• 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Ahmakov - специалист
6osi6 написа:
Ahmakov написа:
Не откривам никъде какви са наляганията, температурите(10 на брой) и тока след направената "корекция" на ТРВ и след като ТП, вече работи в режим.
... Странно решение е упрвлението на термопомпа да работи само по температура на водата, катко се регулира стар котел.
Малкия - специалист
Сигурен ли сте, че съпротивлението на ТА тръба в тръба е по-високо от на пластинчатия. Без да съм гледал технически характеристики, само по конструкцията на пластинчатия си мисля, че той е един от ТА с най-голям пад на налягане.
Тръба в тръба може да се навие на серпентина, но може и да се направи на дълги участъци, а и може и да се усложни ако се направи на няколко участъка и с колектори да се разпределят потоците...
По същия начин обмислях и аз да си направя ТА-ти.
(имам наблюдение върху машини на trane s ТА тръба в тръба, някои от тях не виждат почистване на филтри с години и не са им връзвани манометри никога, а ги гърбят вече 12 години..)

А дали би работила добре термопомпа при различни температури на водата. Идеята ми е спрямо външната температура да се поддържа в съответствие температурата на водата. Като това би трябвало да промени и кондензацията.
Boyan - специалист
Малкия написа:
Сигурен ли сте, че съпротивлението на ТА тръба в тръба е по-високо от на пластинчатия. Без да съм гледал технически характеристики, само по конструкцията на пластинчатия си мисля, че той е един от ТА с най-голям пад на налягане.
Тръба в тръба може да се навие на серпентина, но може и да се направи на дълги участъци, а и може и да се усложни ако се направи на няколко участъка и с колектори да се разпределят потоците...
По същия начин обмислях и аз да си направя ТА-ти.
(имам наблюдение върху машини на trane s ТА тръба в тръба, някои от тях не виждат почистване на филтри с години и не са им връзвани манометри никога, а ги гърбят вече 12 години..)

А дали би работила добре термопомпа при различни температури на водата. Идеята ми е спрямо външната температура да се поддържа в съответствие температурата на водата. Като това би трябвало да промени и кондензацията.
При ниски мощности е лесно да се направи с ниско съпротивление , но при високи става много трудно да се направи ефективен и същевременно с ниско съпротивление .
Представете си следната ситуация :
Имаме тръба ф16 с дължина 1 метър поставена в тръба ф100 с дължина 900мм . Водата се пропуска през външната тръба , а фреона през вътрешната и Т.О. стои хоризонтално . Това нещо ще има много ниско съпротивление във водният кръг , но и много ниска ефективност . Потока е близък до ламинарен и много голяма част от водната маса няма да влезе в контакт със фреоновата тръба . Просто ще си излезе с непроменена температура . Така ще получим топлообменник с ниска ефективност .
Ако обаче поставим примерно 5 полупрегради на пътя на водата като ги редуваме ту горе ту долу , ще накараме по-голяма част от водната маса да се "сблъска " с фреоновата тръба и да извърши топлообмен . Ще си повишим хидравличното съпротивление , но и ефективността. Продължавайки тази логика ще забележим , че ако външната тръба е не ф100 а ф 25 с 10 полупрегради и фреоновата е с нарязани отвътре спирални канали бихме получили топлообменник с високо съпротивление , но и висока ефективност .
Тази идея важи с пълна сила при пластинчатите , които запазват турболентен поток през много паралелни пластини дори при ниски скорости на флуидите .
Не ви агитирам за единият или другия тип . Всеки си има своите приложения .
За кална вода и аз бих предпочел да не е споен пластинчат . Утре ще се разровя за снимки на подобна разработка , която правих преди години за един клиент , на който сондажа му вади буквално кал ...

А по въпроса дали би работила добре термопомпа при различни температури на водата .
Да , ще работи ефективно в един разумен диапазон от +30 до + 50 градуса без пренастройка на ТРВ , което е достатъчно в повечето случаи .
Разбира се КОП-а ще намалява от 30 до 50 градуса .
Ако трябва да бъдем перфекционисти идеалната настройката на ТРВ-то не е еднаква за 30 и за 50 градуса , но разликата не е фрапираща.
шоп - майстор
Много благодаря на @Боян и @bycec за съветите относно регулиране на "студеният страт" на вентилаторните конвектори

Новите тримери 50 килоома дойдоха, запоих ги и монтирах. Как само за 40 стотинки на бройка се преобразиха нещата

Сега термопомпата работи с температура на водата 28-32 градуса и в стаите според регулирането на терморегулаторите е 25,5 до 26,5 градуса :)

И най интересното е, че конвекторите и при тази температура на топлоносителя достигат зададеното и изключват. Разбира се по-бавно достигат и вентилатора работи по-дълго време. Чакам с нетърпение -15 и -20 градуса за да видя тогава с колко трябва да вдигна градусите.

Изолацията и вентилацията с рекуперация помагат. Досега подхождах скептично как колеги от руският форум се отопляват с вода 28-30 градуса с водно подово и топли водни стени или с конвектори:-)

Прикачен файл

SAM_9397.JPG

Прикачен файл

SAM_9396.JPG

Прикачен файл

SAM_9395.JPG

Прикачен файл

SAM_9394.JPG
Последна промяна от шоп на вт дек 19, 2017 10:43 am, променено общо 1 път.
radius - майстор
Браво за постигнатото. Но тия градуси ме ужасяват, добре че не мога да стоя над 23-24, така задачата е по-лесна. :wink:
6osi6 - майстор
шоп написа:
Сега термопомпата работи с температура на водата 28-32 градуса
4°С е никаква разлика. Направи "Пред-изпарител", за да я увеличиш до 10, само че не е ясно какъв ще е ефекта от упражнението. Вероятно нула.
Една ТП трябва да има плавно регулиране на компресор и помпа на водата по стайна температура, както работи всяка стайна термопомпа. Регулиране на потока на водата към изпарителя. Автоматична настройка на ТРВ, режим "само Бойлер" и т.н.
шоп - майстор
6osi6 написа:
шоп написа:
Сега термопомпата работи с температура на водата 28-32 градуса
4°С е никаква разлика. Направи "Пред-изпарител", за да я увеличиш до 10, само че не е ясно какъв ще е ефекта от упражнението. Вероятно нула.
Една ТП трябва да има плавно регулиране на компресор и помпа на водата по стайна температура, както работи всяка стайна термопомпа. Регулиране на потока на водата към изпарителя. Автоматична настройка на ТРВ, режим "само Бойлер" и т.н.

@6osi6, имате ли практичен опит с ТП или само сте чел?

Първо: тези 4 храдуса са хистерезис кога да включи ТП и след колко градуса да изключи. Мога да ги регулирам в диапазона 2-20 градуса. Какъв пред-изпарител, какви 10 градуса.

Второ: За плавно регулиране на компресора се използва инверторна ТП. Не, че не може да се направи тип направи си сам, но е доста по сложна. Не бих препоръчал на никой начинаещ да започва първата си ТП да жъде инверторна, освен ако не използва 100% климатик, който да преработи.
ТП вода/вода, каквато е моята работи он-офф и смея да твърдя, че такъв тип работа при правилно конструирана и оразмерена ТП може да бъде не по-ефективна от една инверторна.

Трето: това да се регулира дебита на циркулационната помпа по стайна температура е абсурд, защото компресора веднага ще започне да дига температура и налягане, съответно ампераж и ще изключи или по налягане или по температура. Говоря за ТП он-офф.

Четвърто: това да се регулира потока към изпарителя е пак пълен абсурд!!! На всяка ТП е нужна външна енергия. В случай геотермална. Опитай се да ограничиш на една ТП вода/вода дебита на сондажната вода и ще видиш КОП на куково лято. Налягането на фреона в изпарителя пада, резпективно пред компресора и компресора работи с голяма разлика вход-изход. Съответно висок ампераж и нисък КОП. Под 2 градуса изходяща вода ще се включи защита за да не замръзне топлообменика.

Пето: при правилно подбрано и настроено ТРВ няма никаква нужда от оскъпяване и усложняване на ТП с ЕТРВ. Работният режим на една ТП вода/вода е достатъчно стабилен и ТРВ то се справя перфектно. За въздух/вода използването на ЕТРВ е по-удачно, защото там изпарението може да и при 0 гр, може да и при -20 и интервал е е широк

Последно: режим само бойлер е строго индивидуално. За някой може да е +, за други - и да не го използват. Тук вече влизаме в конкретика и предпочитания. На някой може да не му е приятно да стои на студено при - 20 външна, защото ТП с обща хладилна и ел. мощност 4-5 киловата грее 1-2 часа бойлер 200 литра, а обитателите мръзнат, защото имота не получава топлина.

@6osi6, дай данни и снимки от твоя/твои ТП.
Знаеш, че аз имам и котел с универсална горелка и от над месец съм я изгасил. Видях и сравних лично два типа отоплителни системи и към хамалогията, мърсотията и скъпотията бих се върнал само при крупна авария в ел.захранването.
6osi6 - майстор
Карай го по-спокойно. Имаш термопомпа с неизвестен КОП от два петъка.
Водата, входящата към изпарителя, трябва да се регулира при инверторно управление, не е нужно да имам термопомпа, за да е вярно. С инверторно управление циклите на работа на конвектори - радиатори ще са максимално дълги. Последното е за предпочитане при всяко ниско температурно отопление.
шоп - майстор
Да ама моята ТП не е с инвертотно управление. Няма как или по точно има как, но няма логика и не искам да управлявам сондажната помпа. Тя си изпомпва 5200 литра/час

Не отричам предимствата на инверторните ТП. Само, че темата е ТП вода/вода -всеки може да си направи сам. Аз нямам знания да започна направа на ТП с инверторно управление от нулата. Не говоря на един климатик да му монтирам два топлообменника.

Знам колко градуса отнемам от тези 5200л/час, знам и ампеража на компресора. КОПа се ясен:-)
Знам и налягането и температурата на изпарение и кондензация? Какво повече?

Единствено не съм премерил напрежението между 3 те фази, за които Ахмаков ме подсети. Меря амперите само на една фаза.

Наистина ТП работи отмалко над два месеца, записвам показанията на електромера, имам и електронно фактуриране от ЧЕЗ. На края на отоплителният сезон ще обобщя всичко. Засега съм доволен.

За плавна работа подготвям един или няколко неръждаеми буфера. Системата се развива:-)
Малкия - специалист
Шоп, сега когато поддържате по-ниска темепратура на водата, термопомпата колко често включва и изключва?

А дали с трипътен вентил ще работи добре термопомпа или трипътния ще реагира бавно? Май няма смисъл от трипътен вентил. На мен ми се струва добра идеята за предкондензатор затоплящ бойлер, може би с 2-4кВ мощност колкото е и един електронагревател. На отделен кръг с ЦП.
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: