Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
fox_vt - майстор
И аз това казвам и за да не съм голословен снимки от самоделка при експериментите ми навремето с пелтиетата :-D
Прикачен файл:
Снимки0002.jpg
Прикачен файл:
Снимки0004.jpg
Прикачен файл:
Снимки0011.jpg
Прикачен файл:
Снимки0016.jpg
Прикачен файл:
Снимки0017.jpg
fox_vt - майстор
И още
Прикачен файл:
Снимки0018.jpg
Прикачен файл:
Снимки0006.jpg
Прикачен файл:
Снимки0008.jpg
Прикачен файл:
Снимки0019.jpg
Така и не го пробвах но от опитите мога да кажа че замисъла на автора няма да се получи. :wink:
шоп - майстор
Аз пък твърдя, че може!

Но прочетете първото ми мнение по темата. Препоръчвам компресорна машина.

Миналата година направих едно водно охлаждане на геймърска машина с 2 бр от посочените водни радиатори и 4 пелтиета по 60 вата. Помпичката бе 12 волта 240 литра дебит в час и ако не работеше за 2-3 мин единият радиатор замръзваше, другият вреше.

Имам и приятел, офисен плъх, който си направи пелтие охладител за бюрото. Тока му в офиса е без пари, има разбира се и централна климатизация. Всичко бе за забавление, но работеше прилично.

П.П. и не забравяйте термопастата.
Успехи

Прикачен файл

53810258_2_585x461_aluminiev-radiator-za-element-na-peltie-protsesor-dispensar-snimki.jpg
53810258_2_585x461_aluminiev-radiator-za-element-na-peltie-protsesor-dispensar-snimki.jpg (31.14 KиБ) Видяна 4040 пъти

Прикачен файл

53810258_1_585x461_aluminiev-radiator-za-element-na-peltie-protsesor-dispensar-gr-sofiya.jpg
53810258_1_585x461_aluminiev-radiator-za-element-na-peltie-protsesor-dispensar-gr-sofiya.jpg (15.75 KиБ) Видяна 4040 пъти
fox_vt - майстор
Е то заключението ми от предния пост не е пълно хайде ще го напиша както трябва-може да се направи и ще работи при влагането на съответните материали и ресурси,НО ще е икономически нерентабилно адски нерентабилно.При охлаждането на процесори охлаждаш малка площ,вярно че и той произвежда доста топлина.А разсейваш всичко със водния радиатор.При опитите с хладилната чанта с този радиатор и вентилатор от снимките към топлата част включвам тока и чакам малкия радиатор да изстине хубаво,пускам му 50мм вентче и аут духва леко хладно за 10 сек и до там.Говорим за пелтие с 15 А ток не за тези 6 амперовите.Накрая оставих студения радиатор без вентилатор да си пада студа на самотек-и какво охлаждам изолирана кутия 30*30*30 см до 15 градуса под околната за няколко часа при консумация 15 А [-X Както казах не че не може ама цяла стая с пелтие не се охлажда освен ако нямаш ядрен реактор 1-2мегавата :partyman:
Стиви - специалист
Е, не е чак толкова едни 100 киловата ще му стигнат, за да охлажда стаята сравнителнo толкова добре колкото един средностатистически климатик
Здравейте, искам хладилника да работи при температура от 12 до 15 оС мога ли да постигна тази температура с елемент пелтие и как трябва да го свьржа?
a_stoev - майстор
Зависи от топлинните загуби на шкафа. Постижимо е. въпроса е на каква цена и с колко енергия.
Обикновен хладилник. Как трябва да го направя?
a_stoev - майстор
Решиш пелтиета докато стане, никой не може да ти каже колко ти трябват.
hakama - специалист
Не виждам търсачката на форума, но ще пиша тук.

Става дума за лабораторен апарат, който има перка с радиатор само за покачване (и поддържане) на => 25-40С. Но в топлите дни е проблема...
Пространството в апарата, където трябва постоянна темп-ра е тясно, но елемент с дебелина 10-15мм ( габарити 220х100мм) може да се помести, ако е метал най-добре, идеята е да е постоянна темп-рата за няколко часа, амплитудите от над 1 градуса не са препоръчителни. По-добре е да е 24С (0- 0.5С), но да не варира отколкото да гони 25С и да се движи от 22 до 26... 23...
Единият вариант е да се ползва нещо от комп. системи за водни охлаждания (не съм запознат) + перката с радиатор на самия апарат (за покачване).
Но според мен тогава ще има по-голяма амплитуда, отколкото ако е само с "охлаждане" (да кажем че в помещението е 27-29'С > в тези случаи ще се налага този сценарии).
ПП:
Апаратите, в които термостатни модули има и охлаждане, са с пелтие елемент и нямат грешка... но цената за отделен модул или мод... не знам точно как ще стане - е сигурно 4-5 цифрена.

Тема "Пелтие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: