• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
iva6ki написа:
Малко относителен въпрос но да си питам. Имам сондаж с температура към момента 15,4-16 гр., вече преправих едно тяло 9-ка за отопление та имам малко познания, но сега искам да охладя 15кв. помещение с тази вода и се чудя колко голямо тяло да взема. дали 12-ка ще ми свърши работа или по-голям, като помещението е в къща 5м външна стена, сменена дограма и окачен таван с вата. :?
В случая определящ е дебита вода преминаващ през вътрешното тяло за час. Въпреки, че ще го преправиш с вход и изход 1/2 - основната охлаждаюа пита е с тръбички 6-8мм, които оказват огромно хидравлично съпротивление. Грубо ще прекарваш 500 л/час и ако делта Т вход/изход е 5 гр ще имаш около 2.5кв охладителна мощност. Сметни си топлозагубите и ще видиш дали те устройва.

Преди години с два авто радиатора от Голф охлаждах работилница от 100м2. Радиаторите имат обаче големи присъединителни размери от почти 1 1/2 цола и през всеки прекарвах по 1м3/час, при делта Т 5 градуса получавах над 10кв обща охладителна мощност общо при 450вата консумирана мощност.
iva6ki - специалист
Аз съм с хидрофор та налягането няма да пада под 2,5 атмосфери. Въпроса е да не прекарвам водата без да може тялото да я усвои, знам ли.
шоп - майстор
Хм...хидрофора ти с каква мощност е/
Да не се окаже, че хидрофора само ще бръмчи и хаби ток.

Идеята при охлаждане с вода от сондаж или кладенец е следната:

маломощна 180-350 ватова потопяема помпа изпомпва 1-2-3м3 вода, която преминава през топлообменника на вътрешното климатично тяло и чрез тръба да се вкарва в попивен сондаж. В този случай потопяемата помпа преминава в " циркулационен" режим и може да консумира 1/2 от горепосочената мощност заради вливната тръба. Принцип използван масово при термопомпите вода/вода.

Вентилатора на вътрешното тяло обикновенно е 30-40 вата.


В горният случай можем да имаме общ разход на ток от 120- 225 вата и при делта Т=5 градуса хладилна мощност е 5-10-15 и повече ( смятам грубо градус/кубик/киловат, а за точни сметки е 1.16) киловата.

Успехи!
iva6ki - специалист
Хидрофора е ейнхел 600 вата идеята ми е че ще работи 30 мин. На час а помещението е на втория етаж и с маломощна помпа не ми се връзва.
шоп - майстор
iva6ki написа:
Хидрофора е ейнхел 600 вата идеята ми е че ще работи 30 мин. На час а помещението е на втория етаж и с маломощна помпа не ми се връзва.
Много хора не са запознати с работата на циркулационната помпа:

ако имаме "затворена " система с напорна тръба с изкачване 100 метра във вертикал и спускане 100 метра надолу можем да циркулираме топлоносителя или хладоагента в случая и с 5 ватова помпа. Демек: това което влагаме като енергия за напора получаваме като енергия от падащият поток.
Закон за запазване на енергията.
Имаме само загуби от триене ( хидравлични загуби по трасето) които ако се пресмятат за отоплителна система са със знак +, а в случая са загуби и са със знак -


Между другото прилагам снимка от реална система за охлаждане, отопление, вентилация и рекуперация на колега от руския форум. Топлообменника е двуредов меден. Обекта е 150м2

Прикачен файл

IMG_0756.JPG
шоп - майстор
Полезен калкулатор за изчисления на водни конвектори, водоохлаждащи и затоплящи вентилатори и т.н.



http://helpeng.ru/programs/ventilation/water_heater.php
ivan_v - специалист
шоп написа:
Много хора не са запознати с работата на циркулационната помпа:

ако имаме "затворена " система с напорна тръба с изкачване 100 метра във вертикал и спускане 100 метра надолу можем да циркулираме топлоносителя или хладоагента в случая и с 5 ватова помпа. Демек: това което влагаме като енергия за напора получаваме като енергия от падащият поток.
Закон за запазване на енергията.....
Системата при която изпомпваме вода от сондата до определена височина и оттам водата се стича по тръба потопена в същия или друг сондаж не е точно затворена система. Или поне не се държи като такава след 10-тия метър височина. Ако говориш за вариант с потопен в сондата топлообменник там нещата са точно както ги описваш.
шоп - майстор
Така е, доближава се до този режим. Всико зависи от това дали има разлика в нивата между изпомпваният сондаж и вливния сондаж. Ако няма разлика теоритично имаме циркулационен режим. Дебело подчертавам: вливаната тръба трябва да е потопена.

Тук изпадаме в хипотезата ако нивото на вливният сондаж е по-ниско!!! Тогава помпата ще работи в още по-облекчен режим. Все едно претакаме киселото зеле с маркуч :-) :-D :-D :-D :-D помпата ще е излишна

@ivan_v, моля обяснете какво се получава след 10 ят метър. Какво би се променило? Не съм чел нищо по въпроса.


Относно потопен топлообменник... мисля, че доста е коментирано. Ако нямаме подземна река в кладенеца ще затоплим бързо водата в кладенеца в режим охлаждане или ще я замразим в режим отопление ако имаме термо помпа.
Hursa - майстор
При сифонирането в най-високата точка на тръбопровода не може да се създаде разреждане над (около) 10,33 м воден стълб (атмосферното налягане). Всъщност, ако очакваме чисто сифонно течение - поради хидравличните загуби в тръбопровода, тази най-висока точка не трябва да превишава 7 до 8 метра.
quietmadness - специалист
Сдобих се с вътрешно тяло Osaka CH-24-MR. Как да го подкарам без външно тяло?
Търсих схеми из интернет просторите, ма греда. Вероятно ще го подкарам по метода проба грешка, но ще иде цял ден най-вероятно. В тая жега и главата ми отказва да работи.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14

Тема "Вътрешно тяло от климатик с вода от кладенеца ще стане ли ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: