Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ba6ticata - специалист
На пазара има изобилие от от топлообменници вода-фреон,но аз съм се ориентирал към ZC250 20 или Kaori K 30/20, като разликата в цените е повече от два пъти.Ще ви бъда благодарен,ако някои от вас ги е използвал,да сподели мнение.
stelaartoa - специалист
Аз ползвах преди 2-3 г основно Каори и нямам никакви оплаквания в системи с фр 410. От известно време купувам от Фригокомерс някакви техни китайски ТО,че са още по-евтини и също нямам оплаквания досега. Аз лично съм ги надувал с кислородната бутилка до 50 бара и не мръдват...
10 Квт на отопление е около 230 лв , 14 Квт е 330 лв :

http://www.frigocommerce.com/index.php? ... _version=8
ba6ticata - специалист
Благодаря за отговора.Това са прилични цени и може би ще се възползвам и аз от тези модели.Притеснението ми е по скоро от материала от който са изработени,т.е. да не започнат да ръждясват и след два-три сезона да се пробият.Не всичко е вечно,но поне десетина години да издържат.
stelaartoa - специалист
Пластинките са от неръждаема стомана,а спойките между тях са от мед. Ако бяха от друг материал,медта няма да го спои...
Ahmakov - специалист
За какви мощности става дума и за какъв фреон. Трябва да обърнеш внимание, че това което го дават в таблицата е за определен фреон при определени условия. Има разлика дали е за изпарител или кондензатор. Това Kaori K 30/20 няма да ти стигне и за една стая...Всяка марка си има софтуер за изчисляване на тези ТО.
ba6ticata - специалист
Касае се за мощност 6kw. на фреон 410.Засега ще разчитам 2-3 години на тази мощност (експериментално), и може би по късно ще повиша мощноста.Изниква и въпроса ми - ако монтирам топлообменник какъвто ми трябва (18-20kw.) ще имам ли големи загуби след като не мога да му ги осигуря?
stelaartoa - специалист
Вземи си съответния за тея 6 Квт,след време само ще сложиш още един и ще ги вържеш успоредно.
Ahmakov - специалист
Разликата от 6 до 18 - 20kW e голяма. Ако използваш 18 - 20kW да работи на малката мощност, ще се получи явлението "flash gas", т.е. ще започне изпарение на фреона още в кондензатора. Ако решиш да ползваш два в паралел, с различна големина, автоматиката гарантираща необходимото захранването с фреон и вода на двата ТО, ще ти стува повече от двата ТО. Без тази автоматика, няма да можеш да вкараш системата в стабилен режим на работа. Решаваш каква система ще изградиш, какъв ще е температурния режим / колко и с каква температура вода можеш да осигуриш / и тогава тръгваш да избираш ТО.
ba6ticata - специалист
Благодаря за отговорите.Явно след време ще купувам по големия топлообменник.Засега нямам средства да започна с по-голяма мощност.
Здравейте, Имам климатик Hitachi rac-35yh6, с номинал 5 киловата. Миналата година си купих този модел пластинчат топлообменник фреон вода на Кариоки: K050*14C , 3,52kw  изпарител  , 6,3kw    Кондензатор , 0.306 m2   3.3 kg,    0.728L  ,  245,00 лв . Искам да питам дали, съм взел правилния размер. Благодаря предварително.

Тема "Препоръка за топлообменник вода-фреон?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: