• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
LazarGanev - "Велик майстор"
Спри циркулацията през серпентината за проба и ако се оправи, пусни съвсем малко, макар според мен да е безмислено, защото най-вероятно бойлерът ти не е подходящ за ТП и това, което ще постигнеш е да се топлиш от нагревателя на бойлера, вместо от ТП
нед дек 25, 2022 8:13 amLazarGanev написа:
Спри циркулацията през серпентината за проба и ако се оправи, пусни съвсем малко, макар според мен да е безмислено, защото най-вероятно бойлерът ти не е подходящ за ТП и това, което ще постигнеш е да се топлиш от нагревателя на бойлера, вместо от ТП
Честита коледа, преди да вдигна бялото знаме пробвах със затворен бойлер, след това затворих и радиаторите към които идваше някакво топло с надеждата да тръгне към подовите, но резултат никакъв. Надувах системата и обезвъздушавах по няколко пъти и нищо.Според вас нормално ли е толкова бързо машината да си вдигне градусите 55гр, да изключи и през паузата циркулационната помпа да избута затоплена вода и да продължи да вкарва вече хладка докато падне на 26гр. за да стартира наново?Така в циркулация влиза сравнително малко количество загрята вода и по голямо количество хладка.
brum - майстор
съб дек 24, 2022 8:16 pmFreerider написа:
здравейте, имам термопомпа lg12kw invertor на 4 години. Отоплявам втори етаж откъща 100к.м. и две бечови стаи 40к.м. и 200л. бойлер.
...
На пролет ми сложиха слънчев колектор на долната серпентина а парното остана на горната.Проблемът започна още на старта на този сезон.
...
Тука за бойлер за вода за къпане ли става дума? Че нещо не вдявам. Хем термопомпа, хем парното на серпентина, хем хем другата серпентина за соалрният колектор. Тая термопомпа кое грее и през какво го грее?


Иначе трябва да се осигури дебит топлообменника на термопомпата. Въпроса е той какво грее и защо няма дебит през него.
нед дек 25, 2022 10:36 ambrum написа:
съб дек 24, 2022 8:16 pmFreerider написа:
здравейте, имам термопомпа lg12kw invertor на 4 години. Отоплявам втори етаж откъща 100к.м. и две бечови стаи 40к.м. и 200л. бойлер.
...
На пролет ми сложиха слънчев колектор на долната серпентина а парното остана на горната.Проблемът започна още на старта на този сезон.
...
Тука за бойлер за вода за къпане ли става дума? Че нещо не вдявам. Хем термопомпа, хем парното на серпентина, хем хем другата серпентина за соалрният колектор. Тая термопомпа кое грее и през какво го грее?


Иначе трябва да се осигури дебит топлообменника на термопомпата. Въпроса е той какво грее и защо няма дебит през него.
Става дума за бойлер за БГВ със две серпентини.Термопомпата я свързах към вече изградено локално парно, котела е бош 24кв и не го ползвам и кранът му спрян.Машината е със външно и вътрешно тяло. Утре ще демонтирам циркулационната помпа да огледам турбината, ще продухам и месинговият филтър. Извинявам се ако нещо не обяснявам както трябва.
brum - майстор
Лазар явно разбира, защото има доста опит с тези неща. Аз не разбирам :) .

Можеш ли да дадеш схема на свързването? Или поне да опишеш нещата. На термопомпата къде са свързани изхода и входа? Директно към колекторите за радиаторите ли?
LazarGanev - "Велик майстор"
Информацията е на час по лъжичка. Сега вече стана ясно, че ТП е с вътрешно тяло, което предполага, че е заводска, т.е.има възможност да подгрява бойлер, но вързан чрез трипътен вентил на отделен кръг, както едноконтурен газов котел, а не като радиатор, както е в момента. Но не обикновен бойлер, какъвто предполагам е сегашния, а специално изпълнение за ТП - с голяма горна серпентина, поне 1,6м2, каквито имат Теси и Елдом. Такъв бойлер обаче струва 2000лв за 200л. Ако съществуващия бойлер е обикновен, за котел, с малка горна серпентина - по-добре да не се включва. А това, че при затворена серпентина също няма циркулация е отделен проблем, вероятно въздух. Интересно ми е обаче, че не дава грешка - вероятно при монтажа са сложили байпас вентил. което е правилно де. Но много не ми се вярва монтажника (който и да е той) да разбира толкова, че да е сложил байпас вентил, а да не знае как се връзва бойлер към ТП и какъв. :cool:
нед дек 25, 2022 12:40 pmbrum написа:
Лазар явно разбира, защото има доста опит с тези неща. Аз не разбирам :) .

Можеш ли да дадеш схема на свързването? Или поне да опишеш нещата. На термопомпата къде са свързани изхода и входа? Директно към колекторите за радиаторите ли?
Към щранговете на парното и от там на три кръга. 1ви стая с подово и две с радиатори,2ри две бечови стаи и баня с подово и 3ти кухня и баня с подово и бойлера.
нед дек 25, 2022 3:34 pmLazarGanev написа:
Информацията е на час по лъжичка. Сега вече стана ясно, че ТП е с вътрешно тяло, което предполага, че е заводска, т.е.има възможност да подгрява бойлер, но вързан чрез трипътен вентил на отделен кръг, както едноконтурен газов котел, а не като радиатор, както е в момента. Но не обикновен бойлер, какъвто предполагам е сегашния, а специално изпълнение за ТП - с голяма горна серпентина, поне 1,6м2, каквито имат Теси и Елдом. Такъв бойлер обаче струва 2000лв за 200л. Ако съществуващия бойлер е обикновен, за котел, с малка горна серпентина - по-добре да не се включва. А това, че при затворена серпентина също няма циркулация е отделен проблем, вероятно въздух. Интересно ми е обаче, че не дава грешка - вероятно при монтажа са сложили байпас вентил. което е правилно де. Но много не ми се вярва монтажника (който и да е той) да разбира толкова, че да е сложил байпас вентил, а да не знае как се връзва бойлер към ТП и какъв. :cool:
Не няма отделен кръг за бойлера, той е Теси обикновен и да горната серпентина е по малка.С този вентил ме хвана на тясно, просто не знам какво представлява за да отговоря дали има или не
LazarGanev - "Велик майстор"
След поредните 2 лъжички информация, подразбирам, че хидравличната схема ти е пълна боза и трябва да се преработи тотално. Аз не бих се съгласил да ти монтирам ТП без преработка, не знам кой го е направил, предполагам, че сам си го сторил. Каква е термопомпата? Някои си имат вграден трипътен вентил
brum - майстор
Нарисува схема на отоплителната инсталация, че само гадаем. Тоя бойлер дето си го споменал не разбрах къде се връзва в цялата картинка. Ама за да не е на час по лъжичка - схема!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "термопомпа въздух вода-съдействие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: