• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ktamen - специалист
Ставаше въпрос само за връзването на жиците. За тази операция моята тарифа беше 8 пъти по-ниска. И със сигурност я свърша по-професионално.
ПП Шефа им ми каза да пусна 2,5мм2 ( 5 трасета около 30 - 40м СВТ в гофре). Като дойдоха климатиците видях, че на тях пише 29А. Чудя се, ако си бях премълчал дали някой щеше да се сети, че жиците са тънки.
Над входната врата имаше духалка, и за нея трябваше да пусна 2,5мм2. Този път обаче питах моя шеф и той като знаеше, че съм сменял две топчета кабел заради чужда грешка направо ми каза да пускам четворка. Като дойде печката се оказа, че е десетина киловата.
Mega - специалист
В този живот никога не съм подценявал хората. Хладилен техник за месец не се става. За това нещо се учи ВУЗ, както за всичко друго. След това се учи цял живот, защото повечето неща във ВУЗ-а са само теория. В България така се учи. За месец се става "монтажник" към някоя супер рекламирана фирма. Понеже им гледам творенията ежедневно, та дано не ви се пада такъв вкъщи. За едно сте прави, всеки квалифициран специалист си знае цената и има ниво. Също така, всеки който си дава парите за дадена услуга има глава на раменете си и сам преценява, колко и за каква услуга да плати. Ако някой е учил цял живот за нещо и е неудовлетворен от заплащането си, и гледа в чуждото канче има два варианта. Или има доста висока и сбъркана самооценка, или е мазохист. Имам познат, който има такива познания, че в областта си реално е незаменим. За това получава 5 цифрена заплата в евро и си я заслужава, но не помня някога да е парадирал с ценза си. Или с две думи, ако си толкова знаещ и можещ, трябва да получаваш и нужното възнаграждение.
Последна промяна от Mega на нед май 24, 2015 10:50 pm, променено общо 2 пъти.
a_stoev - майстор
Mega, прави разлика между техник и инженер. Позицията на техника е да му се пусна задание - отиди , развий, завий, качи това , дупчи тук, дупчи там. Инженера трябва да може да каже какво, къде и как да се направи - изчисления, проектиране, диагностика на агрегати.
Проблема е, че както винаги у нас всичко е надолу с главата. Де факто техниците ги мъчат с инженерни задачи като диагностика, а инженерите за чеп не стават щото като завършат ги хващат да проектират без да са виждали машина на живо. Техниците я са минали някой курс, я не. Не знам техникумите няма ли още специалност хладилна и топлотехника.

Коментираните по горе профилактики най-често се правят от баш "техниците" дето хал хабер си нямат и бягат от сериозните проблеми и си рекламират тези безсмислени профилактики. Защо никой дето си разбира от работата няма да дръгне да си губи времето, вместо за същото време да прави монтаж или ремонт от което да вземе повече пари. Другия вариант е където си взел машини на абонаментно обслужване и отчиташ дейност за пред клиента.
ktamen - специалист
Mega написа:
В този живот никога не съм подценявал хората.
Само дето днес се изказа, не особено възхитен, по-мой адрес без изобщо да ме познаваш. Май вече споменах за моя климатик, че професионалистите няколко пъти са му правили връзките оборудвани с всевъзможни инструменти и климатикът всеки път е изпускал. Той затова го беше махнал предишният собственик. А пък аз аматьорът същото нещо го направих с чук и сачма и климатикът си заработи както трябва.
И аз мразя да работя с аматьорски методи, но това не ми е основната работа. Тогава си правих ремонт в къщи, няколко месеца по 5 - 6 часа седмично. Тръборез имах, ама сигурно не беше от 6лв, а от 5,50 щото за нищо не ставаше. Колегата ми имаше читав в куфара си, но не ми се чакаше до следващия ден и затова ги резнах с флекса. Тръбички бях разширявал за нещо друго преди години и знаех, че и сачмата ще свърши работа, не е много удобно, ама за две тръбички не е важно да е удобно.
И не ме плаши с това уруру. Не съм го виждал дори и на снимка, ама знам, че мога да направя по-ефективен климатик от него (че съм и скромен бе :-D ).
lyubohar - майстор
Как пък за целия си живот ни веднаж не съм попадал на хладилен техник,или на перални,или на печки,бойлери,
телевизори с ВУЗ.Смехории-или хлапе на 20-25 год.,което не знае как да пробие една вертикална дупка.
Или на възрастни техници с основно образование,на които инструментите им са боклуци.Моите са от Макита нагоре.
Всички до един с претенции за високи хонорари.Един беше сложил фазата направо във фасунгата,
а нулата през ключа.И това в банята.Работил 40 год. по национални обекти-интересно кога е учил във ВУЗ.Сигурно в детската градина.
Друг се опита да ми иска 200лв.за уж повредена платка на почти нова пералня.Години мародерствал майка ми.Слезе до 80лв.Изгоних го-оказа се паднала тръбичка свързваща копчето за програмите с превключвателя на програмите на платката.Оправих я за 15мин.
Климатик Панасоник-изгорял компресор,а ми казаха че е платката и ми взеха 400лв.за нея,понеже нейната гаранция била само 2г.за разлика от компресора.Този номер си го знаете.Втори път изгоря,но вече не им се вързах.А беше тяхна грешка,че външното тяло сложено директно на пода на балкона и не може да се охлажда.
Лаптоп-нов-както работеше и спря.Гаранционен.Върнаха ми го целия надран с липсващи болтчета.
Отгоре на всичко младежа сложил по слаб процесор.Исках да му видя работното място.Не ме пусна.
Обаче шефа му го уволни пред мен и ми дадоха чисто нов.Предполагам,че шефа е с ВУЗ,а келеша надали има и средно.
Както казах на години съм и мога да напиша 2 страници с мародерски изпълнения.
И това най-вече от хората с вашите и подобни професии в областа на услугите.
Объркана държава.
ktamen - специалист
Не е по темата, ама се сетих, за пералнята на сестра ми. Много трошлива пералня, през месец два и сервиз. И все програматорът виновен. Веднъж съм там и пералнята отказа, просто се чуди да върти или да не върти. А нямаше и месец от последното разнасяне до сервиза. Отворих я, беше с колекторен двигател. Четките се износили, жичките им опънати и не стигат до колектора. Едната жичка майсторът я отрязал и я удължил с няколко милиметра, ама само едната. Да може след няколко пранета и другата жичка да се опъне и пак в сервиз.
Като се замисля най-вероятно тези четки са сложени от майстора още при първото посещение и човекът вече си е спокоен, че от тази пералня всеки месец ще му капят парички.
dundurma - специалист
хич не го слушайте МЕГА.......монтирал е 2 климатика на родата и в СЕТКОМ само ревът от него.....и пак го търсят.мазохисти ли са ,кви са.....
съб май 16, 2015 12:44 pmlyubohar написа:
Има начини да се каже на някой,че не е прав.
Тези,които ползвате тук са неприемливи.
Няма нужда хладилните техници да се правите на велики.
Просто не сте и няма как да сте.

А 50лв.за някои са си сума.
Като прибавим и 150 за монтажа вече упражнението почти няма смисъл.
Давайте по кротко и уважително.Който има да казва нещо конкретно-да казва.
Останалите-запълвайте си времето с нещо друго.
И пак напомням-това е форум направи си сам.
Има други за професионалисти.Там си ги мерете.
Аз ще следя с интерес.
Да точно така, може и на мегдана.
нед май 17, 2015 6:01 pmKasap написа:
Не виждам какво му скочихте "профитата" на човека! :? На ваше място бих го почерпил. :partyman:
Овен това и аз съм чувал, че комресора от "Мраз" е по-добър от вакуум помпата, или поне има повече функции.
И да... писнало ми е от такива специалисти дето могат да пробиват дупки само със Син Бош.
Навремето при тодор със какво се пробиваха дупки, аз ги пробивах със секач и чук 5 килограмов, и то комунистически бетон, а не като този лукум сега.
Ал_ - специалист
Четох я последния месец тази тема по неволя, та сега се присетих. 2 месеца голяма драма да намеря кой да монтира един пършив климатик. Накрая, след като ме мота един месец, идва в неделя един момък за монтаж. "О, ама то има бетонна колона за пробиване, че и външното тяло на кирпич трябва да го монтирам...". Е, и? "Ми...400 лв ще струва монтажът!" Ми добре, прав ти път. "Ма как така?" Ми ей така - видя къде е вратата. Монтирах си външното тяло, сложих стойката на вътрешното, направих така трудния отвор за тръбите. Минавам вчера през една фирма, в която ми бяха отказали поради голяма натовареност, да ги питам ще ми дадат ли вакуум помпа под наем, или поне да ми препоръчат някоя за 100 -150 лв., която ще свърши работа. Собственикът вика - имам път покрай вас, ще мина да погледна. Дойде, препоръча смяна на тръбите, казах, че ще ги сменя щом смята, че трябва. "То всичко ти готово, имам тия дни обекти насам, ако искаш ще дойда, ще пусна новите тръби, ще свържа и вакуумирам системата, ще видим как работи, и това е. Стотина лева ще струва всичко."
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Как се монтира климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: