• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
2v6 - майстор
ivosp написа:
Вчера идва човек с който изтеглихме фреона и наляхме наново по везна. Няма разлика в работата на машината т.е. отпада варианта липса на фреон.

Вечерта разкарах съпротивлението от въздушния датчик на климатика и пуснах дистанционното на 30оС с оригиналния датчик, който сложих на студената вода, като леко му влоших контактната площ с тръбата за да може да вдига по-висока от 30 оС температура. Резултата е, че машинката от време на време работи както трябва :).

Човека прегледа ТРВ-то и каза че не му харесва как работи. Възможно ли е от неправилно работещо ТРВ да изпада машината в такива "депресивни" състояния и да работи като хората когато си иска.

Направи ми впечатление и че външното тяло на климата се обледява само от средата нагоре.

Изображение
ivosp, трябва да се разграничават случаите "липса на фреон" и "недостиг на фреон".
Недостиг на фреон се получава почти при всеки климатик с по-малка мощност, поради факта че са спестени доста елементи - ресивери, ТРВ-та ...

Освен това твоя климатик е инверторен и най-вероятно има и ТРВ. Температурата на фреона на вход на топлообменника в твоя случай е нормално да се мени в по-широки граници, без да има недостиг или липса на фреон.

Обледяването само горната половина може да е от слаба работа на долната - примерно затруднено преминаване на фреона от запушване.
Колко капилярки излизат от питата?
phoenix - специалист
да кажа все пак за топлообменниците.
топлообменника на dandan74 е изчислен от Храле за товар от 7 кВ има 22 пластини с обща площ 0,54м2 и обем от 1,05 л.

топлообменника на ivosp е изчислен от Храле за товар от 7,8 кВ има 24 пластини с обща площ 0,59м2 и обем от 1,15 л.

при следните зададени стойности: прикачения файл

Според мен климатика на Иво има някакъв климатичен проблем, запушване на капилярки, неправилно работещо ТРВ или нещо друго, но проблема и в климатика. Той сам се убеди, като отидохме в Белово където имам едно друго парно, което работи със същия топлообменник и с малко по-слаб климатик. Там няма проблеми. Има нещо дребно което трябва да се оправи в климатика.

Относно парното на Данчо, там според мен проблема пак е в климатика. Всъщност машината прави някакви много големи паузи и не може да си следи зададената Т. в някаква степен работи като конвенционалка. Предполагам интервала на четене на информацията от датчиците е много голям, понеже е някакъв мултисплит и това му играе лоша услуга. Другото което набелязах като вионовник е един разпределител, който се намира във външното тяло и според мен по някакъв начин там се спъва сериозно машината. Там се разделя на една 18-ка и две 9-ки Според оригиналната документация и най-голямата отдадена мощност е като за 18. когато е закачено само едно тяло.
Вчера монтирахме най-после и топломер. Товара от радиаторите му който се явява като товар на Топлообменника е 6,5 кВ, което не би трябвало да е проблем за една 24(7,03кв)-ка... но уви ако най-голямата мощност на един кръг е 18(5,28кв) то машината ще види бая зор и когато паднат температурите изобщо няма да се справи.

Ако някой има други виждания за двете проблемни машини нека да сподели!

Прикачен файл

Заснемане.JPG
Заснемане.JPG (36.14 KиБ) Видяна 3968 пъти
ivosp - помощник
phoenix написа:
да кажа все пак за топлообменниците.

Ако някой има други виждания за двете проблемни машини нека да сподели!
Честита Новата 2015 година на всички. Много здраве и късмет Ви пожелавам.

Тези 200 литра на час поток през топлообменника не са ли много малко?
dandan74 - специалист
весела и ползотворна 2015 година
-на моята система е почти кубик на час :o
ivosp - помощник
Някой ако има да постне графика с работеща инверторна машина как се движат температурите и консумацията?

A пък ако има някой с инвертор Fuji, Fudjitsu или General 24 000 BTU да сподели как работи неговата машина ще е най добре. Вече имам чувството, тези модели не стават за чилъри. Моята макар и да не е мултисплит пак има разпределител някакъв за трите пити на външното тяло.
ivosp - помощник
След ровения и размишления стигам до извода, че ни е сбъркана "водната част" от системите. Ако предположим, че климатика в даден момент отдава 8kw топлинна мощност (номинал) за да пренесем тази енергия до стаите при dT=4 градуса потока през "водната" част трябва да бъде приблизително 2 кубика/час т.е. малките системи ( с 3-4 kw мощност) работят добре, но за машини с големи произвеждани мощности трябва сериозно да се преработи "водната" част на системата.
Здравейте,

Надявам се да получа помощ за моята ТП с климатик General Fujitsu AOYG24LFCC. Къщата ми е на два етажа, като се използва само първият и е около 120 кв. м.
“Майстора” прецени, че с тази 24-ка ще е добре за да се затопли площта в къщата.
Дойде, монтира системата, навърза таблото за управление, топлообменника и циркулационната помпа. Пуснал съм 5 кръга за радиатори и 3 кръга с подово и всичките ги е вързал на една колекторна група за топла вода и една груп за студената вода. По думите на “майстора” системата ще работи на пълни обороти докато затопли помещенията и тогава системата ще заработи в икономичен режим. Но уви...
След втората седмица го повиках да я погледне защото температурата в помещенията е 19-20 градуса и да види къде е проблема, че не грее. При положение, че съм задал на дистанционното 19 градуса.

Каза ми че нямам хубава изолация и за това не затопля.

Топлообменника ми беше плосък с височина около 50-60 см обвит с изолация и не се виждаха параметрите му. Този ТО беше сменен с малък също обвит с изолация и подобие на бяло тиксо ( също не се виждат данни). Проблема с високите стойности продължаваха и ме накараха да се загледам в работният режим на машинат а те са:

Работен режим от 3600 до 3950 kW за около 40 мин. на 16 градуса на дистанционно, топлата вода достигна на 40 градуса, студената 29 градуса, топлият фреон достигаше до 76 градуса. След което се наложи да се размрази системата и за 5 мин. топлата вода достигна до 26 градуса. За следващите 37 мин. отново се повтори това упражнение на максимална мощност и след това размразяване. Изобщо не се стига до икономичен режим, а “майстора” ми говори все за някаква изолация.

В последствие забелязах че помпата е монтирана на топлият кръг след топлообменника... Там ли и е мастото? Датчиците за температурта на водата следят студената( а то не може да вдигне такъв висок градус за да влезне в икономичен режим) Там ли трябва да са на студената вода ?

Вътре в таблото по инсталацията нищо не разбирам за да видя дали този “майстор” ги е сложил на правилните места. Нямам буфер който да подпомага на системата, защото не било хубаво за инвертора отново по думите на “майстора”.

Ще очаквам адекватна помощ за да се похваля и аз че имам ТП.

Благодаря за предварително!
speka_rs - майстор
вт дек 01, 2020 12:54 amrezaka9262 написа:
Здравейте,

Надявам се да получа помощ за моята ТП с климатик General Fujitsu AOYG24LFCC. Къщата ми е на два етажа, като се използва само първият и е около 120 кв. м.
“Майстора” прецени, че с тази 24-ка ще е добре за да се затопли площта в къщата.
Дойде, монтира системата, навърза таблото за управление, топлообменника и циркулационната помпа. Пуснал съм 5 кръга за радиатори и 3 кръга с подово и всичките ги е вързал на една колекторна група за топла вода и една груп за студената вода. По думите на “майстора” системата ще работи на пълни обороти докато затопли помещенията и тогава системата ще заработи в икономичен режим. Но уви...
След втората седмица го повиках да я погледне защото температурата в помещенията е 19-20 градуса и да види къде е проблема, че не грее. При положение, че съм задал на дистанционното 19 градуса.

Каза ми че нямам хубава изолация и за това не затопля.

Топлообменника ми беше плосък с височина около 50-60 см обвит с изолация и не се виждаха параметрите му. Този ТО беше сменен с малък също обвит с изолация и подобие на бяло тиксо ( също не се виждат данни). Проблема с високите стойности продължаваха и ме накараха да се загледам в работният режим на машинат а те са:

Работен режим от 3600 до 3950 kW за около 40 мин. на 16 градуса на дистанционно, топлата вода достигна на 40 градуса, студената 29 градуса, топлият фреон достигаше до 76 градуса. След което се наложи да се размрази системата и за 5 мин. топлата вода достигна до 26 градуса. За следващите 37 мин. отново се повтори това упражнение на максимална мощност и след това размразяване. Изобщо не се стига до икономичен режим, а “майстора” ми говори все за някаква изолация.

В последствие забелязах че помпата е монтирана на топлият кръг след топлообменника... Там ли и е мастото? Датчиците за температурта на водата следят студената( а то не може да вдигне такъв висок градус за да влезне в икономичен режим) Там ли трябва да са на студената вода ?

Вътре в таблото по инсталацията нищо не разбирам за да видя дали този “майстор” ги е сложил на правилните места. Нямам буфер който да подпомага на системата, защото не било хубаво за инвертора отново по думите на “майстора”.

Ще очаквам адекватна помощ за да се похваля и аз че имам ТП.

Благодаря за предварително!
Колега качи малко снимки на това табло, да можем да помогнем малко по адекватно.
шоп - майстор
вт дек 01, 2020 12:54 amrezaka9262 написа:
.
“Майстора” прецени, че с тази 24-ка ще е добре за да се затопли площта в къщата.
Много здраве му прати на майстора. Няма как климатик за 45-50м2 помещение да грее 120м2 къща
10 киловата ще ти отдаде, ако навън е +7
ако е -7 направо си измръзнал с тия дефрости


вт дек 01, 2020 12:54 amrezaka9262 написа:
Каза ми че нямам хубава изолация и за това не затопля.
Този майстор не вида ли обекта преди да вземе парите и да предложи оферта?


вт дек 01, 2020 12:54 amrezaka9262 написа:
Работен режим от 3600 до 3950 kW за около 40 мин.
С какво ги мериш тези консумация? По технически данни климатика на отопление трябва да тегли 2.21кв
Ти отиваш на почти двойно, или ще скапеш компресора или не мериш верно.
вт дек 01, 2020 12:54 amrezaka9262 написа:
а “майстора” ми говори все за някаква изолация.
Аха, това е най важното.Изолация на къщата. Ти нямаш ли?
Да не те плаша, но ако нямаш изолация стабилна при това си за двойно по-мощен климатик.
вт дек 01, 2020 12:54 amrezaka9262 написа:
В последствие забелязах че помпата е монтирана на топлият кръг след топлообменника... Там ли и е мастото?
Не и е там мястото по принцип но не е болка за умиране, когато водата е 40 градуса.
Не се крие проблема в това.
вт дек 01, 2020 4:33 amspeka_rs написа:
вт дек 01, 2020 12:54 amrezaka9262 написа:
Здравейте,

Надявам се да получа помощ за моята ТП с климатик General Fujitsu AOYG24LFCC. Къщата ми е на два етажа, като се използва само първият и е около 120 кв. м.
“Майстора” прецени, че с тази 24-ка ще е добре за да се затопли площта в къщата.
Дойде, монтира системата, навърза таблото за управление, топлообменника и циркулационната помпа. Пуснал съм 5 кръга за радиатори и 3 кръга с подово и всичките ги е вързал на една колекторна група за топла вода и една груп за студената вода. По думите на “майстора” системата ще работи на пълни обороти докато затопли помещенията и тогава системата ще заработи в икономичен режим. Но уви...
След втората седмица го повиках да я погледне защото температурата в помещенията е 19-20 градуса и да види къде е проблема, че не грее. При положение, че съм задал на дистанционното 19 градуса.

Каза ми че нямам хубава изолация и за това не затопля.

Топлообменника ми беше плосък с височина около 50-60 см обвит с изолация и не се виждаха параметрите му. Този ТО беше сменен с малък също обвит с изолация и подобие на бяло тиксо ( също не се виждат данни). Проблема с високите стойности продължаваха и ме накараха да се загледам в работният режим на машинат а те са:

Работен режим от 3600 до 3950 kW за около 40 мин. на 16 градуса на дистанционно, топлата вода достигна на 40 градуса, студената 29 градуса, топлият фреон достигаше до 76 градуса. След което се наложи да се размрази системата и за 5 мин. топлата вода достигна до 26 градуса. За следващите 37 мин. отново се повтори това упражнение на максимална мощност и след това размразяване. Изобщо не се стига до икономичен режим, а “майстора” ми говори все за някаква изолация.

В последствие забелязах че помпата е монтирана на топлият кръг след топлообменника... Там ли и е мастото? Датчиците за температурта на водата следят студената( а то не може да вдигне такъв висок градус за да влезне в икономичен режим) Там ли трябва да са на студената вода ?

Вътре в таблото по инсталацията нищо не разбирам за да видя дали този “майстор” ги е сложил на правилните места. Нямам буфер който да подпомага на системата, защото не било хубаво за инвертора отново по думите на “майстора”.

Ще очаквам адекватна помощ за да се похваля и аз че имам ТП.

Благодаря за предварително!
Колега качи малко снимки на това табло, да можем да помогнем малко по адекватно.

Привет,

Благодаря за бързата реакция.

Снимка номер 1 е системата със старият ТО:
https://ibb.co/54mWx7n

Снимка номер 2 е постоянният работен процес на ТП: https://ibb.co/sW2qMF3.

Снимка номер 3 новият ТО:
https://ibb.co/tL2m5TM

Снимка номер 4 електрониката в таблото:
https://ibb.co/bXMfG7q.

Ако трябват още снимки ме ориентирайте какво точно да снимам.

Благодаря!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "термопомпа въздух вода-съдействие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: