• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Кери - помощник
Здравейте,
Попаднах на раздела за термопомпи и ми се ще да обсъдим с хора разбиращи от това моята идея.
Необходимо ми е отопление с термопомпа въздух-вода на къща около 250квм,като изчислената отоплителна мощност е около 26 KW.
Закупих си компресор 48 000 BtU и ако смятате, че схемата е разумна ще си купя още един.
Само един не е достатъчен. Идеята е двата да се редуват в преходните сезони, а когато един не смогва да се включва помощ от втория, който същевременно да топли БГВ според нуждите.
Какво мислите за схемата начертана по-долу?

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (72.72 KиБ) Видяна 2449 пъти
шоп - майстор
ТП вода вода ли ще бъде?

Според мен трябва да сложиш и един магнет вентил на средния топлообменник на водната линия.
Кери - помощник
Абсолютно си прав.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (75.07 KиБ) Видяна 2420 пъти
a_stoev - майстор
Бгв се прави с десуперхитър. С он-ф трудно се прави само БГВ. По твоята схема ще имаш 16 квт бгв за сметка на отопление.
Ако в преходните сезони ти трябва бгв с ръчни кранове пренасочваш всичката вода към серпентината на бойлера.
Тогава ще удариш друг камък. Серпентината ще е с недостатъчна мощност да предаде топлината от топлоносителя към бойлера. Ако регулираш по температура на топлосител, ще имаш чести пускове. Ако работиш по температура на бойлера ще вдигаш високо налягане.
Билян - специалист
Битовата вода без серпентина направо през топлообменика така си ползвам моя 400 литра бойлер го топля с термопомпа вода вода 16кв. до 43 гр.
radius - майстор
През рециркулацията ли го правиш ( туй го знам от Лазар :lol: )? Колко кв.м. е ТО?
шоп - майстор
вт дек 03, 2019 4:38 pmБилян написа:
Битовата вода без серпентина направо през топлообменика така си ползвам моя 400 литра бойлер го топля с термопомпа вода вода 16кв. до 43 гр.
Значи при Вас водата е "мека"
Ако аз направя това при мен, пластинчатия за 1 год ще се задръсти с котлен камък. За тази цел кожухотръбен ТО е идеален.
Билян - специалист
През рецирколацията не става охлажда горната част на бойлера. Топлообменика е с площ 1.33 кв.м.
Наистина водата не е варовита но под 50 гр. няма котлен камък.
LazarGanev - "Велик майстор"
1.33м2 не е толкова голяма площ, дори е малка, бойлерите за ТП имат по 3м2 серпентина. Обясни моля те каква схема ползваш - успоредно с отоплението ли го правиш? Иначе с пластинчат топлообменник е много по-компактно решение от серпентина, но иска преоразмеряване и втора помпа, а най-добре и по-висок сет, но това означава скъп контролер.
Билян - специалист
ср дек 04, 2019 1:05 amLazarGanev написа:
1.33м2 не е толкова голяма площ, дори е малка, бойлерите за ТП имат по 3м2 серпентина. Обясни моля те каква схема ползваш - успоредно с отоплението ли го правиш? Иначе с пластинчат топлообменник е много по-компактно решение от серпентина, но иска преоразмеряване и втора помпа, а най-добре и по-висок сет, но това означава скъп контролер.
С отделна термопомпа само за бойлера. Топлообменика е каори к95 с 30 пластини повече от 30 мин. не съм го виждал да работи по два пъти на ден
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Термопомпа за подово с 2 компресора и БГВ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: