Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
radius - майстор
Имам какво да ти отговоря, но усещам че няма смисъл те убеждавам в друго. Колко души си правите сами, че чак всеки да може. Не ме пращай в други форуми, и аз обичам всичко сам.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет окт 09, 2020 7:37 pmradius написа:
Аз някъде преди писах, но пак да се обадя- много гръмко и подвеждащо е това "всеки може..." в заглавието. Няма как да е вярно, нито материята е общодостъпна, нито техниката. Че то някои не могат да си отворят щепсела, пък да правят ТП. Все едно да кажа всеки може да свири на цигулка, да сигурно всеки може, ама един ще свири фалшиво, друг ще учи "Тръгнал кос" 10 години.
Абсолютно подкрепям, просто ме изпревари! Нито всеки може, нито е работа на всеки да работи с фреони, нито всеки има знанията, нито инструментите, нито рутината. Нито пък трябва да се стимулира безразборното дупчене на земата, замърсяването на водоносния хоризонт, нито пък пълненето на канализацията с чиста вода. Нито пък е кой знае колко икономически изгодно, нито пък можем да се доближим до показателите и възможностите на заводските машини. Да, форумът е Направи сам и човек има достатъчен фронт за изява в изграждане на една перфектна домашна ОИ с една готова заводска ТП :wink:
Билян - специалист
Може би всички са направили но колко са се писали тук резултат не знам. Всеки преценява на какво е способен и дали му се занимава. Не бях виждал манометри за фреон а сега имам 4 работещи тп. Имаш ли желание всичко става. Аз пробвах с купена от геоток но не се получи хвърлени пари на вятъра
Ahmakov - специалист
чет окт 08, 2020 9:16 pmБилян написа:
Може би вие сте този човек. Ако е така покажете ни какво правите. Знам ,че на такива като вас се отговаря с мълчание но не се сдържах
шоп написа:

Билян. много правилно мислите, че на спамери като Ахмаков не трябва да се отговаря.
И аз и Боян от много време сме обявили, че го игнорираме.

Но със сигурност бъркаш :-) че Ахмаков е професионалното ниво. За мен той е един търговец на японски пълнолетни климатици N та употреба, при това злобен търговец, защото всяка самоделна ТП му подкопава "бизнеса"

По темата: всеки може да си направи ТП вода-вода.
В момента довършвам моята нова ТП
С 5 топлообменника ще е + още един слънце вода. Очаквам да застудее и Боян да ми изпрати контолера за десуперхийтъра.
При интерес мога да приложа снимки, а когато започне отоплителният сезон и данни.
Подготвил съм трифазен електромер, топломер 2" с дебит до 30м3/ч, водомер 2'' с дебит до 30м3/ч
Ето ви две снимки да видите с какви пълнолетни японки N та употреба си губя времето.
Двете МЕ могат едновременно да отопляват и да охлаждат и системата е двутръбна. Кога вашите гурута ще могат да произведат нещо подобно? Май съм ги надценил, а? 300 години мoже и да не им стигнат?
На другата снимка се вижда половината от хладилното и климатичното оборудване, само на един обект. Нали се сещаш, как ваште самоделки ми го прехвърлят от единия в другия крачол.

Прикачен файл

Screenshot_20201009-201723.png

Прикачен файл

Screenshot_20201009-200623.png
Последна промяна от Ahmakov на пет окт 09, 2020 9:18 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
пет окт 09, 2020 8:33 pmLazarGanev написа:
безразборното дупчене на земата,
Това не е забранено, всеки в собственият си имот може да направи сондаж, да го декларира и да ползва 10м3/24ч безплатно. Над 10м3 за денонощие се плаща огромната сума от 3-5 ст за м3
пет окт 09, 2020 8:33 pmLazarGanev написа:
замърсяването на водоносния хоризонт
ТП вода вода замърсява водата точно толкова колкото и ТП въздух вода въздуха. Демек нула замърсяване

пет окт 09, 2020 8:33 pmLazarGanev написа:
нито пък пълненето на канализацията с чиста вода.
Тук съм съгласен. Тези, които изхвърлят чистата охладена вода в канализацията трябва да си плащат за услугата отвеждане на вода към местното ВиК.
Отговорните хора изпозват ТП вода/вода точно както и ТП въздух вода. Демек охладеният въздух го връщат пак в атмосферата. Ние връщаме чистата охладена вода пак във водата
пет окт 09, 2020 8:33 pmLazarGanev написа:
нито пък можем да се доближим до показателите и възможностите на заводските машини.
Напротив, при самоделна машина ако не се жалят средства има много по-добри показатели от купешката и накрая като теглим чертата имаме по-евтина и по-ефективна машина от купешката,където производители, дилъри, и монтажници натоварват цената.

Аз можа да сложа предкондензатор, рекуператор и субкулер на моята ТП, защото сматам , че съм опознал кръговия цикъл на парокомпресионната машина. Къде и в кой участък може да се вземе и къде трябва да се вложи.

Далеч съм от мисълта, че отбора инжинери на големите марки не ги знаят тези неща. Напротив, те са по-добри от мен, но нямат СВОБОДАТА!
Те са ограничени от себестойност и универсалност.
Моята ТП я правя и изчислявам за мен и за мойте условия, а инжинерите трябват да направят една ТП, която да отговори на изискванята на десектки хиляди купувачи всеки с различни индивидуални потребноости.
Резултата е компромис:-)
Билян, утре ще снимам ммашината:-)
Ahmakov - специалист
Шопе имаш право на 10м3 на месец.
А количествата, който ти ползваш са за концесия.
Ще ме предизвикаш да ти пратя гости и ще стане весело...
Гледам навлязъл си доста навътре в нещата, я кажи някой модел битова ТП с винтов компресор...
500грама масло колко въздух и колко вода могат да замърсят?
И още ли твърдиш, че ти си си направил ТП?
joomlla - специалист
пет окт 09, 2020 9:27 pmAhmakov написа:
Шопе имаш право на 10м3 на месец.
А количествата, който ти ползваш са за концесия.
Ще ме предизвикаш да ти пратя гости и ще стане весело...
Гледам навлязъл си доста навътре в нещата, я кажи някой модел битова ТП с винтов компресор...
Г-н Ahmakov аз работя в малка семейна фирма само със съпругата си. По класификатора даже не съм микропредприятие. Работим 7 дена в седмицата. Децата си не съм ги водил на море от години (ако не броим няколкото еднодневни посещения до Фанари.) Във форума получавам съвети за да ЗАКЪРПЯ това, което баща ми е строял през целия си живот. Свикнах на обидите от страна на администрацията и обществото. Въпреки всичко това съм доволен имам прекрасни дъщери, съпруга която ме цени. Свала на Създателя не съм "зависим" от другите. Показвате неща от които съдя, че имате приличен бизнес (пожелавам Ви да стане по-добър, по-успешен да сте доволен и Вие и Вашите служители и работници). Усмихнете се. Живота не е много дълъг. Погледнете колко много хора е имало преди нас, които са били и по-талантливи, умни и богати.

ПП. Последния Ви пост не Ви прави чест. Ако се направи един рейтинг в този прекрасен форум, потребителя "Шоп" и няколко други господа ще се окаже, че са помогнали безкористно на десетки други като мен да вземат правилното решение на даден казус пред който са попаднали. Ще си кажете "Кой си ти" бъдете спокоен няма да Ви отговоря. За моите 50 години съм го чувал много пъти. Аз съм "никой". Само ще Ви помоля усмихнете се на всеки момент "Бъдете щаслив". Успех.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет окт 09, 2020 9:14 pmшоп написа:
ТП вода вода замърсява водата точно толкова колкото и ТП въздух вода въздуха. Демек нула замърсяване
Айде холан! Кой и как ще ме убеди какво вкарва шопа във водоносния хоризонт? Да точи 10м3 на месец - както и да е, ама да вкарва течности в сондаж не съм съгласен, добре че не съм му съсед. Ами той утре може и водата след пречиствателната станция да вкара вътре, кой щял да му забрани, земята била негова!
Билян - специалист
пет окт 09, 2020 9:49 pmjoomlla написа:
пет окт 09, 2020 9:27 pmAhmakov написа:
Шопе имаш право на 10м3 на месец.
А количествата, който ти ползваш са за концесия.
Ще ме предизвикаш да ти пратя гости и ще стане весело...
Гледам навлязъл си доста навътре в нещата, я кажи някой модел битова ТП с винтов компресор...
Г-н Ahmakov аз работя в малка семейна фирма само със съпругата си. По класификатора даже не съм микропредприятие. Работим 7 дена в седмицата. Децата си не съм ги водил на море от години (ако не броим няколкото еднодневни посещения до Фанари.) Във форума получавам съвети за да ЗАКЪРПЯ това, което баща ми е строял през целия си живот. Свикнах на обидите от страна на администрацията и обществото. Въпреки всичко това съм доволен имам прекрасни дъщери, съпруга която ме цени. Свала на Създателя не съм "зависим" от другите. Показвате неща от които съдя, че имате приличен бизнес (пожелавам Ви да стане по-добър, по-успешен да сте доволен и Вие и Вашите служители и работници). Усмихнете се. Живота не е много дълъг. Погледнете колко много хора е имало преди нас, които са били и по-талантливи, умни и богати.

ПП. Последния Ви пост не Ви прави чест. Ако се направи един рейтинг в този прекрасен форум, потребителя "Шоп" и няколко други господа ще се окаже, че са помогнали безкористно на десетки други като мен да вземат правилното решение на даден казус пред който са попаднали. Ще си кажете "Кой си ти" бъдете спокоен няма да Ви отговоря. За моите 50 години съм го чувал много пъти. Аз съм "никой". Само ще Ви помоля усмихнете се на всеки момент "Бъдете щаслив". Успех.
Прочетете го внимателно и си заемете поука. Поздравления
шоп - майстор
Билян, обещаните симки:
остава да монтирам маслоотделителят, течноотделителят и контролера на кондензация на десуперхийтъра за БГВ
Електрическата част е събрана в отделно табло

Прикачен файл

SAM_9791.JPG фреоновият рекуператор

Прикачен файл

SAM_9790.JPG общ вид

Прикачен файл

SAM_9789.JPG Горе е ТО за БГВ, долу ТО кондензатор с площ 6.5м2

Прикачен файл

SAM_9788.JPG Изпарителя с датчика за поток и входа на затоплената вече сондажна вода

Прикачен файл

SAM_9786.JPG Входа на сондажната вода в субкулера

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: