• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
bulhomes2 - майстор
Купих си от колега от форума 2 трифазни вентилаторчета. Виждам, че правят сериозна струя, но като запуша някой от отворите с ръка не усещам почти никакво налягане. Някой знае ли как се измерва налягането, което дават. Всъщност даже и не знам налягане ли се мери, дебит и или мощност. Доколкото знам за въздуховодите и елементите на вентилационната система дават "пад на налягане" и затова предполагам, че трябва да им търся налягане.
ArturDent - Почти Безобиден
Мери се дебит за практически цели - де факто това ти върши работата.

Предполагам говориш за центробежен вентилатор (такъв с перка).
Тук има жокер: Когато го запушиш, вентилатора работи на празен ход. т.е. това му е най-лекия режим. Например центробежна помпа се пуска със затворен изход.
vasikata - специалист
освен дебит се мери и налягане (напор) на всеки вентилатор, напора е важен за да се прдцени дали вентилатора ще може да преодолее съпротивлението на въздуховодите, филтри и др. препятствия по пътя на въздуха. В документацията на вентилатора има една диаграма която показва пада на дебита при увеличаване на напора.
Пример:
Според диаграмата при 0 Паскала съпротивление, като монтиран на прозорец, прави над 350 м3/ч но, при 350 Паскала съпротивление по пътя на въздуха има вероятнос да не изкара нищо а само да върти.

Прикачен файл

shema.jpg
shema.jpg (20.29 KиБ) Видяна 4310 пъти
ArturDent - Почти Безобиден
vasikata написа:
В документацията на вентилатора има една диаграма ...
То, ако колегата имаше някаква документация, нямаше да пита...
Не се сещам за лесен начин за мерене на дебит/напор на вентилатор.

По-скоро въпроса е как да изчислим дебита при 0-лево съпротивление, като имаме обороти, диаметър на перката и ???
bulhomes2 - майстор
Е нема си документация. И етикет няма даже
Изображение
schuldiner - майстор
Ъ-ъ-ъ, с чорап няма ли как да се измери? Като тези за мерене силата на вятъра.

Според мен Артър е прав - като му нахлузиш една найсе метрова тръба и накрая като има напор, значи че ще работи и в инсталация(???)
ArturDent - Почти Безобиден
Туй нящо бая ша дуе.

Скорост на "вятъра" въздуха дали не можеш да измериш по някакъв начин...

П.П. Кръчма ли ще правиш сега?
bulhomes2 - майстор
Хаха. Не бе. Мислех вентилация на цялата къща (не с тия вентилаторчета де), но честно казано фирмите за вентилация ме отказаха от такава на стаите и ще направя само на трапезарията. Че дуе - дуе, но ме "шашка" това, че като затворя с ръка отвора не усещам никакъв напор. И да не станат - поне са евтини - по 25-6 лв ми излязоха.
mirk - майстор
Като го запушиш е нормално да не духа, точно така се регулира дебита им с дроселна клапа. Притваря се входящия или изходящия отвор и намаляваш дебита на въздуха включително и го спираш напълно. Това да не ти е компресор да ти напъва ръката като го затапиш.
bulhomes2 - майстор
Абе и аз си мислех, че компресора ме подвежда, но пък си мисля и за прахосмукачките. Духат много по-малко, но всеки знае като и затвори смукателя как се усеща. Тук няма такова нещо. Освен и при тях мотора да не е вентилатор, а някаква помпа (такова пък никога не съм отварял).
  • 1
  • 2

Тема "Как да разбера мощността на вентилатора" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: