• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Твърда връзка и на отделен предпазител. Спестяват се доста главоболия в последствие.
vanko68 - специалист
А на всеки уред в къщи ли трябва да е така??? На ТВто,на хладилника,пералнята,сушилнята,компа,печката,съдомиялната....Не ти ли се струва,че това твое изказване е маааааалко пресилено.Не виждам и не съм виждал главоболия,причинени ТОЧНО от неспазване на твоето изискване...А уж 10 г само това правя-монтирам клими....
Не казвам, че е изискване. Има го като препоръки по книги и сервизни книжки на някои машини. И аз с това се занимавам и съм имал случай в които е по-добре да са на твърда връзка и на отделен кръг с цел да не се спира електричеството на останалите ел. уреди и последвалото от това неудобство. В новото стройтелство масово се изпълнява така. Междудругото и на печки се прави поради голямата мощност, оттам ток и загуби (топлина), които зависят от квадрата на тока. Останалите уреди са със сравнително малки мощности и там не е необходимо да се вземат такива мерки. Това си е мое мнение, не карам никой да го взема в предвид или не, всеки си има глава на раменете.
batalski - специалист
За климатици до 24 не виждам смисъл от твърда връзка.До сега не съм виждал перална на твърда връзка(нагревателя на пералната е 2-2.5Kw)
vanko68 - специалист
Къде в домашни условия се ползват 24 ки,в смисъл на конвенционалки,които да натоварват елмрежата??? Почти всички масово минават на инверторни машини,които първо са с по-малка консумация,и второ - нарастването на тока е доста плавно. Една 71ца на Дайкин с топлоотдаване 8 Квт харчи 2,5 Квт,и то в най-тежките условия,примерно при -10,-15 гр.И пак повтарям,че добрите клими имат много по-надеждни и бързи защити от стандартния предпазител.
Аз и печки почти не виждам на твърда връзка,почти всички са с щепсел...Да не би и за тях да има отделни кръгове? За бойлера съм съгласен само заради повишената опасност от токов удар при ползване на бойлера.
В хотелски условия се пускат отделни кръгове за климатиците понякога, ако не е централна климатизацията и на хладилниците. Това е на места където тока на целия апартамент се пуска и спира при влизане и излизане от него чрез ключ-карта. Монтирал съм и печки и др. кухненски уреди за вграждане които нямат щепсели и се вързват твърдо.
ribnikolaevi - майстор
vanko68 написа:
Къде в домашни условия се ползват 24 ки,в смисъл на конвенционалки,които да натоварват елмрежата??? Почти всички масово минават на инверторни машини,които първо са с по-малка консумация,и второ - нарастването на тока е доста плавно. Една 71ца на Дайкин с топлоотдаване 8 Квт харчи 2,5 Квт,и то в най-тежките условия,примерно при -10,-15 гр.И пак повтарям,че добрите клими имат много по-надеждни и бързи защити от стандартния предпазител.
Аз и печки почти не виждам на твърда връзка,почти всички са с щепсел...Да не би и за тях да има отделни кръгове? За бойлера съм съгласен само заради повишената опасност от токов удар при ползване на бойлера.
Повечето фурни и котлони, които съм виждал напоследък, са на твърда връзка.
Въпросът ми за климатиците е породен от това, че имам прокарани кабели за тях (в горната част на стените). Сега се колебая дали да им сложа контакти или да ги затворя с капачка до връзването (ако е на твърда връзка).
Ако имаш предвид масовите климатици за дома сложи си контакти :)
Може ли многожичен кабел квадрат и половина да се направи разклонител за климатик?
speka_rs - майстор
нед май 07, 2023 1:41 pmNikolayNinov написа:
Може ли многожичен кабел квадрат и половина да се направи разклонител за климатик?
Може за климатик 12000btu, за по-голям - аз бих ползвал по-дебел кабел.
  • 1
  • 2

Тема "Връзване на климатик към ел. мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: