• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
nelina_london - специалист
От собствения си опит бих посъветвала да погледнете и останалите параметри при сравнението .COP е само един от тях .Алгоритъм на работа (много важно) ,минимуми ,максимуми и екстри .
Например ,аз близо месец се колебаех между два модела канални климатика и никой не успя да ми помогне със съвет и избрах този с малко по-добър COP .Да ,обаче в режим охлаждане като премине в off ,няма вариант да продължи да вентилира ,за да изсуши питата и предотврати появата на плесен .Дори в сервизното меню го няма като опция .Може да продължи да охлажда ,но по-слабо ,което не ми е вариант ,защото ще умра от студ .Налага се ръчно да превключва на вентилатор .Хубаво ,ама може ли да съм си все в къщи лятото и да го играя оператор на климатик ?Затова си свалете от някъде цялото ръководство за работа + конкретни мнения за моделите (Сетком) .
При мен се получи така, че машината, която има тази кстра, е монтирана в спалня, която няма топлоизолация. Отоплението не и е проблем, но през лятото не мога да го ползвам, а евтината машина работи постоянно в кухня и е поела изцяло жилищната площ.
В Сет....а може да се получи по адекватен съвет, наистина. Достатъчно е и само да се чете.

Според мен, скъпата, "хипер-дупер" машина винаги си заслужава.
Нещата не опират само до сметки- кое кога или за колко ще се "избие", а в цената винаги влиза и някоя друга екстра, която да ни радва, дори да не ни е полезна.
nautilus33 - майстор
Понеже вече няколко човека ме убеждават да си взема 9-ка вместо 7-ца, че уж било по-добре. Какви биха били плюсовете и минусите, ако взема по-голям. Освен, по-високата ел. консумация. Дали ще охлажда/стопля по-бързо? Т.е. ще работи по-малко време, или...
preslav - майстор
пон юли 17, 2023 2:35 pmnautilus33 написа:
Понеже вече няколко човека ме убеждават да си взема 9-ка вместо 7-ца, че уж било по-добре. Какви биха били плюсовете и минусите, ако взема по-голям. Освен, по-високата ел. консумация. Дали ще охлажда/стопля по-бързо? Т.е. ще работи по-малко време, или...
Няма как да получиш адекватен отговор без конкретни параметри, примерно за какво преимуществено ще се ползва климатика, какво е помещението като големина, топлоизолация, изложение, предназначение, за какви климатици говорим като марка, модел, клас.
Еднозначно може да се каже само, че 9-ката няма да изхарчи повече от 7-мицата, ако климатикът е инверторен и останалите параметри са еднакви (помещение, желана температура и външна температура).
Lutchezar - майстор
В петък пуснах една 9ка, работи 24 часа, 2 помещения с широк портал, около 40 квадрата, не успя да охлади, 29 и толкова. В събота сложих 12ка, веднага започна да сваля, 24 часа за да охлади тухления акумулатор и 34 киловата. От днес е в модулация държи 26-27 вътре, като запад не е затъмнен, навън сутрин е 30 на сянка. От обяд външната температура на стената е над 45 градуса. Очаквана днешна консумация около 15, но още не е довършено засенчване и евентуално фолио на прозорците, имам, ще експериментирам като остане време.
Та всичко е индивидуално.
nelina_london - специалист
Лъчезар, ще ми е интересно да споделиш накрая на каква консумация е паднал .При свеки също се отваря вратата от дневната към коридора и другата спалня .Около 50м2 общо ,като в спалнята няма шанс да падне на 25-26° ,но и няма как да засека консумацията .Всъщност може да и сложа ватметър на контакта .Климатикът е японско Фуджицу 14ка .Стаите са югоизточни (до обяд пече слънце) ,без изолация .
Ние също сме на климатик от 4 дни +рекуператор нон стоп .Цялостната консумация на климатиците е от 9 до 11 kWh за денонощие (260м2),в зависимост от жегата навън .Температурата е 24-25,5° в различни точки от къщата .За първа година охлаждаме активно и ми е интересно какво ще е обобщението като съпоставка спрямо отоплението ,но прогнозирам около 50% консумация спрямо зимния период .

По въпроса за мощността на климатика .Ако е силно преоразмерен е проблем ,защото ще включва и изключва ,а церта е да поддържа еднаква температура цял ден ,без да изключва .Ако е само малко по-голям и жилището не е силно изолирано ,за да се налага 7цата да работи на минимума си, и да дава по-малък разход , защо не .
На въпроса дали по-бързо ще стопля/охлажда - "да" ,защото явно се пита за включване от време на време .
Последна промяна от nelina_london на пон юли 17, 2023 7:22 pm, променено общо 1 път.
Нели, Шелитата имат и умни контакти.
Със същата функционалност са. Четири имам.
https://homekitfit.com/product/smart-kontakt-shelly-s
Пресли, 9ка ще харчи малко повече, поне на теория. Просто цикленето ще я товари.

Лъчко, ще споделя отново.
7ка, във вече 68м2, не допуска градусите да достигнат 26. Вчера Дайко 7 е ползвал 3.56kW/h, за денонощието.
Да, съгласен съм- индивидуално е.

От този тел. не мога да качвам скрийншотове, но като се прибера, ще покажа отново логовете на двете килими от днес. Мицу е изключено.

пп. А, още нещо. Идеята на машината е не да работи кратко и да изключи, а да има добър минимум, като така може да работи както инверор.
Колкото по мощна е, толкова повече я поставяме в условия да работи както обикновен калорифер.
nelina_london - специалист
На нея не и трябва Шели ,едва ли ще му се любува на телефона:) .Ватметъра може да си го мести из различните уреди ,когато и скимне. По-скоро на мен ми е интересно как се представя климатика и .Тя е доволна от сметката за ток .

Иначе , нормално при теб по-малък климатик да смогва с по-голяма площ ,защоно външните Т във Варна са една идея по-поносими ,е влажността е друга бира .Пък и веднъж темперирано жилище не е с ударна нужда като при Лъчезар .
Гледам, в Момента във Варна 26° ,в Пловдив е 34° по прогноза ,реална 35° .
Lutchezar - майстор
18.18 ми дава за 24 часа. Тези дни пак са със същите външни температури, ще видя дали ще слезе надолу. На практика има нужда от такова охлаждане не повече от 2 седмици в годината, и то не всяка година, да си кажа аз предварително. Но бях учуден от 34те киловата за да охлади тухлата...
Имам и графики на температурата по стаи и от едната страна на къщата, днес ще разместя датчици те за да имам и графика на температурата от другата страна.
Гадното е че имам само текуща и дневна до момента консумация на дисплей и за денонощието обща. Но върши работа.
И да допълня, таваните са ми на 3 метра, следователно обемът е повече.
preslav - майстор
При мен, нито през зимата, нито през лятото климаКтиците работят нон-стоп. Рядко се втелявам да им настройвам отложен старт и то най-вече през зимата, че е ХУБУ да влезеш в затоплено помещение. През лятото дори е противопоказно да влезеш в "хладилника" директно от външните 30+ градуса. В същност в едната от стаите, тази година, за първа зима, климата работи целодневно, но не и нощем - в тази стая има възрастен човек, който не излиза от помещението, останалите стаи са необитаеми поне 12-13 часа дневно. През лятото най-комфортно ми е климатикът да работи със задание 25-6 градуса, а прозорецът да е полуотворен за вентилация на пушечните газове.
Излязоха ми сметките за ток 75 лв. сумарно за панелка 60+ квадрата и къщурка около 90 квадрата - смятам ги сумарно защото ту съм тук, ту съм там. Като гледам сметките за телефон са доста по-големи, а на едното място има и кабелна + двама телемани. Онзи ден бяхме на ресторант - изядохме тока за 3 месеца напред, ама не се жалвам, парите ми не са надписани.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33

Тема "За всички тези които се чудят каква марка климатик да купят!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: