• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Maudlin - помощник
Здравейте.

Имам климатик Fujitsu ASYG09LTCA, на 2 години. Много доволен, проблеми досега не съм имал.
Гаранцията му е 2+1 години. Всяка година викам момчетата от поддръжката, давам им по 30 лв, те го напръскват с един спрей, замерват за колко ще охлади до една температура, удрят по един подпис и си заминават. Все ми се струва, обаче, че си претупват работата.

Искам да попитам следното:

1. Как се прави истинска профилактика на климатика? Нужно ли е да се сваля вътрешното тяло и да се почисти?
2. Сваля ли се външното тяло за някакъв вид инспекция?
3. На колко време се зарежда с фреон? (Моят не е зареждан от както го имам, т.е. 2 години. Използвам го основно за отопление зимата, което значи от края на ноември до април).
4. Трябва ли да изисквам нещо специално да се направи по машината?

Благодаря.
fox_vt - майстор
Изчистват се вътрешния и външния топлообменник,и турбината ако има полепнал прах по нея.Фреон се зарежда ако има проблем или изпуска.Не че не може да се изтегли да се претегли и ако е нужно да се добави ,но е излишно.Но нека спецовете по тази техника да се изкажат.

пп иначе дали ще го претупат дали ще разглобят на части,тези 30 лв ги даваш само за подписа за да важи гаранцията :)
Maudlin - помощник
Благодаря.

Като знам какви разправии ще са по почистването на топлообменниците и турбината, отсега за словесен бой се стяга. Пак ще има: "Абе човек, нищо ти няма на климатика, не му трябва чистене, давай парата и да бягаме."
България, братче. Особено като те видят, че не разбираш, на луда калинка ме правят.

А фреона как се усеща колко е останал? Когато спре да духа студено ли? За 2 години не е ли намалял до ниво, което да изисква зареждане?
Kasap - специалист
Фреон не се долива! Това да не ви е кандило? При необходимост се източва всичко и се зарежда по везна с необходимото клоичество. Това се прави, след като е отсранена причината за загубата, разбира се.
Aleksandars - специалист
Maudlin, една качествена профилактика, включва следните неща:
*Дeмoнтaж нa ĸлимaтичнaтa cиcтeмa;
*Paзглoбявaнe нa вътpeшнo тялo;
*Измивaнe нa вcичĸи плacтмacoви ĸoмпoнeнти c пpeпapaти и вoдocтpyйĸa, ĸaтo изпapитeлят ce тpeтиpa c бeзoпaceн paзтвop нa coдa ĸaycтиĸ зa yнищoжaвaнe нa вcичĸи биoлoгични зaмъpcявaния - cлeд тoвa ce измивa c вoдocтpyйĸa и пoчиcтвaщи пpeпapaти;
*Paзглoбявaнe нa нa външнoтo тялo и пpeглeд нa вcичĸи ĸoмпoнeнти зa мexaнични пoвpeди (oт вибpaции и тpиeнe), ĸaĸтo и пpoвepĸa зa ĸopoзия (ĸoмпpecop, мeтaлни чacти и т.н);
*Πълнo измивaнe нa външнoтo тялo;
*Cлeд ĸaтo вcичĸи ĸoмпoнeнти изcъxнaт, ce cглoбявaт;
*Πpoвepĸa нa пapaмeтpитe нa cиcтeмaтa cлeд пpoфилaĸтиĸa - пpoвepявa ce нaлягaнe нa xлaдилния aгeнт (зa 100% cигypнocт, чe xлaдния aгeнт e в нopми - изтoчвaнe нa cтapия xлaдилeн aгeнт, пpoвepĸa зa xepмeтичнocт, вaĸyyмиpaнe и зapeждaнe c тoчнoтo ĸoличecтвo yпoмeнaтo oт пpoизвoдитeля) в paзлични peжими, тoĸ, изxoдящa тeмпepaтypa;
*Moнтaж - aĸo e нeoбxoдимo ce cмeня изoлaция нa тpъбитe и т.н.

Πoдoбнa пpoфилaĸтиĸa cи cтpyвa пapи, нo гapaнтиpa, чe мaшинaтa щe имa oщe pecypc. Kaтo ce имa пpeдвид, чe пoдoбнo мepoпpиятиe нe ce пpaви вcяĸa гoдинa (зaвиcи oт мнoгo фaĸтopи);
lyubohar - майстор
Такава профилактика може да си направи техника на собствения си климатик.
Но дори и в това се съмнявам.
Какво остава на чужд климатик.
Освен това къде ще я прави-на балкона,в банята,висящ през прозореца,или в хола.
Абсурд.
Kasap - специалист
Всичко си има цената. А се прави на определените за целта места - машината се демонтира и се обслужва в специално оборудвано помещение "миялна за клими".
Aleksandars - специалист
lyubohar, някъде да съм написал, че това се прави в дома на клиента?! Ей, това българина е....не ми се коментира.
Нормалните и качествени фирми си имат сервизи и те се използват и за такива цели.
dundurma - специалист
не им се сърди сашо.някои хора просто са нямали удоволствието да са използвали твоите услуги,а са попадали само на търгаши........ако някой си мисли че такава профилактика струва 50-80 лв,просто да забрави
lyubohar - майстор
Aleksandars написа:
lyubohar, някъде да съм написал, че това се прави в дома на клиента?! Ей, това българина е....не ми се коментира.
Нормалните и качествени фирми си имат сервизи и те се използват и за такива цели.
Да,това е българина.
Всички гледат да те прецакат.И то най вече в сферата на услугите.
А аз имам горчив опит с климатици.Точно от нормална фирма.И точно от Пловдив.
Кажи сега колко ще струва свалянето на външно и вътрешно тяло.
Занасяне в сервиза,тази профилактика,която си описал.
След това връщане и обратно монтиране.
Ама не общи приказки,а точни числа.
И тогава да говорим за българина.
  • 1
  • 2

Тема "Профилактика климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: