Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
Основната идея на тази ТП е охлаждане на течния фреон преди постъпване в ТРВ до или малко над Т на кипене. Това на теория би повишило КОП до 25% според Т на кипене и Т на кондензация

втора идея БГВ
за целта има предкондензатор, за за да вдигнем с 5-10 гр Т на прегретите пари съм монтирал рекуператор на фреоновата част

трета идея е подаване на вода в системата за отопление с макс 2 гр по-висока от Т на кондензация. За целта кондензатора е супер преоразмерен ( 6.5м2) тръбната разводка 1 1/2 и помпа Магна 3 с дебит 6-10м3/ч ( при мен по груби сметки ще е 6м3/ч

Ще има още един ТО 6,5м2, който ще затопля фхода на сондажната вода със затоплена от слънцето вода, чрез смесителен вентил за да не се вдига Т на кипене над 12-15гр. Междинният сл. бойлер е 2000л. Ако има слънце-берекет, ако не здраве:-)

Рекуператора и субкулера имат за цел и максималното запълване на изпарителя.


ТП не е реверсивна. Само за отопление е, а охлаждането е само със сондажна вода.

Поздрави!
П.П.
Един от трите медни топлообменника, които купих от вече е монтиран в ТП за БГВ с директно подгряване без серпентина в бойлера:-)

П.П.П. Безплатните 10м3 на МЕСЕЦ цитирани по-горе просто не отговарят на истината.
Разрешените безплатни са 10м3 на ДЕНОНОЩИЕ, които са предостатъчни за отопление на нормална изолирана къща.
При мен водата е 14 гр, мога да я охладя до 2 и да получа 139,3киловат часа топлинна енергия + топлинната енергия от компресора, сондажната и цирк. помпа.

Прикачен файл

SAM_9797.JPG

Прикачен файл

SAM_9796.JPG

Прикачен файл

SAM_9795.JPG общ вид
radius - майстор
Колко топлина ще отдава тази система, която правиш? Че тая Магна само тя е 1000+лв.
Билян - специалист
По интересно е колко ще изтегля. И как ще я управляваш. Рекуператора къде е закачен не мога да се оринтирам и не е ли малък за 10гр на моята сложих доста по голям визуално и вдига 3.5гр а и дали е безопасно за компресора?
шоп - майстор
За да се ориентираш прилагам схема.
Всичко е 100% повторено с изключение на изпарителя, който е монтиран прав и захранен с течен фреон отдолу и вода на противоток.
Регеративния топлообменник е марка HXR-50 и има мощност 0,75киловата с фреон 404а
на 410 би трябвало да е по-мощен, но никъде няма данни. Вслушах се в мнението на Боян и не монтирах следващият размер рекуператор именно с цел да не товаря компресора. На него ще му монтирам две допълнителни защити. Термозащита на 110 градуса и бързостопяеми предпазители 10А.

Руснаците ползват същите регеративни топлообменници и от тяхната практика съм цитирал тези 5-10 градуса.
Реално ще видя резултатите.
Изобщо информацията за рекуператорите в ТП е малко и противоречива. Много се чудих дали изобщп да го монтирам или да го монтирам на байпас с два отсекателни крана за да видя работата с или без РТО.

Управлението на ТП е самоделно спец направено за ТП вода-вода и има всички защити и датчик за външма температура. Лично моята ТП е с такова и съм много доволен.

Билян сподели за твоя рекуператор, какъв е и с колко охлажда течната фаза? Другото интересно е дали си регулирал допълнително ТРВ то при наличието на рекуператора.
Моята идея е ТРВ то ( на 410 фреон е оригинално не преправяно) да му намаля прегряването и последните капки наситени пари да се изпаряват в рекуператора. Знам, че това е ходене по ръба на бръснача и за целта ще монтирам още едно допълнително око ф22 на газовата фаза преди течноотделителя за да следя компресора да не глътне течност.

Прикачен файл

Термопомпа вода вода.JPG
Билян - специалист
Рекуптора аз си го правих от медни тръби разликата е 3.5гр може оригиналния да работи по добре но 10гр е много според мен.сложи му байпас да може да се регулира да ти е спокойно.
шоп - майстор
Може би от там идва разликата.
HXR-50 не е просто тръба в тръба. Има оребряване, нещо като спироканали доколкото се виждаше вътре.

Не мисля, че 10 гр повишаване на прегретите пари във входа на компресора са много.
Сегашната ми ТП при кондензация 40 гр след компресора Т на прегретите пари не е повече от 75-80гр ( по спомен копеланда има вградена термозащита на 130гр)

Този компресор Саньо му дават до 120 гр работна на нагнетени пари. Аз съм купил защита на 110 и смятам, че това е ОК. Тази ТП ще работи с по-ниска Т на кондензация ( 32-35 ) и не вярвам да вдигне повече от 80 гр
Времето ще покаже. Най лесното е да източа фреона и да махна РТО, още повече, че не бързам с тази ТП и мога цяла зима да си правя опити
шоп - майстор
съб окт 10, 2020 11:13 pmradius написа:
Колко топлина ще отдава тази система, която правиш? Че тая Магна само тя е 1000+лв.
Най-точно това ще покаже топломера. По мои груби сметки 14-16 киловата, но това не е важно. Важен е коефициента на трансформация.

Без стабилно и преоразмерено доставяне на геотермална вода и съответно без качествено топлоотвеждане няма как да имаме добър КОП.
За целта си трябва мощна и икономична цирк. помпа.
Прав си , че Магна 3 е с цена около 900-1000лв, но аз извадих късмета и от ОЛХ,Базар или Ало ( не помня вече ) купих две магни за 500лв и двете монтирани и никога не работили. Имаха си фактури и изтекли гаранции.
Едната продадох за 400 и моята ми струва точно 100лв:-) Фолиото на дисплея още стои:-)

Като цяло тази моя нова играчка е събрана с части 2ра употреба от продавалници.
Нови са само филтър дехидрататора, изпарителя каори ( за него използвах 30% по-ниска цена от клиентската благодарени да съфорумец) и ТРВ то.
50% от електрониката е от донора Осака 60ка

Прикачен файл

SAM_9798.JPG

Прикачен файл

SAM_9799.JPG
SAM_9799.JPG (85.2 KиБ) Видяна 1915 пъти

Прикачен файл

SAM_9800.JPG
SAM_9800.JPG (107.78 KиБ) Видяна 1915 пъти
Билян - специалист
Какъв модел е кондензатора. Аз имам горчив опит с топлообменици втора употреба затова ги смених с нови разликата е огромна. И аз ползвам Магна но мойта няма пропорционално регулиране 0-10v имах големи проблеми иначе е добра помпа

А относно бойлера вода вода ли е и медния топлообменник за кондензатор ли го ползваш аз с един такъв си топля басейна на децата на въздух вода добре се представя но климатика е 12000btu при консумация 700w вади около 7kw
шоп - майстор
Доста съм писал за кондензатора, ако върнеш малко назад в темата.
Иначе е SWEP 6,5м2
Боян го прочисти и деходтатира. Имах 6 такива топлообменника и първоначалната идея бе и изпарителят да е същият, даже Боян направи дистрибутор за него, но все пак имаше замърсяваня и минах на нов.


А относно медният ТО които, който купих от теб:
разрязах го на 3 части и от една точно с едно старо ЛГ 12000 БТУ направих да грее един 650л бойлер без серпентина. Хубавото на тези кошухотръбни ТО на Геоток, че не се плашат от запушване. И стова плюсовете им се изчерпват.
Ahmakov - специалист
нед окт 11, 2020 9:53 pmБилян написа:
Какъв модел е кондензатора. Аз имам горчив опит с топлообменици втора употреба затова ги смених с нови разликата е огромна. И аз ползвам Магна но мойта няма пропорционално регулиране 0-10v имах големи проблеми иначе е добра помпа

А относно бойлера вода вода ли е и медния топлообменник за кондензатор ли го ползваш аз с един такъв си топля басейна на децата на въздух вода добре се представя но климатика е 12000btu при консумация 700w вади около 7kw

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: