• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
boqnkov - специалист
Здравейте! В процес на строене на къща съм и грубия строеж е приключил. Сега мисля отоплението / охлаждането. Къщата е с площ от 90 кв. на един етаж. Иска ми се да направя водно подово и термопомпа, но не знам колко би струвала инвестицията. Другото, което не знам е коя е по - подходяща за моя случай? Вода - вода или въздух - вода? Имам обратна вода в двора, но нямам все още сондаж. Къщата ще е добре изолирана. В момента имам не лош климатик Мицубиши 10тка в хола в апартамент, който работи страхотно и сметките ми за ток са нищожни. Харесвам температура от 20 21 гр. зимата. Колко би струвала инсталацията с тръби в замазката и да се оставят чакащи термопомпата, защото на първо време, може да нямам средства за нея? Мисълта ми е да си пусна тръбите в замазка и да чакам малко по - добри времена за да си сложа и термопомпата. Смятам на първо време да съм с климатици, а след това с термопомпа с подово за отопление и климатиците лятно време за охлаждане. Добра идея ли е?
ivan_v - специалист
boqnkov написа:
... Смятам на първо време да съм с климатици, а след това с термопомпа...
А обмислял ли си варианта климатиците да са подови и да си спестиш термопомпените усложнения? Разликата в сметките ( ако изобщо има такава ) ще е нищожна и няма да ти се налага да ставаш експерт по отоплителни системи.
2v6 - майстор
boqnkov написа:
... Смятам на първо време да съм с климатици, а след това с термопомпа с подово за отопление и климатиците лятно време за охлаждане. Добра идея ли е?
Да, тази комбинация е добра.
Термопомпа вода-вода е по-добре, при условие че има достатъчно сондажна вода на малка дълбочина.
boqnkov - специалист
Колеги, всичко добре, ама вчера се чух с един човек за термопомпи и ми каза цена от 12к до 20к за всичко. Това със сигурност ми е много и ако наистина такива са сумите за ТП, сигурно ще си карам с японски климатици висок клас втора ръка.
2v6 - майстор
boqnkov написа:
Колеги, всичко добре, ама вчера се чух с един човек за термопомпи и ми каза цена от 12к до 20к за всичко. Това със сигурност ми е много и ако наистина такива са сумите за ТП, сигурно ще си карам с японски климатици висок клас втора ръка.
Зависи какво е това "всичко".
Само термопомпа е нещо подобно:
Прикачен файл:
hpww.png
hpww.png (46.09 KиБ) Видяна 8872 пъти
Няма как старо магаре да е по-евтино от млад кон.
kuuuuuul - майстор
Подовото го правиш задължително,пускаш си и тръби за конвектори(или радиатори ) инвестицията е минимална и може да се направи най изгодно сега.Цените на ТП –те са много разтегливи защото още не са популярни но бъдещето е в тях.Моята въздух-вода 18кв струва 4000лв и отоплявам два етажа вече три години. 3-4 климатика ще ти струват пак толкова а за комфорта да не говорим.
boqnkov - специалист
Колко е инвестицията за тръби сега за къща 90кв. ? Всекидневната е 28 кв. , 2 спални по 14кв. , една баня и една тоалетна.
kuuuuuul - майстор
Така на око 300лв тръби + 200лв изолация + 100лв мрежа ,но изолацията е добре и така и така да направиш.
boqnkov - специалист
А това подово как се разбира с ламинирания паркет? Смятам цялата къща да е с паркет.
kuuuuuul - майстор
Еееее, прочети малко де. :-D
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпа вода - вода или въздух - вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: