• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Ahmakov - специалист
magi208 написа:
Ееех Ахмаков ...
Ако ми кажеш каква ми е била предполагаемата "далавера" , която не ми се е получила , ще ме направиш много щастлива :)
Ако под "далавера" разбираме да изпратя на някой колега от форума схемичка , сметчица или някой дребен компонент , без да искам и 1 лев заплащане - да - получила ми се е "далаверата" .
Еееееех Маги ...
Ама щом трябвя, ще те направя много щастлива.
Ами ти си я знаеш, затова ще обясня за другите.
Да, става въпрос за великите тайнствени схемички, който имаш право да публикуваш, НО само, ако под тях стои логото, на някаква си фирма, в която знаят невероятни тайни и те са готови да ги споделят с нас ... Но вместо бурни аплодисменти и хиляди посетители на сайта, се отзоваха само няколко елемента... Да си призная честно, най любимата ми е за заместване на електронно с аналогово ТРВ...
magi208 написа:
...Хора , които пишат софтуер за водещи компании и това им е хоби !
Малеееее,... направо ме е страх да си помисля, какво ли правят когато работят по специалността си.
magi208 написа:
...Въпроса е ти като знаещ , когато пишеш във форум с насоченост "направи си сам" какво точно ще направиш ?
Коя позиция ще заемеш ?
Позицията : "Аз знам и ще помогна на питащият" .
Или : " Аз знам , но си пазя бизнеса и ще се опитам да го дезинформирам " .

Да, не напразно казват- чукча писател, чукча не читател. Да беше си направила, минало свършено време, труда да прочетеш и другите какво пишат, щото вече и да искаш, не можеш да го прочетеш, някой *умник* е трийнал цялата информация и е оставил само коментари.
magi208 написа:
Наистина бях много засегната от теб и другият ти подгласник .
Дълго мислих и накрая реших за себе си просто да не ви обръщам внимание .
Така че от този момент спирам да ви отговарям .
От какво си засегната, че ти задавам неудобни въпроси ли? Ти досега не си дала нито един смислен отговор, на поставен от мен въпрос. Ако очакваш да се самоубия, не позна. Ще го преживея, но пак ще си питам и ще си изказвам мнението.
шоп написа:
Маги, това с двата клапана за мен като любител ми се струва виш пилотаж. Дори не съм чел за такава система...

На мен, също ми е интересно, при положение, че...
шоп написа:
То сърцето на машината вече е при мен, но се оказа, че е за тандемна машина и има повече изводи. Ще трябва да се затапят, но кои :?: Пак ще трябва четене и питане :-D
magi208 написа:
От Копеланд не знаят къде ще попадне компресора , който са произвели , нито кой ще го ползва .
Може да работи на 430 волта трифазно , но не бива да спира и на 300 . Може да попадне в страна където честотата е 60 херца , може и на 50. На всичкото отгоре аз мога да искам да го ползвам на 30 бара високо , някой друг клиент пък иска да го ползва на 15 бара .
За да отговорят на всички изисквания от завода го презапасяват много . Така покриват по-широк кръг потенциални клиенти .
Не Маги, в грешка си. От завода разработват серии от компресори, които да покриват специфичните изисквания на клиентите. После организират семинари, където обучават проектанти, как правилно да се подбере точния компресор и той да работи в рамките на разумното.
magi208 написа:
Това презапасяване води до не много голямо , но все пак измеримо повишаване на консумацията , когато компресора не се ползва на максимална мощност .Тоест двигател изчислен за 4 кловата и използван на 4 би бил малко по-икономичен от такъв , който е изчислен за 8 киловата , но се ползва пак на 4 .И тук идва момента с електронното управление . Ако контролера е добър и има функция стабилизатор на обороти , той подава само толкова ток към мотора , че да го завърти до колкото сте задали без презапасяване
Ако това в червено е вярно, за какво да ползваме контролер?
magi208 написа:
И много правилно ! Ми той си е за завиждане . В къщи не пипа нищо гадината , докато не му падне на главата !
Иначе за приятели и познати , че и за непознати се раздава докрай :axe:
Мили дами, ако мъжът ви е обещал, че ще направи нещо в къщи, значи ще го направи, не е нужно, да му го натяквате на всеки 6 месеца.
magi208 - специалист
Нямам намерение да се занимавам с колегата Ахмаков , нито с неговият подгласник .
Това е обществен форум и всеки има право да пише , а това да разбереш кога не си желан и да се съобразиш е въпрос на възпитание .
Ако до сега не са разбрали , че не са желани в тази тема аз няма как да им го обясня .
По-лошото в случая е умело поднесената дезинформация по основни положения в материята , които ще изкоментирам .

1 Този компресор е предвиден да работи на 50 или на 60 херца . Факт , изрично упоменат от завода производител .
2 Този компресор работи с три различни марки фреон : R134 , R22 и R407 . Ако погледнем режимите на 134 и 407 веднага става ясно колко е огромен диапазона на употреба при драстично различаващи се режими и налягания . В някои случаи се препоръчва смяна на маслото и нищо друго не се пипа по компресора !

https://www.elektronika-sa.com.pl/tcmod ... ID=4&Tab=2
Разгледайте данните .Преди таблицата има бутонче за избор на фреон . Натискате го и избирате за кой фреон ви интересуват данните на този компресор .

3 Този компресор работи надеждно от 300 до 430 волта . Може на някой да му се струва странно , на други да не им харесва но е факт .
4 Маркираното в червено е абсолютно вярно !

И тук вече се налага въпроса : Господин Ахмаков запознат ли е с гореизложените факти ?
Според мен е запознат . Тогава се налага следващият въпрос : Защо ги оспорва ?
Оставям отговорите на вас . Всеки е достатъчно умен за да си отговори .
magi208 - специалист
Ahmakov написа:
magi208 написа:
Ееех Ахмаков ...
Ако ми кажеш каква ми е била предполагаемата "далавера" , която не ми се е получила , ще ме направиш много щастлива :)
Ако под "далавера" разбираме да изпратя на някой колега от форума схемичка , сметчица или някой дребен компонент , без да искам и 1 лев заплащане - да - получила ми се е "далаверата" .
Еееееех Маги ...
Ама щом трябвя, ще те направя много щастлива.
Ами ти си я знаеш, затова ще обясня за другите.
Да, става въпрос за великите тайнствени схемички, който имаш право да публикуваш, НО само, ако под тях стои логото, на някаква си фирма, в която знаят невероятни тайни и те са готови да ги споделят с нас ... Но вместо бурни аплодисменти и хиляди посетители на сайта, се отзоваха само няколко елемента... Да си призная честно, най любимата ми е за заместване на електронно с аналогово ТРВ...
magi208 написа:
...Хора , които пишат софтуер за водещи компании и това им е хоби !
Малеееее,... направо ме е страх да си помисля, какво ли правят когато работят по специалността си.
magi208 написа:
...Въпроса е ти като знаещ , когато пишеш във форум с насоченост "направи си сам" какво точно ще направиш ?
Коя позиция ще заемеш ?
Позицията : "Аз знам и ще помогна на питащият" .

Или : " Аз знам , но си пазя бизнеса и ще се опитам да го дезинформирам " .

Да, не напразно казват- чукча писател, чукча не читател. Да беше си направила, минало свършено време, труда да прочетеш и другите какво пишат, щото вече и да искаш, не можеш да го прочетеш, някой *умник* е трийнал цялата информация и е оставил само коментари.
magi208 написа:
Наистина бях много засегната от теб и другият ти подгласник .
Дълго мислих и накрая реших за себе си просто да не ви обръщам внимание .
Така че от този момент спирам да ви отговарям .
От какво си засегната, че ти задавам неудобни въпроси ли? Ти досега не си дала нито един смислен отговор, на поставен от мен въпрос. Ако очакваш да се самоубия, не позна. Ще го преживея, но пак ще си питам и ще си изказвам мнението.
шоп написа:
Маги, това с двата клапана за мен като любител ми се струва виш пилотаж. Дори не съм чел за такава система...

На мен, също ми е интересно, при положение, че...
шоп написа:
То сърцето на машината вече е при мен, но се оказа, че е за тандемна машина и има повече изводи. Ще трябва да се затапят, но кои :?: Пак ще трябва четене и питане :-D
magi208 написа:
От Копеланд не знаят къде ще попадне компресора , който са произвели , нито кой ще го ползва .
Може да работи на 430 волта трифазно , но не бива да спира и на 300 . Може да попадне в страна където честотата е 60 херца , може и на 50. На всичкото отгоре аз мога да искам да го ползвам на 30 бара високо , някой друг клиент пък иска да го ползва на 15 бара .
За да отговорят на всички изисквания от завода го презапасяват много . Така покриват по-широк кръг потенциални клиенти .
Не Маги, в грешка си. От завода разработват серии от компресори, които да покриват специфичните изисквания на клиентите. После организират семинари, където обучават проектанти, как правилно да се подбере точния компресор и той да работи в рамките на разумното.
magi208 написа:
Това презапасяване води до не много голямо , но все пак измеримо повишаване на консумацията , когато компресора не се ползва на максимална мощност .Тоест двигател изчислен за 4 кловата и използван на 4 би бил малко по-икономичен от такъв , който е изчислен за 8 киловата , но се ползва пак на 4 .И тук идва момента с електронното управление . Ако контролера е добър и има функция стабилизатор на обороти , той подава само толкова ток към мотора , че да го завърти до колкото сте задали без презапасяване
Ако това в червено е вярно, за какво да ползваме контролер?
magi208 написа:
И много правилно ! Ми той си е за завиждане . В къщи не пипа нищо гадината , докато не му падне на главата !
Иначе за приятели и познати , че и за непознати се раздава докрай :axe:
Мили дами, ако мъжът ви е обещал, че ще направи нещо в къщи, значи ще го направи, не е нужно, да му го натяквате на всеки 6 месеца.
Тук просто го копирам , защото както е изестно от предишни теми има навика да си коригира писаниците .
magi208 - специалист
Та като изключим опитите на един или двама колеги да го изкарат нещо космически сложно и само за избрани да се върнем на датчика .
Прикачен файл:
Датчик.jpg
Датчик.jpg (28.46 KиБ) Видяна 1880 пъти
Най сигурно е да се ползва готова букса от компресор , каквато имате . Ако нямате просто минете през някой хладилен сервиз и поискайте дефектен компресор от климатик ...каквото имат. Няма значение дали е 7000 btu или 50000 .
Буксата е около ф30 . Казвам около , защото е заварена за корпуса . Вие я изрязвате със диск за метал , зааедно със доста от самият корпус . След това по фино със някакво дремелче почиствате остатъците от заварката .
По принцип са много здрави , но все пак се съобразявайте , че пиновете минават през стъклени спойки с метала .
Накрая ще ви остане кръгче като на първата картинка със правилна кръгла периферия и три пинчета сис точковани на тях пластинки .
Вие калайдисвате от вътрешната и страна , където няма пластинки - на втората картинка .
След като са калайдисани просто поставяте пиезоелектрика с основата върху крачетата и запоявате само 2 от тях за основата .
След това с клещи резачки клъцвате третото краче с около 5 милиметра и от другата страна на пиезоелектрика обикновено има запоена жичка , която запоявате към него , заобикаляйки пиезоелектрика . Тази жичка я заголвате и и надявате термосвиваем шлаух или я подменяте със лакирана жица ./шлауха и лака издържат на фреон , но не и доста от кабелните изолации /
Сега вече си изработвате корпус на струг по последната картинка , според размера , който се е получил .
Той се състои от издълбан бронз , оформен като чашка в резба в долният край и резбова втулка , която се навива в него , за да притисне буксата към "О" пръстена в краят на площадката след резбата .Пръстена е в кафяво , пиезото в червено , спойките в зелен цвят а металните елементи в черно . При тази схема уплътнението е само между пръстена и буксата и няма нужда да се уплътнява резбата .
Налягането действа на пиезото от всички страни и не може да го деформира .
Размери не са дадени , защото не се знае каква букса ще си намерите , нито пък колко ще остане от нея след зачистването .
Въпреки , че се получава нещо мъничко - ориентировъчно ф40 на дължина 40-50 мм , не работете със дебелина на стената на бронза под 5 мм . Ако е стомана може да се използва и 3 мм , но не по-малко .Резбата да е с поне 10 витки примерно по 0,75 .
Последна промяна от magi208 на вт окт 03, 2017 11:44 pm, променено общо 1 път.
Ahmakov - специалист
magi208 написа:
Нямам намерение да се занимавам с колегата Ахмаков , нито с неговият подгласник .
Това е обществен форум и всеки има право да пише , а това да разбереш кога не си желан и да се съобразиш е въпрос на възпитание .
Ако до сега не са разбрали , че не са желани в тази тема аз няма как да им го обясня .
Маги, това дали ще пиша или не, е мой избор и не зависи от това, дали ти го желаеш или не. Нарича се Свобода на словото, дано ти говори нещо. А това да кажеш на някого, че материата с която се опитва да занимава аудиторията не е на нужното ниво, се нарича прямост.
magi208 написа:
По-лошото в случая е умело поднесената дезинформация по основни положения в материята , които ще изкоментирам .
1 Този компресор е предвиден да работи на 50 или на 60 херца . Факт , изрично упоменат от завода производител ...
3 Този компресор работи надеждно от 300 до 430 волта . Може на някой да му се струва странно , на други да не им харесва но е факт .
Добър опит за измъкване, но несполучлив. Ако не помниш, прочети какво си написала.
Ahmakov написа:
magi208 написа:
От Копеланд не знаят къде ще попадне компресора , който са произвели , нито кой ще го ползва .
Може да работи на 430 волта трифазно , но не бива да спира и на 300 . Може да попадне в страна където честотата е 60 херца , може и на 50. На всичкото отгоре аз мога да искам да го ползвам на 30 бара високо , някой друг клиент пък иска да го ползва на 15 бара .
За да отговорят на всички изисквания от завода го презапасяват много . Така покриват по-широк кръг потенциални клиенти .
Не Маги, в грешка си. От завода разработват серии от компресори, които да покриват специфичните изисквания на клиентите. После организират семинари, където обучават проектанти, как правилно да се подбере точния компресор и той да работи в рамките на разумното
Посочи кой точно тип ел.двигател, може да работи от 300 до 430V, за твое улеснение съм ти качил таблица. Имаш ли идея на 300V какъв ще е тока, а въртящия момент, а чувала ли си как двата охлюва се разделят и как се държи ел.двигателя в такъв момент?
Това, че има модели, които могат да работят на 50 и 60Hz е така. Ако можеш, цитирай къде твърдя обратното.
magi208 написа:
2 Този компресор работи с три различни марки фреон : R134 , R22 и R407 . Ако погледнем режимите на 134 и 407 веднага става ясно колко е огромен диапазона на употреба при драстично различаващи се режими и налягания . В някои случаи се препоръчва смяна на маслото и нищо друго не се пипа по компресора !
Не Маги, това не е презапасяване, това е работен диапазон, в който производителя дава гаранция за нормално функциониране на компресора.
Ако е презапасяване, защо не дават компресорите на R410А, да работят и на R134а или на R407С?
Това със смяната на маслото, РИОКОЗ Пловдив много ще му се зарадват...
magi208 написа:
4 Маркираното в червено е абсолютно вярно !
Да и един мърмот завива шоколади ...
magi208 написа:
И тук вече се налага въпроса : Господин Ахмаков запознат ли е с гореизложените факти ?
Според мен е запознат . Тогава се налага следващият въпрос : Защо ги оспорва ?
Оставям отговорите на вас . Всеки е достатъчно умен за да си отговори .
Да... дано да могат да си отговорят.
Така, разбрахме че тия си произвеждат едни компресори и не знаят, на кой ще ги продадът и как ще ги експлоатират, ами да видим и тия дето произвеждат TRV та и не знаят, как трябва да се монтират и подвеждат шопа.
Ами питайте бе хора, magi208 ще ви каже!!!
Само да вметна, че е от сервизна документация, от сайта на производителя.
magi208 написа:
Тук просто го копирам , защото както е изестно от предишни теми има навика да си коригира писаниците .
Би ли посочила конкретно. Когато има редакция, това се отразява под мнението.

Прикачен файл

mc.jpg
mc.jpg (52.91 KиБ) Видяна 1874 пъти

Прикачен файл

TRV.jpg
TRV.jpg (22.27 KиБ) Видяна 1874 пъти
kuuuuuul - майстор
Еййй,пак почнахте :-D Това изобщо не ни помага.
magi208 - специалист
kuuuuuul написа:
Еййй,пак почнахте :-D Това изобщо не ни помага.
Така е .
Има проблем с форума . Мисля , че идеята "направи си сам" започва да се измества към "нищо не можете да си направите сами , но тук можем да ви препоръчаме кой да ви го направи срещу заплащане"
От тук нататък всяка публикация в тази тема на Ахмаков ще доведе до следните две неща :

1 . Той ще се доближи с една крачка до крайната си цел . Да няма кой да помага на желаещите да си направят Т.П. сами .
2 . Аз ще си направя услугата да спра да си тровя нервите излизайки от форума за винаги .

Доказала съм се многократно пред водещи световни фирми , реализирайки техни обекти в България и нямам никакво намерение да слизам на нивото на спора .
magi208 - специалист
И понеже имам усещането , че за последен път ще пиша в този форум , На сбогуване ще ви покажа как точно се прави дезинформацията :
Избира се специфичен казус , който няма как да е широкоизвестен . Сондата на ТРВ-то и как се поставя.
Пропуска се някоя важна подробност , която иначе би променила нещата :)

Така че да кажа пак : Тя се поставя в този случай точно както съм написала .
И да се агументирам :

Нейното положение се изчислява спрямо диаметъра на смукателната тръба .
Смукателната тръба на този компресор е 22,2 милиметра или 7/8 инча .


Ето какво правило е в сила в този случай :
Прикачен файл:
Thermal_Expansion_Valves_0410_DJFc1.jpg
Thermal_Expansion_Valves_0410_DJFc1.jpg (29.15 KиБ) Видяна 1838 пъти
Прикачен файл:
Thermal+bulb+mounted+on+top+of+the+line.jpg
Thermal+bulb+mounted+on+top+of+the+line.jpg (100.67 KиБ) Видяна 1838 пъти
https://inspectapedia.com/aircond/Therm ... Repair.php
https://highperformancehvac.com/txv-the ... ion-valve/
http://hvac-talk.com/vbb/showthread.php ... styleid=41

Във окончателното решение към коя позиция да се премине има и още фактори , които преценявам на ум , преди да дам препоръка на някого . Не ги коментирам на дълго и широко , за да не ви отегчавам , но в случая на колегата Шоп това е правилният монтаж , и той съвпада с мнението на експертите .

След това Дезинформацията , която звучи убедително се позамазва малко с общи приказки и персонални нападки .
шоп - майстор
@magi208, дано решението ти не е крайно, на мен лично много си ми помогнала, предполагам и на много други.

Вчера купих манометричен блок и утре ще правя замерваня на градуси и налаганя. Надявах се с твоя помощ да настроя ТП да работи още по-добре.

Завъртях термо балона на ТРВ то както ти написа и може и да си внушавам, но работата е една идея по-добра. Амперите може би спаднаха с 0,5 до 1А, но за послдното не съм много сигурен. Тока от няколко дни при мен е с променящо се напрежение 220-240 волта. Лятото беше 238+- 2V

Ако ти е неприятено да пишеш тук мога и на лично съобщение да ти изпратя данните от температури и наляганя за да получа съвет.
Поздрави!
magi208 - специалист
шоп написа:
@magi208, дано решението ти не е крайно, на мен лично много си ми помогнала, предполагам и на много други.

Вчера купих манометричен блок и утре ще правя замерваня на градуси и налаганя. Надявах се с твоя помощ да настроя ТП да работи още по-добре.

Завъртях термо балона на ТРВ то както ти написа и може и да си внушавам, но работата е една идея по-добра. Амперите може би спаднаха с 0,5 до 1А, но за послдното не съм много сигурен. Тока от няколко дни при мен е с променящо се напрежение 220-240 волта. Лятото беше 238+- 2V

Ако ти е неприятено да пишеш тук мога и на лично съобщение да ти изпратя данните от температури и наляганя за да получа съвет.
Поздрави!
Това ви ускорява реакцията и намаля вероятността от мокър ход на компресора особено , когато няма течноотделител .
Може леко да занижи консумацията , ако преди това сте имали известно количество течна фракция до входа на компресора .
Но проблема все още не е открит . При този компресор входа на самият компресорен механизъм е поставен на много хитро измислено място . /всъщност при Копеланд много от нещата са хитро измислени /Ако ви е интересно мога да ви го снимам отворен и разглобен и много неща ще ви се изяснят . Едно от тях е това , че течната фаза е опасна и за този компресор . В много по-малка степен от да кажем при Дансос перформер , но пак е опасна . Попадайки в картера тя разпенва маслото и компресора се маже със маслено фреонова пяна , а не както трябва само с масло . Само от настройката на ТРВ-то дори можете да вкарате толкова неизкипял фреон в компресора , че да повдигнете маслото над фреона и да предизвикате мазане на чист фреон .
При вас това е много малко вероятно да се случи заради ниското количество , но много колеги успяват да го постигнат .
Все още въпреки това не сте предпазени от разпенване при старт , което се решава с картерен реотан . Мога да ви подаря , ако нямате .
След това когато на пролет правите подобрения по машината може да се инсталира възвратна маслена линия ,която удължава ресурса на компресора .
За онази система , за която ви казах по-горе с клапаните . Има я на всички стари съоръжения и на скъпите нови . Света върви към комерсиализация и все повече изделия се гледа как да бъдат направени по-евтино .
Ето какво препоръчва Емерсон / собственика на Копеланд / на схемата се вижда системата , за която говоря .
Прикачен файл:
20141124_139b0c.jpg
20141124_139b0c.jpg (39.74 KиБ) Видяна 1810 пъти
А ето как го проектирам аз и как се изпълнява :
Прикачен файл:
Хидро-термален-агрегат-GT80VRV-3-N-e1403729743868.jpg
Ако могат корифеите може да се позабавляват да открият разлики .
И предварително ще ги успокоя . Това ми е от ранните години на проектиране на топлотехника .
Модела е стар , но доказал се във времето и все още се произвежда .
Да , имам право да публикувам стари модели .
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: