• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
idunno - специалист
Колкото за детандерите - толкова и за тръбите.Добре, че хората пишат едни динове по тръбите.Медна тръба DIN EN 1057 с размер 45х1,5 няма.Има такъв размер но не е чиста медна тръба, а такава с обвивка-Халкор имат достатъчно инфо за този вид.
Така една умна проектантка беше писала- медна тръба 16х1 за газова инсталация, бе то че има такъв размер има ама не е за газови инсталацииили поне не в България ( все още ).
Колкото за новите детандери, ако правят нещо друго освен писаното от мен по-горе ще съм любопитен да го видя или погрешно се наричат със същото наименование.
catpat - специалист
magi208 написа:
А да не забравя:)

Ако искаш постни тук съобщението ми . Нищо че е лично .

Да дадем малко поводи за дискусия на корифеите по темата че с тия детендери само им е скучно.

Ама как ви хрумна да свързвате мен с това ???

Пък и току виж съм научила нещо ново :) а дано

ама на--ли:)
Какво мислят останалите спецове?

Съобщение

Значи единственото което малко усложнява работата при теб са термоглавите.
От 1 страна е добре да ги има защото не се вкарваш в излишно прегряване на помещенията ,но те променят дебита на вътрешния кръг и ако решат да затворят 80 % от тях агрегата започва да работи при високо налягане и лош коп или направо изключва по налягане.

Проблема се решава с буферен съд през който си върти термопомпата когато работи ,
а твоята помпа през другите изводи на буфера през инсталацията./малко ти е малка ...за да не купуваш голяма добави последователно още 1 - 25/4
Големина , материал и конструкция -според бюджета
цена 150-1000 лв

За сондажна помпа си на границата на възможностите за външа помпа. Те просто не могат да засмукват над 9м разлика а на 8 са ненадеждни . Според мен си за потопяема и понеже си си направил широк сондаж което е супер , ти препоръчвам мантелна потопяема помпа . Ако е скъпо има още варианти .
Цена или вариант - според бюджета.
цена 280-800 лв


За топлообменници щом нямаш пясък си си направо за пластинчати-споени .Тук не прави компромис с големината . Заводските за такава машина са 54/12см.- 20 пластини с плътност "н" , но това е компромис. Сложи си направо 54/12см-30 пластини с плътност "м" или "л".
Желателно е маркови. При другите пада голямо лъгане в параметрите. Каори 30 е точно с параметрите на Алфа Лавал 20.
все пак има и по - евтини варианти./20 пл вътрешен и 30 външен/ -според бюджета.
цена-1100-2000 лв


Компресор - категорично Копеланд,Матсушита,Митсубиши, ако са ти скъпи в краен случай Данфос .
Слагам го на последно място защото Данфос купиха френски завод да им прави големите компресори а французите за мен могат да правят........ но не и техника. От друга страна е няколко класи над китайските или някой "Даекин" за който от Дайкин не знаят че го произвеждат. Ако това е скъпо ще ти препоръчам китайско Санио
Избор на компресор -според бюджета
цена 700-2800 лв

ТРВ - Данфос -ТЕХ2 режима е лек и няма нужда от изгъзици.
Тук няма по- евтини варианти
цена-75 лв

Защитната електроника с време на реакция 0,3 сек./градус .Най добре е Омрон .Ако ти е скъпа, българската на Геотерм е най-добрата от по-евтините. -според бюджета
цена 90-350 лв

Температурен контролер - нищо повече от Диксел с 1 сонда
цена 65 лв

Функционален контролер/автоматика/ - според бюджета
цена 40-120 лв

Ресивери - според бюджета
цена 60-200 лв

Рекуператор - Ще ти дам чертеж . Заводските са ужасна цифромания . Толкова , че много европейски производители просто заваряват тръбите преди ТРВ с тази преди компресора. /не че се получава кой знае какво/
цена 55-1300 лв

Пресостати - според бюджета
цена 50-120 лв

Антикиселинен филтър-дехидратор - Кастел /предполага се че няма заради 1 машина да си купуваш со2 инсталация за неоксидирани заварки/
цена 30 лв

Дебитна защита - според бюджета
цена 60-400 лв

Общи водопроводни компоненти -според бюджета
цена 200-600 лв

Необходими технически умения:
1 Работа с оксижен , И.З.А или електроконтактен апарат. /в краен случай добър бренел/
2 Основни познания по електро-автоматика.
3 Основни умения по водопроводни инсталации.

За да подберем компонентите задай разполагаем бюджет .
denuchi - специалист
Е това е много яко. Може и това може и друго. И какво излиза, може за 2000 лв. но може и 7000 лв. и нагоре. Яко.
idunno - специалист
Е, поне едно е сигурно, жената има какво повече да научи.Само ще кажа, че от горе написаното,човек няма да си сглоби ТП.
Нещата започват с едни изчисления на мощности и едни диаграми на Молиер и определяне на потоците през различните топлообменници,разни температури на изпарение и кондензация и т.н..И това е само по хладилния кръг, после започват познанията по отопление....
С една дума - четене на учебници му е майката, ако някой ще си сглобява нещо.
Другото е малко наивно.
То и затова написаното от милата проектантка звучи така ....забавно ( най милото определение за горните излияния, които ми напомнят познания на продавач в магазин - хем нещо е понаучил, хем основата му се изплъзва).
Всеки човек може да си направи ТП вода- вода просто трябва да има познания и умения, а те не се получават с щракане по клавиатурата.
catpat - специалист
Тук има много хора които си чешат езиците, но няма такива които искат да помогнат наистина!
magi208 - специалист
idunno написа:
Е, поне едно е сигурно, жената има какво повече да научи.Само ще кажа, че от горе написаното,човек няма да си сглоби ТП.
Нещата започват с едни изчисления на мощности и едни диаграми на Молиер и определяне на потоците през различните топлообменници,разни температури на изпарение и кондензация и т.н..И това е само по хладилния кръг, после започват познанията по отопление....
С една дума - четене на учебници му е майката, ако някой ще си сглобява нещо.
Другото е малко наивно.
То и затова написаното от милата проектантка звучи така ....забавно ( най милото определение за горните излияния, които ми напомнят познания на продавач в магазин - хем нещо е понаучил, хем основата му се изплъзва).
Всеки човек може да си направи ТП вода- вода просто трябва да има познания и умения, а те не се получават с щракане по клавиатурата.
Айде давай капацитете научи ме !!!

Компресор Копеланд ZR 72
Топлообменници ГЕА 52/12-20 пластини и Геа 52/12-30 пластини.
Трв Данфос тех2 дюза номер 6
Ултрабърз термостат
Обикновен тъп контролер Диксел колкото да не караш на око
Две помпи - външна човека си има 6 кубика вътрешна 32/7 Грундфос.
Ултразвукова дебитна защита

Нещо друго???? Господин капацитет???

Не забрабяй че тук титлата Специалист се дава за брой постове. Ако си я получил то е защото много си писал без да знаеш какво пишеш.
idunno - специалист
Какво да ти кажа
Copeland ZR 72- 4,5 KW електрическа мощност и отдавана мощност 14,16 KW ( в зависимост от фреона).Сигурно си имала предвид ZR72KC- TFD.Само предполагам, разбира се.
Като гледам двойката на данфос, значи и фреончето ти е 407C или 22.Пропускливостта на дюзата е около 16 киловата.Ах :) ултразвукова дебитна защита ( добре че не е кредитна защита), това ще да е някакъв флоучек вентил.Ама звучи гордо.Топлообменникът откъм сондажа трябва да е разглобяем, а сондажната помпа едва ли струва 300 лева :-D :-D .Потопяема с 4м3 поток и поне 30 воден стълб ( в зависимост от пада на налягане през топлообменника-може да се прочете на табелката), че и филтър трябва да се сложи.
Това, което госпожата е написала може да се прочете на почти всеки чилър.
Малко не видях 4-пътен вентил и разни трансдюсери и други дреболии, ама нейсе.
По същество, има хора, които от скица могат да си сглобят ТП ( особенно вода-вода), ама едва ли това е случая.
Пак казвам с клавиатурата е най- лесно и със някои заучени нещица.
И накрая и медни тръби ще трябват, да не забрави някой. :)
magi208 - специалист
idunno написа:
Какво да ти кажа
Copeland ZR 72- 4,5 KW електрическа мощност и отдавана мощност 14,16 KW ( в зависимост от фреона).Сигурно си имала предвид ZR72KC- TFD.Само предполагам, разбира се.
Като гледам двойката на данфос, значи и фреончето ти е 407C или 22.Пропускливостта на дюзата е около 16 киловата.Ах :) ултразвукова дебитна защита ( добре че не е кредитна защита), това ще да е някакъв флоучек вентил.Ама звучи гордо.Топлообменникът откъм сондажа трябва да е разглобяем, а сондажната помпа едва ли струва 300 лева :-D :-D .Потопяема с 4м3 поток и поне 30 воден стълб ( в зависимост от пада на налягане през топлообменника-може да се прочете на табелката), че и филтър трябва да се сложи.
Това, което госпожата е написала може да се прочете на почти всеки чилър.
Малко не видях 4-пътен вентил и разни трансдюсери и други дреболии, ама нейсе.
По същество, има хора, които от скица могат да си сглобят ТП ( особенно вода-вода), ама едва ли това е случая.
Пак казвам с клавиатурата е най- лесно и със някои заучени нещица.
И накрая и медни тръби ще трябват, да не забрави някой. :)

Да ти припомня какво е заданието : Евтина но с маркови компоненти надеждна термопомпа вода-вода за отопление на 200 квадрата изолирана къща. Мощност 16-20 КВ и температура на вторичния кръг 40 градуса .

С твое разрешение ще ти обясня някои неща :

1 Xладилната мощност на Копеланд ZR 72 KCE /фреон 22/ на 40 градуса на водата при 6 кубика сондажна вода 12,8 градуса при делти в рамките на 5-6 градуса надвишава 18 киловата.
Това автоматично ще му даде над 20 киловата изход.

2 Това че ти не си в час с най надеждните технологии за защита не означава всички останали трябва да си караме по старому и да пукаме топлообменници. http://www.greyline.com/dfs.htm

3 Дюза 6 на Данфос за тех2 спокойно се слага на такава машина без никаква драма.
Последна промяна от magi208 на чет окт 10, 2013 12:27 pm, променено общо 1 път.
8180 - майстор
magi208 написа:
Кефиш ме колко си неграмотен :)
................
И с трансдюсерите направо къртиш мрака :):):)
Мадам,
Моите почитания. :-({|=
Канех се тази вечер да развия на Пичовете малко теория за подхода към Дамите - украшението на Форума.
Секнахте ме неочаквано - признавам. Сори.

Мадам и Пичове,
Моля, урегулирайте си езика до нормалното.
Задръжте за десетина часа напиращите си ценни мисли - възможно е да "станат зян" и отидат в небитието на куп.
Хич не се каня да вниквам - кой прав/крив.
НЕ МЕ КЕФИ ТОНЪТ ВИ и не вярвам да роди нещо полезно за някого, освен мерене на...
губи ми се думата в случая. :rolleyes:
Моля,
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15

Тема "сондаж за термопомпа вода-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: