• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 68
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Чаро - Акълия
Понеже пооспамихме малко една друга тема .... :flucht: не бях аз
пък гледам се пише по темите
предполагам ще е добре да се поспори малко , да се сподели опит... аз като абсолютен лайк в тази сфера ще черпя информация само :-D и ще питам
иначе имам сондаж, с неизследван дебит, трифазно захранване, канализация, водно подово, за сега и един конвектор но доста мощен....
много се двоумя между въздух-вода и вода-вода
първата ми се струва по лесна и неангажираща, но има по-малък КОП и при -15-20градуса :hot2:
втората със сигурност е по-добра но и по-сложна...
къде могат да се разгледат ( в София/интернет) топлообменници, компресори, или някви системи който с малко направисамщина могат да се пригодят...
denuchi - специалист
голямо копане ще падне за осигуряване на нужният топлобмен но като идея е добре.. а ще трябва да се търси и малко дълбочина все пак. в сл. бряг изкопаха кал 50м. и дълбок 4 м. , колко медна тръба положиха в него несъм е измервал но доста отиде.
Чаро - Акълия
за копаенето- не стаа не ща да ви занимавам ама не става не по технически причини. за охлаждане ползвам от седмица конвектор и вода директно от сондата. И съм мн доволен :-D проблема е с отоплението, днес мерих дебита на помпата с която се полива по двора - около 6 куб.м/час. Как да изчисля какъв дебит ми е необходим за около 15кв отоп.мощност, като не знам ква е температурата на сондажа през зимния сезон? Да ползвам ли готовите данни от геоток 1,5м/ч ???
за да засека. Някъде съм чел, че дебита се проверява като се пусне помпа 72 часа нонстоп настроена на необходимия обем вода на час. Така ли да го проверя? възможно ли е лятос да го имам да си направя/купя термопомпа и зимъска, йок вода ??? иначе ми се върти в глават да си пусна помпата с тоя дебит ( 6куб.м/ч) пък да видя дали ще свърши водата за 72 часа .....
hygro - майстор
Не е нужно да я въртиш 72 часа. Измери действителния дебит на помпата чрез съд с известен обем и с хронометър. Контролираш нивото в сондажа с помощта на поплавък с тежест, вързани на канап. Ще ти свърши работа и малка пластмасова бутилка, пълна наполовина с вода. За облекчаване на измерванията вържи възли на определени места по канапа, за да можеш да ти използваш като показалци, а да не вадиш целия канап при мерене.

Пускаш помпата и започваш да си записваш снижението на нивото във времето през няколко минути. Продължаваш докато нивото престане да се променя за продължително време или помпата глътне въздух.

Спираш помпата и започваш да записваш как се възстановява нивото с течение на времето.

Принципно обследването на сондажен кладенец си е обемист труд, но по изключение можеш да ми изпратиш ми данните, заедно с документацията на сондажа и ще ги дам на някой от хидрогеолозите ни, за да интерпретира обследването.

За движението на водното ниво през сезоните се информирай от съседите, които имат кладенци.
denuchi - специалист
първо си избери вариант. а после ще ми мислиш за дебит и т.н. а и не е задължително да е изхвърляв водата другаде, може отново да отива в сондажа
hygro - майстор
denuchi написа:
... не е задължително да е изхвърляв водата другаде, може отново да отива в сондажа
Това далеч не винаги е възможно. За да се използва същия сондаж, е необходимо да има поне два различни водоносни пласта, които да осигуряват необходимите дебити. От долния пласт се изпомпва работната вода, а в горния се излива отпадъчната. За да не се получава "късо съединение" и смесване на студена и топла вода, помежду им се поставя надуваем маншон, който изолира двата водоносни пласта един от друг.

При липса на тези условия, за връщане на отпадъчната вода се използва втори сондаж, който е успоредно на първия по посока течението на подпочвените води. Това се прави, за да могат сондажите да бъдат взаимозаменяеми и да се редуват в ролята си - това ще забави изключително ефективно колматацията им.
Последна промяна от hygro на вт юли 15, 2008 9:28 pm, променено общо 1 път.
Чаро - Акълия
мерси за съвета!!! :partyman: те тия съвети си имат цена аз с едно емотиконче минавам :wink:
трябва да има голям дебит щото помпата вади за 6 секунди 10 литра вода - днес точно тва мерих , а пък се полива по цял ден ( от години) и не взима въздух - голямо домате си имаме -мани-мани :irre:
за вариянт си мислех че този ще е най-сложният и най-ефективният...
ограничения нямам никакви(място, шум, ток,) проблема е в изпълнението и паричките. По професия съм счетоводител, по съдба съм сръчен, ама тва изисква доста знания и пак се замислям да си купя готова и да я вържа само и.. =D>
hygro - майстор
cacho написа:
помпата вади за 6 секунди 10 литра вода - днес точно тва мерих , а пък се полива по цял ден ( от години) и не взима въздух
Вероятно няма да имаш проблеми и в най-студените дни - давай смело.

Само питай съседите за промяната на нивото през зимата...
Чаро - Акълия
за да си вържа гащите ще поизтествам малко сондажа ...
ето единя от файловете които denuchi сподели..[url] http://www.skatafka.com/download.php?fi ... 65774a5242 [/url]
другия ме ебава и ще го делна на 2 за да е по малък....
качих го на друго място малко е по сложно за сваляне ама ...
пишеш кода и натискаш даунлоуд, чакаш и пак.....[url] http://www.megaupload.com/?d=KMDSJXSR [/url]
denuchi - специалист
надявам се да ви хареса, да погледнете. имам още доста инфо и то в доста големи размери. 30-40гб. ще се радвам ако съм полезен с нещо
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 68

Тема "Направи сам термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: