Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,
нед сеп 12, 2021 8:12 amшоп написа:

Много е важно да определиш какъв ще е дроселиращият елемент. ТРВ на 407 има, а на 410 са рядкост и са скъпи.
Това разко накланя везните в друга посока :-D Бързо търсене в нета потвърждава горното.

За мощностите, които целя, по каталога на Данфос ми излиза да се ползва Т/ТЕ2 с дюза номер 5 (за компресор ZR72 изкарвам дюза номер 5. За нея максималната мощност ми излиза около 22кВт (при около 18-19кВт на машината) и изглежда да има добър запас) - дали според Вас горното е вярно ?

Ако позволите, бих искал да задам и 1-2 доуточняващи въпроса :)
- Нужно ли е ТРВ-то да е с външна изравняваща линия (Маги208 в началото е споменала ТЕХ2, който е с такава) ? Толкова ли е голям пада на налягане в пластинчатия топлообменник да се налага тази линия ? Предполагагам че зависи и от самия изпарител, но при добре оразмерен такъв пластинчат?
- Нужна ли е функцията MOP - като че ли това се налага при реверсивни машини ?
- функцията за изравняване на наляганията - из документацията на Копеланд мярнах че компресорите вътрешно "някак си" изравнявали налягането, при старт. Това вярно ли е или съм се подвел нещо :? Та нужно ли е ТРВ-то да има такова изравняване (компресор серия ZR).

Поздрави
шоп - майстор
ср сеп 15, 2021 7:54 amKuban написа:
За мощностите, които целя, по каталога на Данфос ми излиза да се ползва Т/ТЕ2 с дюза номер 5 (за компресор ZR72 изкарвам дюза номер 5. За нея максималната мощност ми излиза около 22кВт (при около 18-19кВт на машината) и изглежда да има добър запас) - дали според Вас горното е вярно ?
Вярно е. ZR72KCE-TFD на 407 фреон при +5 изпарение и +40 кондензация има 16,88кВт хладилна +3,69кВт електрическа мощност.
Общо 20.84кВт топлинна мощност
ср сеп 15, 2021 7:54 amKuban написа:
Предполагагам че зависи и от самия изпарител, но при добре оразмерен такъв пластинчат?
Изпарителят се подбира така, че да се гарантира връщането на масло към компресора. Смята се лесно. По-назад в темата Боян е обяснил какви са границите на скоростта. Максимално голям изпарител, гарантиращ връщането на масло е предпоставка за отличен КОП на машината
ср сеп 15, 2021 7:54 amKuban написа:
из документацията на Копеланд мярнах че компресорите вътрешно "някак си" изравнявали налягането, при старт.
Точно така е. Имат си вграден клапан, които гарантира старт при облекчени условия с ниски пускови токове.
Това аз късно го разбрах. Вече си бях купил ТРВ с външно изравняване.
Задължително е контролера да има функция за забава от рестарт. При мен е 3 мин.
Добро утро,

благодаря Ви за бързия отговор.
ср сеп 15, 2021 8:16 amшоп написа:
Изпарителят се подбира така, че да се гарантира връщането на масло към компресора. Смята се лесно. По-назад в темата Боян е обяснил какви са границите на скоростта. Максимално голям изпарител, гарантиращ връщането на масло е предпоставка за отличен КОП на машината
Това означава ли че и пада на налягане (поради сравнително ниската скорост на газоветем, но запазваща маслопреноса) е малък и може да не се използва външна изравняваща линия на ТРВ-то ?
ср сеп 15, 2021 8:16 amшоп написа:
Задължително е контролера да има функция за забава от рестарт. При мен е 3 мин.
Разбрано :)

А нещо по темата за МОП-а ? :?:

Поздрави
шоп - майстор
ср сеп 15, 2021 8:50 amKuban написа:
А нещо по темата за МОП-а ? :?:
ТРВ с балон запълнен по системата на МОП според мен е необходимо при въздушни машини с цел предпазване на компресора, когато Т на изпарение се мени в широки граници и има опасност от висока Т на изпарение.

При машина вода-вода, където Т на изпарение е почти константа МОП не е обходимо.
Разбира се ако намериш с МОП - няма проблеми. Пак ще си работи, но никога няма да достигнеш граничния режим 100% от фреона в термобалона да се изпари
Здравейте,

благодаря за разяснението :)

Разглеждам за маслоотделители и два са тези които най-често ми попадат (при компрес ZR72 - изхода е 1/2") - на Castel 5540/4 и на Frigomec SO/ERS-33 (12100). Интересното е че и при двата мощността на охлаждане е дадена около 10кВт (при t на изпарение +5°С). Аз ли пропускам нещо ... или подобен маслоотделител идва малък за този компресор ?

Поздрави
шоп - майстор
Къде ги прочете тези данни за мощността на охлаждане?

Маслоотделителите с които съм се срещал данните са им обикновенно:
габарити
присъединителни размери
тип фреони
работно и/или тествано налягане
работни температури
обем на масло за доливане

Според мен ако присъединителните размери на щуцерите на са по малки от нагнетателното на компресора -нямаш проблеми.
Здравейте,

подвел съм се за единия филтър (този на Кастел). В сайт, в който го гледах, са копирали стойности за обема газ (който може да премине при даден пад) ... а стойностите са ги прекръстили на мощност .... Опитах се да пресметна обема по методиката от документа на Кастел - ако е вярно (прикачено) мисля че филтъра е подходящ. Ако желаете да проверите ще се радвам :)

Относно втория (този на Фригомек) - при него директно са цитирани киловати ... отново в прикачения файл. И там максималната мощност е дадена като 10кВт.

Поздрави :)

Прикачен файл

FrigoMec.jpg
FrigoMec
FrigoMec.jpg (115.56 KиБ) Видяна 2144 пъти

Прикачен файл

Castel.jpg
Caster5540_4
Castel.jpg (97.53 KиБ) Видяна 2144 пъти
Здравейте,

аз малко се поизгубих с избора на топлообменниците.... :? Може ли да ми препоръчате четиво по темата ? Нещо което е по-лесно за смилане :rolleyes:

Каталозите на повечето големи фирми включват само размери и топлообмена площ. Разбираемо не са дали кой за каква мощност е подходящ... може би защото условията варират сериозно в различните приложения.

Поздрави
Билян - специалист
Напред в темата Боян беше писал как се смята лесно скороста на фреона и си избери най големия който пасва на твоя компресор. Аз така направих и съм доволен колкото повече толкова повече
KingLin - майстор
Като ми наближава момента за монтаж на ТП вода-вода и като вече имам наблюдения по частта сондажна вода, ми се появи едно чудене, за което моля за малко помощ. В момента съм засякъл, че за да качвам водата на около 40 метра нагоре, с дебит малко над 1 кубик/час, харча 1 kW/h. Заради спецификата на водата, която е много твърда, с много пясък и високо съдържание на манган и желязо, няколко човека ме посъветваха да имам допълнителен топлообменник, т.е. той да подава водата към основния ТО на ТП. Така съм щял да загубя около 2-3 градуса, но съм щял да имам по-малко проблеми и по-лесно обслужване. Това означава още една циркулационна помпа. Нямам още точната техническа характеристика на ТП, която съм избрал, но при обявена топлинна мощност от 8kW и КОП между 5и 6, това значи, че е около 1,5 kW електрическа мощност. Не знам дали ще трябва да прекарвам водата през първия ТО с помощта на хидрофора или сондажната помпа ще е достатъчна за целта (според мен би трябвало да е достатъчна), но ако трябва да работи и хидрофора, той добавя още 500 W. Та цялата сметка излиза на малко над 3kW. От това, което съм чел тук във форума, съм разбрал, че ТП работи осреднено около 30 минути на всеки час. Въпроса е дали един 3 kW бойлер ще може да захранва същия обем вода до същата температура като ТП за 30 мин на всеки час? Това са 11 кръга по около 50-70 метра Рехау тръба. Къщата е с външна 10 см ЕПС и вътрешна вата 5 см изолация и 6 камерна Рехау дограма с троен стъклопакет (4с,б, ка).

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: