• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
emosms - специалист
Здравейте, някои много общи въпроси на ентусиаст, относно направи сам:
- би ли било изпълнимо, с някакъв приемлив СОР, сглобяването на агрегат термопомпа(въздух-вода)?
- икономически изгодна ли би била цена при закупуване на НОВИ компоненти, ако не компресор на дайкин (не знам изобщо дали се продават отделно), то нещо с приемливо качество. Примерно данфос за топлообменници, скъпи ли са? Не видях цени.
//В краен случай примерно закупуване на 2,3 еднакви външни тела от стари климатици със здрави топлообменници
- при варианта компресора да не е с инверторно захранване и използване на 25%-50%от мощността (примерно отоплявам само 1,2 стаи за икономии, купил съм само 1,2 конвектора...) ще има ли проблем?
- системата смятам да е със супер примитивна електроника - термостат и реле на компресора, настроено на температурата на водата във вторичния кръг, примерно 50C.
При положение, че всички конвектори са достигнали зададената им температура, да се изключва и циркулационната помпа за водата - мисля че конвекторите можеха да подават някакъв сигнал за реле.
- относно обръщането на режима отопление - охлаждане, както и превключване на дефрост - хич не съм наясно... някаква платка модул ще трябва предполагам
Поздрави!
a_stoev - майстор
Явно си доста бос в областта, а има много подводни камъни поради което ще имаш доста проблеми. Приеми повечето отговори за НЕ. Хората не правят нещата сложни, щото си нямат работа и им е скучно.

Сега погледна х в съседната тема какво си писал:
Засега ще търся инфо за изграждане на агрегат с отделни компоненти, въздух-вода, по подобие на хладилните камери в търговията.
За малките системи купуват външно тяло на климатик и му добавят някои дреболии. Познай защо.
emosms - специалист
Така е, нищо не разбирам.
Мога в общи линии да оразмеря и сглобя система с готови компоненти, работя като монтажник в такава фирма.
Но самата термопомпа... :-D, не съм инженер, нито хладилен техник
---
Но бях попаднал на един пост, където се описваха работите по един обект и за отопление се използваше климатик дайкин 71 btu !!!!! с добавен пластинчат топлообменник за вода наместо вътрешно тяло.
По груби сметки става въпрос за 20KW топлинна мощност, а топлообменника ми се стори доста малък.
То и на дайкин, вода/вода - hidrocube забравих модела е просто едно ламаринено кубче, но тежи близо 200 кила :) :) :)
Никога не съм виждал климатик по-голям от 24 btu!
Освен да помоля шефа да ми даде пълна ценова листа от дайкин, но не обича да го занимават с излишни неща.
п.п.
старите хладилни камери имат топлообменник за въздух, приличащ по скоро на радиатор от кола хванат с болтове на някакви винкели и бръмчат ужасно...
Сигурно и ефективността им е ужасна :)
piron45 - майстор
emosms написа:
Така е, нищо не разбирам.
Мога в общи линии да оразмеря и сглобя система с готови компоненти, работя като монтажник в такава фирма.
Но самата термопомпа... :-D, не съм инженер, нито хладилен техник
---

Нищо лично "emosms" , но съжалявам хората които си поръчват климатични системи и се доверяват на фирми, чиито работници са такива като теб - НИЩО НЕ ЗНАЕЩИ. Клиента не е длъжен да знае нищо за техниката , която ще му монтират, но се отнася с доверие като към специалисти знаещи перфектно какво правят, за да остане доволен от покупката. За мен е недопустимо човек дето не е виждал климатик да стане монтажник и най папагалски да изпълнява там някакви си връзки и сглобки.
Вярно е че от практика човек може да научи доста неща практически, но е необходимо и задължително според мен да има знания или да иска да научи същността на професията, която работи и взима пари от хората.За съжаление в доста фирми монтиращи климатици монтажниците им са като теб - правят само това което са им показали и ако възникне проблем закъсват или правят глупости.
Преди да сложа климатиците на моята къща имах срещи с две фирми, т.е. с представители на тези фирми. Оказаха се пълни профани в областта си след като ме омайваха с разни глупости за да си поръчам при тях, а всъщност моите познания по отношение на климатиците се оказаха много по обширни от техните, макар да не съм учил и занимавал с такава техника. Просто си бях направил труда да прочета доста информация и да прегледам техническата документация на различни марки климатици.
Както казах нищо лично и не искам да обидя никого от гилдията. :)
emosms - специалист
Моля, моля, не монтираме климатици.
Фирмата никога не е монтирала климатици, само термопомпи и котли.
Шефа работи само с продукти на висман и дайкин, евентуално някой закъсал клиент да му доработим системата с някоя евтина камина с водна риза.
---
п.п. не съм нает за проектант, не е моя отговорност.
Шефа проектира, но просто се съобразява да оразмери системата за съответен готов модул.
Иначе имам висше образование, пак в строителството и съм донякъде технически грамотен, въпреки че за конкретната работа се иска средно специално.
Според мен, всеки циганин, който що-годе разбира български и не са му ръцете в ****, може да прави каквото правя аз, но ме взеха поради симпатия, и с висшето си образование успях да се преборя за това.
---
И последно, аз не взимам парите на хората, на твърда заплата съм.
Шефа им ги взима и 2 години след монтажа поема безплатно гаранционно обслужване.
Имайки предвид че работи с висман и дайкин, може да се наложи да отидем само ако някоя връзка прокапе, или лично шефа за някакви настройки в 9 часа вечерта (или едва ли не по всяко време), защото клиентът не знае как да работи с техниката.
---
Та нито съм от гилдията, нито обвиненията ти са основателни, нито знам и ме интересува повече за техниката от гледна точка на 'професионализъм' - нито заплатата, нито длъжността на която съм назначен го изисква.
---
От термопомпите се интересувам поради чисто личен интерес.
Искам евентуално да си сложа такова нещо на МОЯТА къща, и като ентусиаст ми е интересно възможно ли е сам да си сглобиш такъв агрегат.
Форумът, поне формално, се нарича "Направи Сам", което не е синоним на професионализъм :) :) :)
---
Една помпа на дайкин е примерно 7000 евро и не ме урежда, прекалено ми е скъпо, въпреки че може да се измисли някакво финансиране :p.
Дори и 7000 лева смятам че е доста.
a_stoev - майстор
Дайкин е най-скъпия вариант, но заради колямата табела се продава лесно. Има и доста други алтернативи.
Иначе направи си сам няма как да излезе значително по евтино, ако наредиш всичко.
krasigogo - специалист
Ще се опитам да помогна и аз.
От много време следя публикациите свързани с термопомпите, дори исках от 2 фирми оферти за реализиране на различни проекти - с вкопани тръби в земята и другият с кладенец. Доста се изненадах от цените които предложиха преди 8-10 години, но до момента не виждам да са слезли надолу а и СОР също не е мръднал.
Но да дадеш 20 000 лв за един климатик, на който общо казано си метнал външното тяло в басейна е несериозно.
Решението да си направя термопомпа съм взел отдавна. Единствено финансите ме ограничават да го направя. Страшно много информация изчетох. Най много научих от решението на един пич да си направи всичко сам. В последствие създаде фирма която се занимава с тази дейност, но не съм сигурен какво от проблематиката и решението и е публикувал в момента тук /не е реклама/.
Информация в мрежата има страшно много, трябва да се прочете, да намериш подходящите консумативи и да експериментираш.
Лично аз не се връзвам на коментарите че е невъзможно, трябва едва да си тесен специалист и др. по скоро това би ти помогнало да го осъществиш по бързо (понякога де).
Успех.
a_stoev - майстор
За да дадеш 20 000 за агрегат трябва да имаш бая, бая голяма къща. Нещо като прогимназия :D
kuuuuuul - майстор
Направата на ТП въздух-вода не е особенно сложно,взимаш външно тяло втора употреба и един ТО свързваш всичко и си готов до половината,от тук почват проблемите.
1. Трябва външното и ТО да са подходящи едно за друго.
2. Управлението
3. Със сигурност ще излезнат още на прзв поглед дребни неща,но ще те изтормозят
В крайна сметка ще вложиш доста пари без да си сигурен в ефекта.Аз минах по този път и на края си купих готова ТП.(мойта самоделка си работи но се оказа малка )
Aко си мераклия и намериш нещата евтино си заслужава да опиташ. :partyman:
emosms - специалист
Така е, занимавка е.
Направих проста сметка - компресор sanyo, пластинчат топлообменник каори и кондензатор от хладилна витрина thermoway, конвектори на клима (хоп, сметката започна да набъбва и с конвекторите).
---
Няколко въпроса:
- голям кондензатор за хладилна витрина, леко преоразмерен - би ли могло да стане вместо външно тяло от климатик?
- какво мислите за компресорите sanyo?

http://duelbg.com/bg/catalog/cat:klimat ... sori-sanyo
п.п. нямам трифазен ток.. ще трябва да са две термопомпи ..
---
И ако всичко тръгне, би било наистина по-евтино от отделни климатици в ценови клас да речем 1000 лева за 9 и 1300 за 12.
Без да смятам за буфер, дори правен, циркулация, разширителен съд...
Все пак отделните климатици ще са инвертори, а моята идея ще е конвенционална система.
Вероятно с отделни климатици от този ценови клас ще имам по-висок COP
Също, не знам как да се настрои дефроста, с прост термодатчик, часовник и реле на определени интервали или бог знае как.
---
И накрая - ако имах сонда.. самата термопомпа вода-вода е дори по проста и не се притесняваш за дефрост и COP при ниски температури.
Това би било по-добър вариант.
---
А при система въздух-вода, с климатици или с инсталация, ще е добре да задействам и проекта за камина на дърва с въздуховоди, която може да стане сравнително лесно в моя случай, като алтернативно отопление за ниски температури и за моменти без ток.
Въпрос>(офтопик)
- къщата има доста коминни тела, които смятам да използвам за въздуховоди, с проста решетка с жалузи на стената.
Евентуално в таванското помещение изолирано гофре - 2,3 метра да свърже втори 'щранг' въздуховод.(тука предполагам ще е проблемно)
Ще запуша "коминните" въздуховоди където трябва.
Може ли да има проблеми?

Така че, като цяло по практично ми се вижда дърва и въздуховоди и постепенно добавяне по някой панасоник/дайкин помещение по помещение - без разходи и занимавка за инсталация на вода, диверсифицирано, с готови компоненти, малки машини с по-висок СОР, които няма да дефостват едновременно).
Дори добра идея е за голямото помещение в къщата да сложа 2 девятки в двата края на помещението за макс комфорт, COP и сигурност.
  • 1
  • 2

Тема "направи сам термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: