• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ribnikolaevi - майстор
Как е най-удачно да се свърже климатикът към ел. мрежа - с контакт, или с твърда връзка? Има ли голямо значение точно как ще бъде направена връзката?
velev-klima - специалист
По норматив с контакт изключение може да се прави при изведен отделен предпазител за него.
ribnikolaevi - майстор
По принцип не е ли предимство твърдата връзак? Извинявай, ако задавам глупави въпроси, но не ми е съвсем ясна разликата между двата типа връзки при климатиците.
vanko68 - специалист
Няма никаква разлика...Велев не знам откъде го чете това" изискване",може в Мидеите да е така.....
В добрите марки няма конкретно написано в инструкциите за монтаж дали да е с контакт или на твърда връзка,още по-малко пък с отделен бушон.Всички класни клими имат вградени перфектни защити по електронен път,както и бушони във захранващата си верига.
Понякога пишат в ръководствата,че не е добре да са включени заедно с друг консуматор в един разклонител.
Съвременните клими първо имат доста ниска консумация и второ - поради плавното развъртане на компресора в инверторните модели,консумацията се покачва плавно от 0 нагоре,така че по никакъв начин не натоварват елмрежата. Консумацията на един климатик за 20-30 м2 е до 1500 -1800 Вт,и то само в най-студените зимни дни.През повечето време средната консумация е около 300-500 Вт.
cvetanmu - специалист
Принципно си прав,но вече няколко пъти ремонтираме климатици вързани на твърда връзка без да се знае на кой предпазител са.Ако е частна къща изключваш предпазителите докато го намериш,но ако е в офис пълен с техника и компютри не е много приятно това упражнение.
vanko68 - специалист
Да виждаш някъде да твърдя,че е добре да е на твърда връзка.Казвам,че няма значение...А това,че майстора е такъв ( еладжията) ,че не си е обозначил консуматорите в таблото,си е негов проблем.
П.П.- аз си свалям климите и без да спирам захранването от таблото....
nebelservice - напреднал
Дали е твърда връзката или е мека - проблемът е малко по раличен.

Таканаречената и лесно възприета като термин "твърда връзка" всъшност в зависимост от майстора предсталява увити един в друг кабела от инсталацията и парчето на фабричния шнур на климатичното тяло.

Някои колеги по-грамотни и по-претенциозни към занаято, може грижливо да заголят краищата, ако не ги мързи ( и ако знаят как става това) и да ги калайдисат, след което електрическата връзка става с лустерклема.

За всичко това клиентите си мечтаят за да не им се виждат висящи кабели по стената от климатичното тяло и по презумпция тази връзка се прави в долната кухина на вътрешното климатично тяло. Супер - НО това е най-влажното място, понеже там се намира кондензната вана и в режим на оглаждане от топлообменника капе интензивно вода, дори и в режим на отопление имаме влага, която се образува при преминаване на климатика на обезкрежаване.

MIDEA едва ли са първите производители, които са се светнали за тези опасности. Апропо в месечния си бюлетин разпращан до фирмите монтажници на Panasonic има изрична препоръка кабела от мрежата да се запоqва към шнура на климатика, и да се изолира грижливо.

Изображение
velev-klima - специалист
cvetanmu написа:
Принципно си прав,но вече няколко пъти ремонтираме климатици вързани на твърда връзка без да се знае на кой предпазител са.Ако е частна къща изключваш предпазителите докато го намериш,но ако е в офис пълен с техника и компютри не е много приятно това упражнение.
Така е дори съм имал случай при който по корпуса на климатика имаше фаза.Не можеше да се направи нищо по платката защото няма осветление като изключим захранването. А това с лустер клемите дето го забраняват панасоник го правим така от години но кремпваме кабелите и нямаме до сега проблем. Но се замислям дали да не ги запоявам и с термошлаух да ги изолираме,това е че трябва да сместя в куфара за монтажи и поялника.
vanko68 - специалист
Зора с осветлението се решава елементарно - с фенерче на главата.Има светодиодни с по 6-8 големи диода,светят жестоко...Отдавна съм забравил какво е подвижната лампа....
http://bonus.bg/bonusproduct_21521.html
http://www.isd-bg.com/product.php?product=602
vaioo - специалист
Другото което трябва да се има предвид е големината на климатиците,при по големите е по добре да са на твърда връзка,аз лично съм имал няколко случая при които една 24 и 30 и не помня другото какво беше бяха вързани с щепсел и те се бяха стопили-(по принцип бакелитените щепсели ги дават 16 ампера),а пластмасовите има и до 10А.
  • 1
  • 2

Тема "Връзване на климатик към ел. мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: