• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
liusien - специалист
Здравейте, майстори! От доста време не съм "досаждал" с разни въпроси във форума, но сега ща не ща - отново ще ви питам. Преди питах за проблеми с газ, сега - за избор на климатик. Имам малко "махленско" кафене. До сега отоплението в него беше с парно на газ, но заради високата цена на газа реших да изключа парното и да монтирам климатик за отопление. Започнах проучване по въпроса и днес идва един консултант за климатична техника... След два часа приказки той ме съветва да закупя марка LG - 25-ца. Даде ми два варианта за избор:

1-ви вариант - агрегат 25-ца извън кафето и вътрешно тяло - също 25-ца. Вътрешното тяло се монтира до входната врата на кафето за клиенти за да направи топлинна "завеса" за студения въздух като се отваря вратата.
2-ри вариант - същия агрегат отвън, но две вътрешни тела - една 18-ка до входната врата, плюс още едно вътрешно тяло 9-ка при барманките. Каза, че при такова изпълнение, външния агрегат ще може безпроблемно да захрани двете вътрешни тела.

Чудя се дали да се излъжа да взема тази марка или да се доверя на коментарите, че LG не са това което рекламират търговците? Притеснява ме и цената... Ако избера втория вариант който повече ме устройва, цената ще скочи около 3300 лв. с отстъпката... Нормална ли е цената при положение, че тази марка е "среден" клас?
Консултанта измери обема на кафето с някакъв електронен уред който показа следното - зала за клиенти - 60 кубически метра, работна площадка на барманките - 35 куб. метра. Има свод който разделя двете "помещения", ако може така да се изразя... Ще кача снимка за нагледност на свода... С бюджет около 3000 лв. какво друго мога да взема което да е качествено и тихо да работи, защото разбирам, че LG са били "малко" шумни... Особено външното тяло - звука приличал на "излитащ Боинг 747"........ :x Искаше ми се да купя или "Дайкин" или "Митсубиши"......Така ме съветват хора около мен. Само че, нямам идея как са цените, защото нищо не разбирам от символите в таблиците които са дадени по сайтовете, или като климатици въобще! Има различни модели на дадена марка и съвсем се обърках... Изключително важен е момента със сервиза! Възможността за 24 часова реакция е за предпочитане!
Извинете ме за дългото обяснение и питане, но се опитах максимално да обясня, че......... нищо не разбирам!!! :lol: :lol: :lol:
Последна промяна от liusien на ср юли 13, 2011 1:15 am, променено общо 1 път.
velsi - Почетен майстор
С разни LG-та само ще се прецакаш яко.
r_stanev - помощник
Здравей аз имам два климатика от 7 години марката е измислена но компресорите са на LG много здрави излязаха при условие че почиват 3месеца в година. А относно шумът ще го чуваш малко в началото и песле се свиква и не се забелязва. Надявам се че може да помогна с това.
liusien - специалист
velsi написа:
С разни LG-та само ще се прецакаш яко.
Съгласен съм, че има някакъв риск от прецакване! Хубаво ще е външното тяло да е по-тихо, защото мисля другата година в близост до него да има изнесени маси... Молбата ми беше, ако някой се занимава с такава техника, да ми препоръчате марка климатик, фирма където да се обадя или ако има сайт дадената фирма - да ми постнете линк... При мен има съществена разлика - става въпрос за малко заведение, а не - за домашни условия... :idea:
dundurma - специалист
http://v-clima.com/prod.php?id=klimatik ... 1gv-rx71gv
ето го твоя климатик,викаш ВАНКО68 от форума и ме споменаваш с добро.някой ще ти каже,че ти е голям,но по-хубаво повече мощност ,така и климата няма да се мъчи.
liusien - специалист
dundurma написа:
http://v-clima.com/prod.php?id=klimatik ... 1gv-rx71gv
ето го твоя климатик,викаш ВАНКО68 от форума и ме споменаваш с добро.някой ще ти каже,че ти е голям,но по-хубаво повече мощност ,така и климата няма да се мъчи.
Благодаря за идеята! Аз също съм чувал от няколко места, че "Дайкин" е хубав климатик, но тези модели които ми препоръчваш, консумират много ток! "... Отопление –2.55 (0.52-3.82) KW....." Нали идеята ми е да плащам по-малко за отоплението! Опитвам се да си представя какво ще стане ако свие студ под минус 15 градуса... Живея в "полите" на Витоша и студеното не ми е чуждо. Значи, тия клими ще "дърпат" близо 4 kW ток!!! :shock: Или аз не разбирам, или тия модели са доста стари и енергийния им клас е доста нисък... Хайде, да не си мечтая за енергиен клас "А", но поне да са "В"... Определено ще се обадя на ВАНКО 68 и ще търся съвет и помощ от него!!! :?
BAlexandrov - специалист
Определено го хвани да дойде види и обясни, а и после може да разчиташ на поддръжка и абонамент.
Трябва ти някой, който да се ангажира от начало до край.

А мисля, че гледаш отоплителна мощност което е колко топли, а това колко ток консумира е дадено малко след това /конс./ и отношението на двете е т.н. COP. Топли няколко пъти повече от колкото харчи ток.
При по-мощните климатици този индекс е по-ниск. Индекса е различен за различна външна температура, както и максималната отоплителна мощност...
Ако си в Княжево можеш да чуеш моя http://v-clima.com/prod.php?id=klimatic ... 4lb_nocria
liusien - специалист
BAlexandrov написа:
Определено го хвани да дойде види и обясни, а и после може да разчиташ на поддръжка и абонамент.
Трябва ти някой, който да се ангажира от начало до край.

А мисля, че гледаш отоплителна мощност което е колко топли, а това колко ток консумира е дадено малко след това /конс./ и отношението на двете е т.н. COP. Топли няколко пъти повече от колкото харчи ток.
При по-мощните климатици този индекс е по-ниск. Индекса е различен за различна външна температура, както и максималната отоплителна мощност...
Ако си в Княжево можеш да чуеш моя http://v-clima.com/prod.php?id=klimatic ... 4lb_nocria
Хахахах.......... Да, в Княжево съм! :lol: Това което е в червено на по-горния ми пост е консумацията на ток. Мощността на отопление стига до 10.2 kW... Нека направя сметка. Кафенето работи от 6.30 до 19.00 часа през зимата. Това са 12 часа и малко... Ако умножим 12 часа по 2.55 kW на час се получава разход от 30.6 kW на ден /работно време/. Умножаваме получените киловати по 30 /дни в месеца/ и се получава 918 kW за месец! Грубо умножавам киловатите по 0.20 лв. и се получава 183.60 лв. Това е сума която ще се дължи за един месец в работно време на пълна мощност на климатика! А трябва да се добави и разхода на ток през нощта. Предполагам, че климатика като достигне някаква стойност на температурата, ще намали потребената енергия... В момента исках да направя сметка за разхода на ток при екстремни условия - работа на максимална мощност. Тоя разход, честно - не ми харесва! Трябва да има и друг вариант, но това - след евентуална среща с ВАНКО 68... :?
А това Fujitsu също не е лошо!!! Офффф, ще се побъркам вече... Ванкооооооооооооо, помооооощ!!! :lol: :lol: :lol:
BAlexandrov - специалист
Сметката принципно е вярна, но разхода ти всъщност се определя от толпозагубите на помещението от стени, прозорци, отваряне на вратата...
Ако правилно виждам данните при 2.5 кв този ще топли колкото 8 кв - това са все едно 4 радиатора по 2 кв. Така се определя и най-точно топлозагубите на помещението и се сравнява - да се поддържа дадена температура с радиатори и после с климатик... Ако можеш да намериш колко газ си потребявал през зимата сигурно също ще може да се сметне колко ще е с климатик при същата температура...

Ако искаш да ти дам тел. му да викаш по-ефективно :)
Последна промяна от BAlexandrov на нед сеп 19, 2010 8:07 am, променено общо 1 път.
sasooooooooo - "специалист"
В този ред на мисли, LGто коети са ти препоръчали, колко ти идва като разход на ел.енергия?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Отново и отново - въпрос за избор на климатик..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: