Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
mikeangel - специалист
Здравейте,

Имам въпрос за инсталация на климатик за апартамент. Холът е с изцяло южно изложение, но поради фасадата на сгадата, сплит система климатик не може да се сложи на външната фасада. Единствената възможност е да се сложи външното тяло на северните помещения, т.е спалните. Проблемът е как да докарам студения въздух до холът? Разстоянието е към 10 метра. За съжаление няма къде другаде да се монтира външното тяло.

Предполагам, че трябва някаква система като за промишлрн климтик с въздухопроводи, но някой може ли да ми даде съвет дали това е подходящо за жилище? Някакви идеи колко ще струва такова решени за цялостна климатизация на апартамента?

Благодаря предварително
тонито - специалист
mikeangelфасадата може да е окачена,стъклена или италбонд.Твоята от кой вид е?Обясни моля те за какво точно иде реч.
П.С.Няма ли моделатор на този форум.Нима приемате държанието на Стефан за нормално?
vesbond - специалист
mikeangel, ако не можеш да си решиш проблема, мога да ти дам телефона на човека, който може! Професионалист е повярвай ми!
mikeangel - специалист
фасадата на холното помещение е почти изцяло стъклена, с прозорци от 200 см и просто ще стане грозно ако сложа външно тяло там.

Може да се монтира външно тяло на северното помещение, но до хола има над 10 метра.

Да, интересувам се от професионална консултация и естествено съм готов да платя за съответното решение, дори и да е по-скъпо от най-лесното.
Тани - модератор
10 метра не е проблем за тръбите и кабела на сплит системата! Просто трябва да се дозареди още фреон! Щом спомена за въздухопроводи , значи един сноп тръби и кабели няма да са проблем , а и КПД-то няма да се понижи . Всеки климатик може да стане по този начин , а доплащането ще е само за допълнителните тръби и фреон!
mikeangel - специалист
интересно, питах няколко фирми, една от които пан сервиз които казват, че се занимават с промишлени инсталции и ме посъветваха да не го правя, защото на при външното тяло ще се получава конденз на тръбите от прекалено голямата разлика в температурата, защото ще трябва да бъде по ниска температурата да може да преодолее 10ина метра да може да охлажда.

Тани, ти виждал ли си такива системи с над 10+ метра разлика между двете тела? Чета по нета
http://proclima-bg.com/Faqs.aspx#31

4.Какво е максималното разстояние между вътрешното и външното тяло?

Разстоянието между телата на климатика има значение, както за стойността на монтажа, така и за надеждността и продължителността на живот на сплит-системата. Това разстояние за битовите системи е обикновено между 3- 5 метра. По принцип може да достигне и до 15 метра, но трябва да се има предвид, че по този начин пада мощността на компресора и се увеличава натоварването му. За това при по-дълги трасета се избират други типове полупромишлени и промишлени системи.
т.е 10+ е доста над 5 макс за битови системи. Въпросът ми е колко по-сложни са тези полупромишлени?

утре ще званя на още фирми... ако някой има вече опит с радост ще чета.
Тани - модератор
Това за 15 метра максимално са пълни глупости! Лично бях свидетел как монтираха три таванни тела ,в една банка в Ботевград , като най отдалеченото беше на поне 30 метра от компресора! Фирмата беше Еър клима.

На мен лично са ми слагали 6-7 метра тръби и не съм забелязал особена разлика в конденза! Такъв всъщност нямаше , защото тръбите бяха изолирани с неопрен! Когато са изолирани няма загуби на топлина по "трасето" и не се отразява значително на работата! При скриването на тръбите в стената или тавана , може да ги опаковаш допълнително с вата за да облекчиш още повече режима на компресора!
stoyan4o - напреднал
Ако желаете по голямо разстояние не е ли по удачен варианта
с чилър и фанкойл,защото там тялото(конвектора)може да се
разположи и на 100 метра от чилъра.
mikeangel - специалист
За всички които още се интересуват. Тази събота ми инсталираха климатика. Моделът е вънщно тяло RAS-13SAV-E и вътрешно тяло RAS-13SKV-E. Конкретно този модел позволява максимално 20метра вължина на тръбите а в моята инсталация отидоха 18 метра та точно влязохме в препоръката.

Климатикът струваше 1570 лв, монтажът къртенето на стени за вкопаване на кабел, допълнителния кабел, дренажният канал, конзоли и всичко останало отне 1.5 дена и струваше 450 лв.

За сега всичко работи и съм най-доволен, че климатикът не се чува при работа, нито вътре нито вънка.

успехи на всички

Тема "климатизация на апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: