• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kuuuuuul - майстор
Шопе,как се държи ТП време на работа,разход и т.н. :partyman:
Здравейте
Нов съм във форума и се регестрирах защото започвам съм започнал строителство на къща 3 етажа РЗП 640 м2.
Трябва да реша климатизацията на къщата и имам няколко решения в главата.
-отопление с пилети(радиатори) и охлаждане с конвектори от сондена вода с помпа или нещо такова.
-отопление и охлаждане с термопомпа вода-вода-конвектори или радиатори
-отопление с пилети + термопомпа топло и студено
Моля за съвет защото ми се завива сят като чета разходите
шоп - майстор
kuuuuuul написа:
Шопе,как се държи ТП време на работа,разход и т.н. :partyman:
При тези външни температури работи 6 минути и почива 21 мин. Навсякаде монтирах водни конвектори и повече от 38 градуса не вдигам водата в ОИ.

Обаче срешнах проблем с тези водни конвектори. Имат по два датчика. Единият е стаен и с него няма проблеми, а другият е за защита. Конвектора не работи с температура на водата под 34 градуса :x

Най лесното е да ги шунтирам датчиците и да работят и на 28-32 гр топлоносител, но зесега търся по-интелигентно решение на проблема. За съжаление електрониката не ми е силна.
шоп - майстор
лаки написа:
Здравейте

-отопление с пилети(радиатори) и охлаждане с конвектори от сондена вода с помпа или нещо такова.
-отопление и охлаждане с термопомпа вода-вода-конвектори или радиатори
-отопление с пилети + термопомпа топло и студено
По точка 1. Абсурдно е да инвестирате и в радиатори и в конвектори.

по точка 2. ТП ще работи с висок КОП само конвектори. Можете да помислите и за подово.

по точка 3. ако сте си надвили на масрафа и имате финанси може и пелетен котел и ТП. Но къде е икономическата обосновка? Може би при авария е ел. захранването пелетният да е алтернатива комбиниран с ЮПС или генератор :?
kuuuuuul - майстор
лаки написа:
Здравейте
Нов съм във форума и се регестрирах защото започвам съм започнал строителство на къща 3 етажа РЗП 640 м2.
Трябва да реша климатизацията на къщата и имам няколко решения в главата.
-отопление с пилети(радиатори) и охлаждане с конвектори от сондена вода с помпа или нещо такова.
-отопление и охлаждане с термопомпа вода-вода-конвектори или радиатори
-отопление с пилети + термопомпа топло и студено
Моля за съвет защото ми се завива сят като чета разходите
Най евтино е с ТП,каква точно зависи от условията и наличието на подпочвена вода.Шопа вече е обяснил.Според мен пропускаш важна подробност,подовото отепление е задължително ако искаш ниски сметки.Ако сам ще плащаш сметките за посочената квадратура, вярно ще ти се завие свят.
Шопе,1 към 3,5 е много добре,ама каква е левовата равностойност(на ли си сложил електромер)?
Аз съм на 1 към 2.5 ,1.19кв/ч=5.17лв/ден =0.22ст/ч тем.от 7 до 9гр, тук влиза и цирк.помпа 250вата
шоп - майстор
kuuuuuul написа:
Шопе,1 към 3,5 е много добре,ама каква е левовата равностойност(на ли си сложил електромер)?
Аз съм на 1 към 2.5 ,1.19кв/ч=5.17лв/ден =0.22ст/ч тем.от 7 до 9гр, тук влиза и цирк.помпа 250вата
Монтирал съм трифазен електромер, някаде даже го бях снимал, обаче още не съм минал 100% на отопление с ТП.

Тази година ремонтирах покрива и имам 4-5м3 строителна дървесина за огрев. През деня, когато съм си вкъщи си паля котела с цел да си разчистя двора от отпадъците. ТП работи само от 22 до 06 часа на нощна тарифа.

Работата ми е 24 часа и после почивам 72, така, че доста време съм си през деня вкъщи. Ако напиша показанията на електромера ще са смешни и ще решите, че живея в пасивна къща:-)

Компресора изразходва 5,5 киловата за час
сондажната помпа 370вата
циркулационната помпа 270 вата

С управлението около 6,2 кв/ч

Предполагам до месец ще мина 100% на ТП и ще пиша реалният разход.
magi208 - специалист
[quote="шоп"
Най лесното е да ги шунтирам датчиците и да работят и на 28-32 гр топлоносител, но зесега търся по-интелигентно решение на проблема. За съжаление електрониката не ми е силна.[/quote]

Здрасти ! Боян .
Само трябва да откачиш един от тях от управлението и да премериш каква стойност е съпротивлението му на 20-22 градуса . След това го стопляш с ръка и виждаме на къде се променя съпротивлението . Така разбираме дали е PTC или NTC тип . Тоест дали съпротивлението му се повишава или понижава при стопляне . Повечето по такива управления са NTC .
При тях се добавя резистор за 0.01 лева паралелно и така се измества на долу точката на "топъл старт".
Ако случайно е PTC , резистора се добавя последователно .
шоп - майстор
Нека използвам темата и да попитам. Знам, че има доста компетентни колеги.

Как да излъжа водните конвекторите за да работят и при температура на топлоносителя под 34 градуса.

Инвестирах в 8 бр конвектори с мощност над 7-8 киловата именно с цел нискотемпературно отопление. Засега под 34 градуса не работят. :sad:
Прилагам снимки на управлението и датчика с монтажното му място в питата. Има едно място за регулиране с 6 бр крачета. Не съм ги изпробвал и предполагам от там се регулира само степентта на отопление/охлаждане в помещението. Отделно има и регулатор с + и -, които работи съвсем коректно. На всички конвектори палче позиция номер 5 е активирана. :? :? :?

Прикачен файл

SAM_9359.JPG

Прикачен файл

SAM_9358.JPG

Прикачен файл

SAM_9357.JPG
шоп - майстор
magi208 написа:
Здрасти ! Боян .
Само трябва да откачиш един от тях от управлението и да премериш каква стойност е съпротивлението му на 20-22 градуса . След това го стопляш с ръка и виждаме на къде се променя съпротивлението . Така разбираме дали е PTC или NTC тип . Тоест дали съпротивлението му се повишава или понижава при стопляне . Повечето по такива управления са NTC .
При тях се добавя резистор за 0.01 лева паралелно и така се измества на долу точката на "топъл старт".
Ако случайно е PTC , резистора се добавя последователно .
Благодаря!

Знаех, че има интелигентно и лесно решение.

Може ли още малко пояснения за мен не знаещият!
Ако съпротивлението се повишава PTC или NTC тип ли е?

И вторният въпрос, какви резистори трябва да закупя? С какви параметри, ако може и линк, че тези електронни елементи направо ме плашат:-)
magi208 - специалист
Здравей отново ! Боян .
Колвга шоп ,ти се справи адекватно с цяла термопомпена инсталация !
Няма да те уплаши една корекция на датчик на конвектор !
А и аз съм тук за да помагам .

PTC - положителен температурен коефициент - съпротивлението расте при стопляне .
NTC - отрицателен температурен коефициент - съпротивлението намалява при стопляне .

Ако е PTC , за да излъжем управлението , че водата е по-топла е нужно да добавим съпротивление (резистор) последователно на датчика .
И обратно - ако е NTC трябва да прибавим резистора паралелно , за да излъжем управлението .

Само че трябва да знаем приблизително колко е стойността на датчика при 20 и при 30 градуса , за да изберем стойността на резисторите .
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: