• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
6osi6 - майстор
Здравейте :rock: Идеята ми е да използвам сондажна вода за охлаждане на едно - две помещения около 35-40 кв.м. Водата идва от забита тръба в земята на 4 м, нивото на водата е на 1.2 или 2.5 м, в зависимост от сезона. Не знам с каква температура е, но да приемем, че е 14 градуса. Мисля да използвам центробежна помпа PEDROLLO CP 100, може и друга ако тази е негодна, с честотен регулатор ЕLBI или Sneider и едно - две климатични конверторни тела, разположени на височина по-малко от 9м. за първото и по-малко от 6м. - второто. Тръбите за водата след помпата ще са 1", с изолация на ИЗОГОМАТЕРМ. Не знам каква е подходящата дебелина на изолацията 1-2 см или повече? Във вертикалната част ще преминават през неизползваеми коминни тела. Може ли да се използват тръби за парно? Дали да сложа такива с алуминиево вътрешно покритие, или обикновени, или други, не разбирам много от тези неща? Тук обаче, изниква проблем, защото комините са тесни и трудно ще се прокара тръба с размер 1". Най-лесно ще стане с 1/2 или 3/4, обаче тогава няма да ли да се увеличи съпротивлението и да се влоши КПД-то?
Конвекторите са с четириредов топлообменник, охл. мощ. кW. 3.56 - 4.64 - 5.58. Това е мощност при охлаждане от 7 към 12 градуса на изход. С колко приблизително ще падне мощността при входяща температура на водата от 14-15 градуса? :? :? :?
kPa 12.5 - 20 - 27.7
Няма дадени характеристики за дебит. Възможно ли е дебит от 1.3 m/h за едно тяло да е достатъчен при максимално натоварване?
Помпата по описание дава дебит от 3 m/h на височина 9м., след kPa 27.7 на изхода на горното тяло, в системата "остават" неизползвани 1.9 m/h. Идеята е те да се "отнемат" с регулатора, за да е по-икономична системата, само че тогава колко ще е на изхода на конвертора. Трябва да e толко, колко е влезло, да не издребняваме, но пък това няма ли да влоши КПД на помпата? Така ли е, не знам!? :wallbash: Това е при максимална работа само на горното тяло. Ако работят и двете, едното на шест и другото на 9 метра височина, не знам какво става!? И питам, ще има ли нужда да се регулира дебита на долното тяло при паралелно свързване, с посока на водата от горе на долу, с обикновен кран или водата ще преминава през топлообмениците с приблизително еднаква скорост и налягане?
Отделно :? имало и гравитична енергия на водата при спускането и към дренажния кладенец. Тази енергия може ли да е с пренебрежимо малко положително влияние към системата, как се пресмята и редно ли е да се извади с някакъв коефициент от вертикалния напор при работа на системата.
Прикачен файл:
12PP.png
12PP.png (34.27 KиБ) Видяна 6144 пъти
Последна промяна от 6osi6 на съб фев 04, 2012 2:31 pm, променено общо 4 пъти.
6osi6 - майстор
Виждам, че няма отговори и ще трябва да си отговоря сам. Форумът не е "Отговори си сам" :-D ама нали съм добър човек...
Налягането, дебита, кPA и отдадената охл. мощност са пропорционални при системи като тази на вентилконвекторите.
Прикачен файл:
Xlh.png
Xlh.png (31.27 KиБ) Видяна 6202 пъти
Както се вижда от графиката, с увеличаване на дебита, расте и охладителната мощност. Параметрите са на избрания от мен конвектор и се регулират с помощта честотния редуктор и степените на вентилатора на тялото. При намаляване и увеличаване на честотата на тока, КПД на помпата не се влошава, при условие че циркулацията през нея е по-голяма от нула.
При избора на помпа е добре натоварването при което тя ще се използва да бъде близко до максималната и мощност.
Графиката долу показва режимите на двете помпи по отделно. При максимална и минимална мощност на едно тяло с червения контур и двете едновременно с зеления цвят.
Прикачен файл:
CP100-130.png
Ако помпата е CP100, то тя няма да е достатъчна за максималната мощност на два конвектора, освен ако оборотите не се дигнат с помощта честотния регулатор на 3300-1min. Това е интересна опция, но трябва да се провери дали е възможна.
При по-мощната - CP130, при захранване на двете тела, ще работи на 74%-около 270W, при минимална мощност само за едното тяло на 41%-около 150W.
За днес толкова :rock:
Чаро - Акълия
Къв беше въпроса :?
Помпа(за предпочитане потопяема- по ред причини, да не изброявам) - полиетиленови тръби и фитинги- конвектори.
За какво ти е регулатор :?
Каква марка ще са конвекторите?

Намали малко размера на картинките, че не се чете...
6osi6 - майстор
Въпросът е, може ли да се постигне ефективно охлаждане с 12 гр. температура на водата, каквато е измерена в района? Предполагам, че ще може.
Конвекторите са Carisma 74 CRC. Чета, че по характеристиките им са с добро охлаждане спрямо дебита и с по-ниски нива на шум от останалите.
Избора на помпа не мога да променя, защото трябва да се направи нова дупка и не мисля, че има смисъл. При толкова високо ниво на водата, всички в този район ползват ръчни помпи за първоначалното изпомпване и след това центробежни за поливане. Регулаторът е за регулиране на дебита. Сметките ми в графиката по-горе са объркани, защото не съм извадил хидравличното налягане на смукателния тръбопровод. Това обаче се компресира с хидравличния напор от 7.9 м. който се елиминира след първоначалното балансиране на системата и за помпата остава да преодолее 6.6 м. хидравлично съпротивление на конвекторите, на тръбопровода и това на смукателния тръбопровод, при максимален дебит 2064 L/m. Общо, излиза по-малко 11 метра. При това положение и малката помпа ще върши работа, след като се напълни системата с вода. Работната и точка при това положение, ще е близка до максималната мощност, при две тела, но при едно ще е наполовина. Ето я графиката.
Прикачен файл:
catalog-2005-53852_31b.jpg
catalog-2005-53852_31b.jpg (48.87 KиБ) Видяна 6141 пъти
С регулатора, въпреки че е по-скъп от помпата, но важен е експеримента :-D , помпата ще може да се регулира и ще консумира по-малко.
6osi6 - майстор
Чаро написа:
Къв беше въпроса :?
полиетиленови тръби и фитинги - конвектори.
Тези тръби ми се виждат най-подходящи. Благодаря за помощта =D> Дали обаче да ползвам размер1" до входа на конвектора?
6osi6 - майстор
Прочетох, че съществуващата зависимост между отдадената мощност в kW, дебит в l/s и разликата във входяща изходяща температура може да се изчисли към коефициент от 4,2. Това е някакво число, което по-знаещите сигурно могат да кажат как се казва.

Например графиката
Прикачен файл:
2Xls.png
2Xls.png (21.76 KиБ) Видяна 6076 пъти
5 kW охладителна мощност, върху разликата във входяща и изходяща температура - 5 гр., по 4.2, пресметнато, показва дебита в литри в сек.

5kW
____ = 0.238l/s
5 х 4.2

При намаляване на топлообмена с 50%, например от 5 на 2.5 градуса, при входяща и изходяща температура от 12 и 15.5градуса, дебитът се увеличава двойно, или обратно, ако остане същия, намалява отдадената мощност в kW.

5kW
_____ = 0.476l/s
2.5 х 4.2

По този начин може да се изчисли какъв е необходимият дебит, ако източника от където се черпи водата се затопля по бързо, което обикновено става, когато мястото за изпомпване и за инжектиране на водата са близо едно до друго. Може да се пресметнат разходите на електричество за циркулация - помпите, налягането и всичко останало. Същата формула се прилага за котли, преоразмерени инсталации и който за каквото там се сети :axe:
Последна промяна от 6osi6 на нед фев 05, 2012 7:43 pm, променено общо 1 път.
Ahmakov - специалист
Това 4,2 е специфичния топлинен капацитет на водата умножен по относителната плътност на водата. Водата е много "плитка", за да разчиташ на тази температура. Ако тръгнеш да изграждаш системата с тази вода и нейната температура се повиши и ти за да компенсираш това, увеличиш обема на циркулиращата вода, има много голяма опасност /100%/ да "пробиеш" конвекторите. Скоростта на водата не трябва да е по голямя от 0,5 m/s.
Най добре потърси вода по надълбоко.
Събери малко тези картинки, че е голямо мазало така.
6osi6 - майстор
Ahmakov написа:
Това 4,2 е специфичния топлинен капацитет на водата умножен по относителната плътност на водата. Ако тръгнеш да изграждаш системата с тази вода и нейната температура се повиши и ти за да компенсираш това, увеличиш обема на циркулиращата вода, има много голяма опасност /100%/ да "пробиеш" конвекторите. Скоростта на водата не трябва да е по голямя от 0,5 m/s...Събери малко тези картинки
Картинките не могат да се съберат на този комп, рамката остава същата. Извинявам се за мазалото. Утре ще ги събера от друго място, ако може.

Водата е мерена като градуси, но ще трябва да я премеря пак лятно време.
Дебита е в зависимост от температурата вход - изход на тялото. При такава по-висока температура на водата, дебита трябва да се намали, за да се постигне ефективен топлообмен при разликата от 5 гр., иначе няма да е спазено условието на формулата. Охлаждането при това положение намалява с 45 % спрямо това, което иначе може да се получи при вода с темп. - 7/12гр.
6osi6 - майстор
Направих две замервания на водата тези дни. Водата е на дълбочина 170 см. Температурата на тази дълбочина е 10.4 гр. След изпомпването се повишава на 10,6 гр. Ниската температура показва, че това са пресни плитки води. Въпросът е, дали през август водата ще има тази ниска температура. Ако измерената температура тогава ще е под 12 гр. системата ще е напълно оправдана и коефициента на полезно действие ще е грубо - 400w вложена енергия към 4kW получена охладителна мощност от едно тяло.
VLADO66 - майстор
А решил ли си проблема с дрениране на конденза на конвекторите/ако са ползвани само за отопление/ :?
  • 1
  • 2

Тема "Система за охлаждане със соднажна вода и конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: