• 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
a_stoev - майстор
Принципно норматива дето ни го спускат производителите за обем на буфера е 10 л/кW. Ако сиситемата е с постоянен дебит и е достатъчен за нормалната работа на термопомпата няма проблеми да е с една помпа
2v6 - майстор
a_stoev написа:
Принципно норматива дето ни го спускат производителите за обем на буфера е 10 л/кW. Ако сиситемата е с постоянен дебит и е достатъчен за нормалната работа на термопомпата няма проблеми да е с една помпа
10l вода се загряват с 1 кW от 30 до 40 градуса за 7 минути.
Ако термопомпата при 35 градуса произвежда двойно повече топлина от отдаваната към системата, то с такъв буфер термопомпата ще загрява отоплителната вода от 30 до 40 градуса за 14 минути - вместо да прави 4 цикъла на час, ще прави 2 :idea:
idunno - специалист
За около 9,73 минути не за 7.Но едва ли е в това проблема, пресмятането на буфера за термопомпа върху вълшебните 10л/КВ, всъщност е и вярно и не.По коректно е да се види цикъла (някой му викат on time за всеки цикъл)в минути, който се задава от производителя и после по формулката и се получава обема на буфера.Все пак, ако пита някой защо точно 10 литра, а не 15 трябва да получи по -смислен отговор, отколкото- "Така ми казаха на семинара едни умни чужденци". :)
kamburovgn - напреднал
Термопомпата е самоделка , както се вижда на снимката . Електрониката съм я направил така че след стоп на компресора , системата разтоварва налягането за около 3 минути като при климатик , пада на 8 бара . Също така терморелето което управлява системата има забавяне от 10 минути , за защита на компресора. Трябва да сменя помпата на кръга между буфера и термопомпата с по голяма за да ми падне делтата на 5 грдуса .
a_stoev - майстор
idunno написа:
За около 9,73 минути не за 7.
Повечето помпи не чакат да стане 30* ако гонят 40. При хистерезис 3 * ще иамаме около 3 минути време на работа, което съвпада с минималното време на работа на компресора 3мин, което е заложено в контролера. В повечето случаи умноте чужденци са тези които са произвели термопомпата и затова приемам мнението им за меродавно.
2v6 - майстор
idunno написа:
За около 9,73 минути не за 7.Но едва ли е в това проблема, пресмятането на буфера за термопомпа върху вълшебните 10л/КВ, всъщност е и вярно и не.По коректно е да се види цикъла (някой му викат on time за всеки цикъл)в минути, който се задава от производителя и после по формулката и се получава обема на буфера.Все пак, ако пита някой защо точно 10 литра, а не 15 трябва да получи по -смислен отговор, отколкото- "Така ми казаха на семинара едни умни чужденци". :)
idunno, да така е - не е от голямо значение дали е 7 минути или 9-10.
Но ме човърка къде бъркам в сметката :?
Би ли ми помогнал?
Прикачен файл:
C10.gif
C10.gif (6.44 KиБ) Видяна 3235 пъти
a_stoev написа:
idunno написа:
За около 9,73 минути не за 7.
Повечето помпи не чакат да стане 30* ако гонят 40. При хистерезис 3 * ще иамаме около 3 минути време на работа, което съвпада с минималното време на работа на компресора 3мин, което е заложено в контролера. В повечето случаи умноте чужденци са тези които са произвели термопомпата и затова приемам мнението им за меродавно.
a_stoev, при старт на компресора прословутия COP е 0 (нула). След една минута достига около 1 - колкото ток харчи, толкова полезна топлина излиза. На втората минута може да е преминал 2, а на третата минута по-добрите термопомпи и то в определени условия достигат COP 3.

Така термопомпа работеща на по 3 минути ще има COP между 1 и 2.
a_stoev - майстор
Де да знам ама така да се каже при топъл старт, за няма половин минута наляганията са си по местата. Не е нормално да дрънка 3 минути за да влезе в режим.
И като спре компресора COP отива до безкрайност за малко, щото делим на 0W докато изстине топлобменика.
idunno - специалист
2v6 формулата е:
T=( m*c*Δθ)/Q
Т-h
c-KWh/kg.K
Δθ- К
Q- KW
При такива пресмятания половината от работата са мерните единици.
2v6 - майстор
idunno написа:
2v6 формулата е:
T=( m*c*Δθ)/Q
Т-h
c-KWh/kg.K
Δθ- К
Q- KW
При такива пресмятания половината от работата са мерните единици.
Не виждам разлика във формулите и мерните единици.
Как се получава 9.7 минути?
idunno - специалист
Прав си 2v6 - 7 минути са.Моя грешка.
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68

Тема "Направи сам термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: