• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 33
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
rossenboy - специалист
Здравейте на всичките майстори. Както винаги, като настанат жегите и активността в темата за избор на климатик скача като летните температури, и за да не остана по-назад да питам и аз: климатик само за охлаждане на подпокривни помещения (темп. от 35 и нагоре през лятото). Разположението е такова, че мога да сложа климатика в едното, което е преходно към другото, което е преходно към третото :-D т.е. нещо като влакова композиция. Първото помещение е около 12 кв.м със скосен таван от 2.4 до 1.7, второто и третото са по 10 кв.м със същото скосяване. Ясно ми е, че е далеч от идеалния вариант но такава е ситуацията. Каква мощност би била подходяща 12,18,..., марка не ме грее толкова, тук може би определящия момент е гаранцията (продължителност) и кой магазин да избера - къщата е в Пловдивско, пък изборът е по-удобно да се направи в София, така че може би техноверигите са опция, мисля си че имат опции и за включен монтаж. Бюджет колкото по-нисък по-добре, но все пак да изкара 5-10 год., т.е. не от най-китайските :)
Благодаря предварително са съветите, ще черпя по една студена виртуална бира (тя виртуалната е винаги студена).
naster - майстор
Ако преходни помещения означава, че са отделени, всяко с врата, дори и да стои отворена постоянно, студеният въздух трудно ще охлажда осезаемо най-далечното помещение. Площта не е голяма, по големият проблем е движението на въздуха, от дадената на този етап информация.
rossenboy - специалист
пон юли 06, 2020 9:54 amnaster написа:
Ако преходни помещения означава, че са отделени, всяко с врата, дори и да стои отворена постоянно, студеният въздух трудно ще охлажда осезаемо най-далечното помещение. Площта не е голяма, по големият проблем е движението на въздуха, от дадената на този етап информация.
Много правилно сте ме разбрал - става въпрос за три отделни помещения с нормални врати, има възможност вътрешното тяло да се монтира почти срещу вратите на другите помещения, което ми дава надежда, че би могло да се осъществи охлаждането, т.е. движението на въздуха да е непрекъснато по посока другите стаи.
naster - майстор
Може би глупава идея, но има ли как, за последното помещение в редицата, да се инсталира вентилатор, който да подпомага движението: например да вкарва през противоположния край на стената въздуха наобратно, за да спомага навлизането на охладен такъв през вратата?
miroki - майстор
пон юли 06, 2020 10:51 amrossenboy написа:
пон юли 06, 2020 9:54 amnaster написа:
Ако преходни помещения означава, че са отделени, всяко с врата, дори и да стои отворена постоянно, студеният въздух трудно ще охлажда осезаемо най-далечното помещение. Площта не е голяма, по големият проблем е движението на въздуха, от дадената на този етап информация.
Много правилно сте ме разбрал - става въпрос за три отделни помещения с нормални врати, има възможност вътрешното тяло да се монтира почти срещу вратите на другите помещения, което ми дава надежда, че би могло да се осъществи охлаждането, т.е. движението на въздуха да е непрекъснато по посока другите стаи.
Охлажда. Не е като в стаята но върши работа. Аз често така отварям вратите и през коридора (вратата е на 5 метра от климатика) охлажда и в килера и съседната стая. Само, че моето не е подпокривно, а западно, стига до 30-31 градуса без климатик.
Всичко зависи от обемите и мощността на климатика. Иска си време за темпериране. Дори и при затворени врати се усеща като се влезе в коридорът отвън, че в жилището работи климатик.
VLADO66 - майстор
Щом ще е само за охлаждане и бюджета е малък щом ще се охлаждат 3 стаи с един климатик, ти препоръчвам този от линка. Монтажниците от тази фирма съм ги ползвал и съм доволен.Имат офиси в София и Пловдив. Могат да ти препоръчат и нещо друго https://megaelectronics.bg/produkt/klim ... d169e2-w3/
preslav - майстор
Ако климатикът се сложи в средния вагон на композицията, няма да има проблем с охлаждането на съседните 2 вагона - проблем ще има с отопление, но не и с охлаждане. Говоря от личен опит - имам климатици във всички стаи, но не искам да ми вее и да ми бучи докато спя, затова пускам климатика в съседна стая, оставям отворени вратите и една конвенционална 12-ка охлажда 2 стаи по около 20 квадрата + коридора между тях, че даже и сервизните помещения, които са след Г-то на коридора. Предложеният климатик Чиго вероятно ще върши работа ако не са си влошили качеството - имам 2 такива на по над 15 г. не съм имал никакви проблеми, ползват се в панелка без изолация, както за отопление, така и за охлаждане.
naster - майстор
Ами според описанието вътрешното тяло ще е при "локомотива". За 30-ина м2 мансарда с ниски тавани, сигурно и 12-ка ще е достатъчна, като най-икономичен вариант. И един вентилатор, както предложих да обръща от "втора към първа класа".
Chefo77 - майстор
А защо му е 12-ка като за почти същите пари може да вземе две седмици и да ги пльосне в двете крайни стаи? Нито ти трябва марка, нито да е инвертор. За охлаждане буквално всеки става.
naster - майстор
Доколкото чета, мястото е ограничено и монтаж може да има само в едното крайно помещение. 12-ки има по 600 лева.
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 33

Тема "За всички тези които се чудят каква марка климатик да купят!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: