• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 33
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
pe60777 - напреднал
вт юли 07, 2020 1:15 pmnaster написа:
За отопление и продължителна употреба и аз бих бил по-придирчив, но за ваканционна, няколко седмици в годината за охлаждане... силата според мен на инверторното управление е продължителното темпериране и модулация за постоянно жилище. За таванско лятото в пловдивско бих сложил точно каквото слагат гърците по хотелите - евтини, които повечето не сме ги чували (Грее ги видях за първи път там преди 6-7 години може би).
Имам ваканционен имот на който през 2008 г. сложих два климатика Midea MSG-12HR. Последните 3 год. не съм ги пускал. Онзи ден им измих филтрите и напръсках питите на вътрешните тела със спрей за почистване. На другия ден пуснах климатиците и работиха няколко часа. След като ги изключих едното вътрешно тяло продължи да издава остър неприятен звук. Отново го включих с дистанционното и след малко го изключих, но звука продължи. Извадих захранващият кабел от контакта и звука спря. Повече не съм пускал климатика. Някой знае ли какво би могло да е станало и как да процедирам от тук нататък???
naster - майстор
Може да е продължило само на вентилатор, за да изсуши питата.
pe60777 - напреднал
чет юли 09, 2020 9:09 amnaster написа:
Може да е продължило само на вентилатор, за да изсуши питата.
Питата беше суха. Все пак пуснах климатика на следващият ден след почистването. Днес отново пуснах климатика за час-два и след като го изключих с дистанционното, този шум го нямаше. Десетина минути по-късно шума се появи отново във вътрешното тяло. Извадих щепсела на климатика от контакта и шума спря. Бих оприличил този шум на такъв като при трансформатор или кондензатор.

Някакво предположение какво се случва? Има ли място за безпокойство?
preslav - майстор
пет юли 10, 2020 1:13 ampe60777 написа:
чет юли 09, 2020 9:09 amnaster написа:
Може да е продължило само на вентилатор, за да изсуши питата.
Питата беше суха. Все пак пуснах климатика на следващият ден след почистването. Днес отново пуснах климатика за час-два и след като го изключих с дистанционното, този шум го нямаше. Десетина минути по-късно шума се появи отново във вътрешното тяло. Извадих щепсела на климатика от контакта и шума спря. Бих оприличил този шум на такъв като при трансформатор или кондензатор.

Някакво предположение какво се случва? Има ли място за безпокойство?
Разбира се, че има място за безпокойство, няма как два еднакви климатика да се държат по различен начин. Предположение имам - пръснал си неволно със спрейчето и върху платката с електронните компоненти или пък въздушната струя е прекара мъгла от почистващата химия. Най добре е платката да се демонтира, да се почисти, подсуши и чак тогава отново да се тества климатика - ако не си се занимавал с това (предполагам, че не си) е по-добре да викнеш специалист и да си платиш една профилактика, май към 50 лв. беше, иначе рискуваш да си сменяш целия климатик, че платки я има, я няма, я някой се наема да ремонтира, я има резултат, я не.
pe60777 - напреднал
пет юли 10, 2020 8:03 ampreslav написа:
Разбира се, че има място за безпокойство, няма как два еднакви климатика да се държат по различен начин. Предположение имам - пръснал си неволно със спрейчето и върху платката с електронните компоненти или пък въздушната струя е прекара мъгла от почистващата химия. Най добре е платката да се демонтира, да се почисти, подсуши и чак тогава отново да се тества климатика - ако не си се занимавал с това (предполагам, че не си) е по-добре да викнеш специалист и да си платиш една профилактика, май към 50 лв. беше, иначе рискуваш да си сменяш целия климатик, че платки я има, я няма, я някой се наема да ремонтира, я има резултат, я не.
Не съм се занимавал с климатици и затова питам за съвет. Нямам никакво намерение аз да отстранявам какъвто и да е проблем. За сметка на това съм готов да експериментирам и в следващите дни ще пиша за резултата.

Благодаря на "naster" и "preslav", че се отзоваха и помогнаха!!!
pe60777 - напреднал
съб юли 11, 2020 1:34 ampe60777 написа:
в следващите дни ще пиша за резултата.
Не съм човек който ще предприеме какъвто и да е ремонт. Възможностите ми стигат до това да извадя филтрите за да се измият и да напръскам питата със спрей. Обаче този път се изложих и с това. На другите ми климатици захранването е включено директно, а тези две Мидеи са с контакти. След като ги почистих, без да искам на единия климатик съм включил захранването на обратно (размених фазата и нулата). Затова климатика започна да издава този звук (шум). Сега обърнах в контакта щепсела на захранващият кабел и всичко се оправи. Неприятният звук изчезна. Всичко е точно към този момент. Надявам се по времето по което щепсела е бил обърнат (два пъти по около 2 часа), нищо необратимо не се е случило за по-нататъшната безаварийна работа на Мидей-ката.
preslav - майстор
чет юли 16, 2020 2:51 ampe60777 написа:
съб юли 11, 2020 1:34 ampe60777 написа:
в следващите дни ще пиша за резултата.
Не съм човек който ще предприеме какъвто и да е ремонт. Възможностите ми стигат до това да извадя филтрите за да се измият и да напръскам питата със спрей. Обаче този път се изложих и с това. На другите ми климатици захранването е включено директно, а тези две Мидеи са с контакти. След като ги почистих, без да искам на единия климатик съм включил захранването на обратно (размених фазата и нулата). Затова климатика започна да издава този звук (шум). Сега обърнах в контакта щепсела на захранващият кабел и всичко се оправи. Неприятният звук изчезна. Всичко е точно към този момент. Надявам се по времето по което щепсела е бил обърнат (два пъти по около 2 часа), нищо необратимо не се е случило за по-нататъшната безаварийна работа на Мидей-ката.
Това с въртенето на щепселите изобщо не е нормално и е опасно не само за самия климатик, но и за теб и околните - повикай специалист да ти оправи инсталацията.
шоп - майстор
Не мисля, че посоката на щепсела има значение. У дома всички клими са с щепсели и деца и жена ги включват и изключват. Проблем не е имало. Фаза на външното тяло няма.
Chefo77 - майстор
чет юли 16, 2020 5:53 ampreslav написа:

Това с въртенето на щепселите изобщо не е нормално и е опасно не само за самия климатик, но и за теб и околните - повикай специалист да ти оправи инсталацията.
Дали инсталацията или по-скоро нещо в климатика има?
preslav - майстор
чет юли 16, 2020 7:49 amChefo77 написа:
чет юли 16, 2020 5:53 ampreslav написа:

Това с въртенето на щепселите изобщо не е нормално и е опасно не само за самия климатик, но и за теб и околните - повикай специалист да ти оправи инсталацията.
Дали инсталацията или по-скоро нещо в климатика има?
По-скоро е в климатика, може и самият щепсел да е подлаган на външно въздействие (саморемонтче), малко вероятно, но не невъзможно е нарушена изолация на кабелите между вътрешно и външно тяло - всичко е възможно, както и това поплатката да е попаднало от "вълшебното" спрейче.
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 33

Тема "За всички тези които се чудят каква марка климатик да купят!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: