Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Билян - специалист
От 700w 7kw ама при 35гр външна температура
Здравейте,

Прекрасна тема :)

Ако позволите бих искал да задам няколко въпроса, на които не намерих отговор като четох темата - а именно как се определя размера на ресивера и на течноотделителя?

Поздрави
Билян - специалист
Най малкия който намериш с нужния диаметър на тръбите
Здравейте,

Благодаря за отговора :)
А тъй като е тема направи си сам, бих искал да попитам как се зарежда подобна машина с фреон? И също така как се запуска и за какво трябва да внимаваме да не повредим компресора от постъпване на течен фреон.

Поздрави
Билян - специалист
Дай повече инфо какъв компресор топлобменници снимка на разположението на елементите
Здравейте,

Този етап е малко далеч, в момента се опитвам да си поизясня теоретично нещата. Ето началните данни :)

Това, което трябва да се отоплява е къща, ново строителство, по мое мнение, добре изолирана. Обитаемата площ е в границите на 150-200кв, има изградено подово, има и конвектори, разчетени за отопление при 45 градуса вода.

В момента има пелетен котел и специално за термопомпа е добавен акумулиращ съд с обем 950 литра.

Идеята ми е за термопомпа в границите 15-20 киловата (компресор тип ZR72/81...).

Но дори още тук не мога да преценя дали фреона да е 407 или 410... Като че ли клоня към 410 поради по-лесното дозареждане при нужда и малко по-занижените изисквания към компресора. Ясно е оскъпяването на топлообменниците. Какво е Вашето мнение.

Поздрави :)
шоп - майстор
ZR72, ZR81 не могат да работят с 410 газ, така, че не знам какво се чудите.
Дали фреона е 407 или 410. разлика в зареждане или дозареждане няма. Това са многокомпонентни газове и при теч, се пълни нов на кантар в течна форма. При една ТП където всичко е запоено течове на фреон са почти изключени.

Моята ТП е със ZR81 с буфер 1200л + 600л вода в системата + подово и конвектори и по-голяма квадратура от твоята и мога да ти кажа, че при 5.5гр изпратение и 38 кондензация ТП произвежда до 24 киловата обща топлиина мощност, което си е сериозно.

Чети още, като стигнеш до пълнене ще помагаме.
Здравейте

Много Ви благодаря за отговора г-н Шоп :)

Относно компресора - а и компоннтите на машината, нищо не е налично и тепърва ще се набавя. Мисля че на copeland ZP серията беше за R410... Може и да греша.

Относно допълването при пропуск, в препоръчаното по-напред ръководство(Пособие для ремонтника) на страница 814 са написали че дори при пропуск от газовата фаза може да се допълва без да се източва цялата система (валидно за r410, но не и за 407), поради много близките температури на кипене на двата газа. Но както и Вие написахте, едва ли е голямо предимство, ако машината е добре направена.

Какви биха били съображенията за избор на единия или на другия агент в случай като този - машина от "нулата"?

Разглеждах на Kaori техния каталог за пластинчати топлообменници и следното ми направи сериозно впечатление - при 26kW мощност препоръчаните топлообменници са:

26kw r407c - evaporator k105x38 condenser k105x72

26kw r410a - evaporator k105x44 condenser k105sx36

На какво се дължи огромната разлика в броя пластини? Буквално кондензатора при r410 е наполовина броя пластини... Уж са при едни и същи условия дадени....

Поздрави и още веднъж благодаря за помощта :partyman:
Билян - специалист
Нещо сбъркано има тук пробвай с друг производител.
шоп - майстор
съб сеп 11, 2021 4:27 pmKuban написа:


Какви биха били съображенията за избор на единия или на другия агент в случай като този - машина от "нулата"?

Първата ми ТП е с 407, втората с 410. Такива компресори имах и така тръгна комплектовката на елементите.
Много е важно да определиш какъв ще е дроселиращият елемент. ТРВ на 407 има, а на 410 са рядкост и са скъпи.

Каори аз лично ги харесвам, особено в момента техният каталог е богат. Кефят ме моделите, които фреоновите вход и изход са от една страна, а вондите от другата.
Много интерсни и компактни машини могат да се направят. Фреонова линия лесно ( особено течна фаза) се прокарва и не са проблем завоите да се направят - дали с огъване или с колена. Виж водната линия , особено на 1 1/2'' си и трябва място, много фитинги, предпоставка за течове, повишаване на хидр. съпротивление при един завой на 180 гр да кажем. Затова ги харесвам Каори.

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: