• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
bota156 - специалист
въздух вода ... дори въздух-въздух
в БГ средната температура за зимните месеци и около нулата.(3 месеца)
водата е макс 10-12 градуса - или ще имаш макс 0,5 по голям КОП
А разходите са копаене, сонди, помпи (никой не смята техния разход а е поне 250вата)
това са едни минимум 5к
При условие че отоплението ти е по 50вата на квадрат
0,5кв разлика *100дни *24ч - 1200кв*0,2лв грубо -240лв на година за нормална къща 150-200квадрата.
Да не говирим че ако се пести зимата ти трябват един хол 20-30кв и 2 спални по 10кв - 50кв за отопление
Има няма за 20години се избиват 5к лв повече. Вие смятайте кое е по добре
boqnkov - специалист
Малко да посъживя темата, защото в момента изграждам подовото и още не съм решил каква система за отопление да използвам. Една фирма ми предлага въздух - вода инверторен чилър 24ка за 4к лева. с три години гаранция. За система вода - вода друга фирма ми предлага нереверсивна машина (за по - евтино) (пак 4к лева с гаранция) и с преоразмерени конвектори да използвам сондажната вода през лятото за тях. Допълнително към системата слагам и едни 1000 лв за сондаж и помпа. Вода има и на 6м, но всички комшии казват, че чистата и много като количество вода е на около 14м и е с постоянна температура 14гр. и има дере за да я изливам. Изчетох 10000 страници по въпроса и се чувствам много раздвоен. Парите не са малко за да взема решението с лекота. От една страна зимите в Пловдивско не са много люти, но от друга КОПа на системата вода вода би следвало да е по - добър дори с включена консумация на сондажната помпа. Остава въпроса коя система каква поддръжка изисква и колко често се разваля във времето. Няма да има бойлер и системата ще работи с температура на водата макс до 40 градуса.
s_s1 - специалист
От този водоизточник за който казваш, че темп. е 14С започни да точиш вода, но през зимата след като е имало поне 2 седмици студ и измери темп. Ще се окаже около 10-12С максимум.
Даже през лятото след 2-3 часа поливане на градина в околностите на Димитровград темп е 12С.
А сондажа + помпата ако струват общо само 1 000 лв. прати някой в двора ми да направи такъв за тези пари.

В Пловдив средната зимна темп е сравнително висока и не е икономически оправдано да се прави ТП система
вода/вода.
a_stoev - майстор
не се занимавай с вода вода, няма избиване и има повече проблеми в експлоатацията.
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпа вода - вода или въздух - вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: