш нали? С този за тръбите за климатиците? А предполагам по-мощна горелка иска за да нагрее добре и фланеца?
Задължително със сребърен припой.
А тръбата няма да е лошо да е 16милиметрова и дебелостенна, което пък на ръка ще е доста трудно да стане на церпентина. Трябва ти най-малко една пружина за да стане на на церпентина и да може да се вкара през отвора на фланеца.Не е като да не стане ама няма да е лесно... Успех
vanko68 - специалист
Мега - сребърен припой,и то по-добре ползвай от обмазания тип.Прилича на електрод за заваряване с бял цвят на обмазката...Оксижена си е стандартния минитип за работа с медни тръби.Даже и дюзата не сменям с по-мощна,става и със средната...
Пасат - защо пък трябва тръбата да е 16 мм,а че и дебелостенна????
pasat - специалист
Дебелостен, за да е сигурен, че с новата газ 410, която работи в режим 35-33бара (при изправен и правилно оразмерен климатик), няма да се спука (нищо няма гаранции) и да се спестят последващи главоболия от това спукване. 16мм понже предполагам ще има по-добър топлообмен. Площа на 16мм тръба е повече от 2 пъти от площа на 8мм тръба. Пък и имам спомен готовата церпентина е с голямо фи... Защо ли? Ами някой го е сметнал...
pasat - специалист
Е, може би съм збъркал за 16ка тръба...

Прикачен файл

нагревател.jpg
нагревател.jpg (34.12 KиБ) Видяна 9756 пъти
unicata - специалист
колега откъде взе този фланец със серпентина, ти ли си го правил или се продава готов?!?!?!

Тема "Топла вода от стар климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: