• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 14
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
lucrat - помощник
Здравейте,

За да не пускам нова тема ще изпозлвам тази, за да попитам запознатите и натрупалите опит. :rock:

Става въпрос за къща в София. Отоплението става на ток, като е непостоянно и не във всички стаи. Образува се зверски конденз, който в по-студените дни забелязвам, че на места започва да замръзва. Има дограма, но не и изолация. След множество умувания и размисли, и след като ми писна да събирам 200-300мл вода само от прозорците реших да купя влагоолувител. Попрочетох няколко теми, които Google ми предложи, за да поразбера повечко за тези джаджи. Идеята ми е да купя един и да го местя от стая в стая. Разположението на стаите не позволява да седят непрекъснато отворени и то да си работи на едно място.
Спрял съм се на Midea http://www.techmart.bg/products/product_details/30136 и Gorenje http://www.tehnomix.bg/gorenje-d-16-m . Midea ми харесват с това, че имат канелка отзад и дават възможност да се сложи една туба и да събира повече. При Gorenje тази опция липсва. Други съществени разлики не разбрах да имат. В магазина ми казаха, че Gorenje били по-добри, не знам дали защото бяха с 30лв по-скъпи или бяха искрени :)

Ще се радвам някой да сподели мнение за посочените машинки. Отворен съм и към други предложения. Видях, че много хвалят някаква марка Budget, но с времемто разбрах, че съм прекалено беден, за да си купувам евтиното и затова не съм много сигурен в тях. Естествено, ако разликата е само в марката и само това покачва цената, без съществена разлика бих се насочил и към тях. Шумът не е голям проблем, защото мисля вечер да я спирам. Интересува ме също така дали имат някакви консомативи и обслужване.

Поздрави
vk - специалист
Никой не казва откъде се генерира влагата, та да се налага купуване на влагоуловител ?
И тъй като ценмите са от 300 лв нагоре, то не е ли по-добре да се дадат за да се отремонтира източника на влагата или конденз(това създава и мухъл) и така да се реши проблема.
- Топло-изолация
- Добър монтаж на дограмите (само напълване с пяна не било достатъчно)
- Лека изолация(2 см) на тавана (за да не бяга топлината)
- други мерки според конкретния случай

Съзнавам, все пак че подобни инвестиции може да не са планирани финансово, особено проблема е при наематели, които не могат да инвестират в чужд имот (но пък те могат да се изнесат към друг имот).
Въобще тук с влагоуловителя сме в ситуацията да борим последствията , а не причините.
fox_vt - майстор
Точно така това е отстраняване на последствията а не на причината.Аз продадох моя влагоуловител и съм решил да работя по въпроса е причината посредством вентилационни клапи, пък ще видим какво ще стане.
lucrat - помощник
vk написа:
Никой не казва откъде се генерира влагата, та да се налага купуване на влагоуловител ?
И тъй като ценмите са от 300 лв нагоре, то не е ли по-добре да се дадат за да се отремонтира източника на влагата или конденз(това създава и мухъл) и така да се реши проблема.
- Топло-изолация
- Добър монтаж на дограмите (само напълване с пяна не било достатъчно)
- Лека изолация(2 см) на тавана (за да не бяга топлината)
- други мерки според конкретния случай

Съзнавам, все пак че подобни инвестиции може да не са планирани финансово, особено проблема е при наематели, които не могат да инвестират в чужд имот (но пък те могат да се изнесат към друг имот).
Въобще тук с влагоуловителя сме в ситуацията да борим последствията , а не причините.
Не съм наематл. Влагата според мен идва от всякъде. От дишането, готвенето, от самият въздух. Сутрин като ставам прозорците в стаята в която спя, са целите във вода. В един от ъглите вече се вижда потъмняване, а миналата година там имаше бая мухал. Най-страшно е при обувките. Има обособено антре, което е отвсякдъе затворено със дограма. Там през зиамта тавана целия почернява, а вратата, тъй като има метални профили замръзва ( на Solid55 e ).
- Топло изолация е планирано да се слага, но преди години при голямото заметресение, една колона мдръдна и разпука стената сериозно. Преди да се сложи изолация трябва да се орпави този проблем, но решенията идват малко скъпичко и финансово не се стига до там. Надявам се догодина да се оправят нещата.
- Дограмата я монтираха и аз не знама как, не съм запознат с добър и кофти монтаж. Отстрани има пяна, обърнати са с гипсокартон, има и вънпен ръб, по-голяма е от самият отвор в стената.
- Изолацията на тавана е добра идея. Тъй като е много старо строителство таваните са бая височки. 3.30-40cm по-спомени. Запланувано е и изолация и окачен таван. Но, всичко с времето си. *Къщата е двуетажна, аз обитавам първия етаж, на втория също се живее. Не съм дирактно на покрив.
- За други мерки нещо не ми е хрумвало. таблетките знам,ч е не вършат никаква работа. Проветряването също не върши работа, защото трябва да се проветрява цял ден, а студът си е сериозен. Самата къща е на фуния между два блока и вятарът прави ренгенови снимки :) Обмисля се слагане на отоплителна иснталация, я палети, я нещо друго, но всичко с времето си.

До колкото съм запознат (чел, разпитвал и умувал) конденза е в следствие от неравномерно отопление. Не се поддържа еднаква температура. Както вече споменах се отопляват няколко стаи 2-3 стаи от общо 6 и няма как да се поддържа равномерна температура навсякъде. Като е на ток е включи, изключи и тази разлика отива във влага, което е дразнещо, а и притеснително. Една от стаите е с тапети и миналата зима в един от ъглите беше почерняло, та Savo си изигра ролята. Бих искал да се српавя с този проблем. Знам, че влагоабсорбатора, не е постоянно решение и може би не е въобще решение, но се надявам за момента да ми махне някои глаболия, защито пръскането със Savo не е вариант, нито непрекъснатото бърсане на прозорци. Засега отоплението е чрез маслени радиатори. питвам се да измисля и този проблем как да бъде решен :)

Както вече споменах съм отворен напълно към идеи и предложения. :idea:
lucrat - помощник
fox_vt написа:
Точно така това е отстраняване на последствията а не на причината.Аз продадох моя влагоуловител и съм решил да работя по въпроса е причината посредством вентилационни клапи, пък ще видим какво ще стане.
А защо го продахте? Не вършеше работа или?
Какви са тези вентилацинни клапи? Виждал съм само на дограмите някакви клапи, които приличат малко на климатици. Билиз а проветряване. И това е вариант, ако не бяга топлината.
nikolovvd - майстор
Дай-малко инфо за пода/тавана - бетон, каратаван, гредоред. Мазе има ли? Затворено добре или както на село - от тук от там.
Стените с какво са покрити - тапети, латекс или вар?
lucrat - помощник
nikolovvd написа:
Дай-малко инфо за пода/тавана - бетон, каратаван, гредоред. Мазе има ли? Затворено добре или както на село - от тук от там.
Стените с какво са покрити - тапети, латекс или вар?
Дюшеме, от долу каратаван като преди 1 година между гредите съм вкарал стъклена вата и съм я затворил с едни картотени плоскости. Мазе има, под цялата къща. Мазето е с малка височина. 1.90, като на места е и по-ниско. Полу-вкопано е, има прозорчета. Основите са каменни. Заради сградите около нас при топенето на снеговете се появява вода през някаква дупка в пода, която не мога да обясня, защо е оставена. Самото мазе има бетонен под (ако им е било по силите за онова време. Подозирам, че няма арматура и само някакъв цимент, но трябва да се поразбие, за да се види.). Само едната стая на мазето е на пръст, това лято се доизкопа, защото беше оставено на 2/3 изкопане и другото си беше пръст, но досега там проблеми с вода не е имало, а като гледам и как се напуква земята не знам дали и ще има. Странното е, че то е първо на пътя на водата, но там не се е видяло дас е пълни.
Стените са покрити с вар и отгоре постна боя, която преди 2 години положих неимоверни усилия за сваля където можах. След това отгоре е с латекс и 2 стаи са с тапети.

Реално има проблеми в кухнята, колкото и да се проветрява миналата зима изби мухъл, в антрето при обувките, там е най-сериозно. Затворено е отвсякъде и просто не е за говорене какво става зимата там, мохъл и лед на богато. Там подът е от бетон, тъй като някога е достроявано. Другото помещение с проблем е една от спалните стаи. Миналата година видях потъмняване за един гардероб и като го дръпнах под тапета беше зверски черно. Трябваха ми 2-3 седмици проветряване, за да избледнее леко миризмата на Savo.
fox_vt - майстор
Влагоуловителя вършеше работа перфектно и ако не беше той всичко в кухнята щеше да се съсипе.Но му дрънчеше съда за водата и издаваше адски шум.Идеята ми беше да го махна и да си купя по малък и по тих,но видях на изложението на стройко тия клапи за дограмата.Купих си немски аналогов влагомер и поръчах една клапа и ще се боря яко с причинителя на влагата.Ако не успея пак ще се наложи да купя влагоуловител.

Клапите може да видиш тук Натисни

Не можах да намеря друг който да продава такива клапи та дано не се счете за реклама.Тия дни като монтирам клапата ще докладвам има ли ефект :?
vk - специалист
Според мен трябва да се огледа от специалист и да се предпише цялостно решение (дори и да бъде изпълнявано на етапи, за 2-3 години да речем).
Огледай и дали не дърпа влага от основите - казваш че мазето е бетон и пръст в една част. Тия стари къщи нямат хидроизолация, каквато сега се изпълнява и често има влага от основите. Добре направените стари къщи са върху основи от камък, доколкото камъка не попива и не пренася вода.
Така както го описваш трябва и двата етажа да инвестирате в къщата, докато постигнете съвременно решение. Тия дървени тавани и подове също са за смяна- трябва да се бие плоча. Доста по-скъп е живота в къща, за разлика от блока, но пък колко души имат 6 стаи. Това е за голямо семейство - 3 деца поне, въобще друг размах. Поздрави и успех.
s_s1 - специалист
В къщи се отоплява равномерно навсякъде, но мухъл има само в спалнята ни. В другата спалня, където е сина няма конденз на влага и мухъл. В дневна/кухня имаше мухъл на северната стена, но избих вентилационен проход до покрива и вече няма конденз освен в долната част на стъклопакета и най-вече на патрона на бравата към терасата. Нооо... си е хладно, особено в кухнята.
А конденза в спалнята идва от това, че няма циркулация на въздуха, а ние дишаме, потим се и изпаряваме доста вода. Сутрин след като станем влагата е 80-85%. Благодарение на влагоуловителя пада под 50%. Когато си лягаме изключваме влагоуловителя, а на следващата сутрин отново е над 80%. Ако проветрявам час-два както правя събота и неделя влажността пада до около +5-8% спрямо външната, но винаги е над 60% и трябва да включвам влагоуловителя поне за 15-30 мин.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 14

Тема "Избор на влагоуловител/обезвлажнител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: