Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
bardarev - специалист
Здравейте, обмислям добавянето на буферен съд към инсталация с термопомпа въздух вода с цел удължаване на интервалите на включване на машината. Мисля да ползвам схемата по долу, но не съм сигурен дали е правилна?
Прикачен файл:
схема на буфер за термопомпа.jpg
схема на буфер за термопомпа.jpg (36.52 KиБ) Видяна 9371 пъти
radius - майстор
Не съм спец, но каквото съм виждал по проекти не е точно така. Ползват се 2 помпи, едната върти през топлообменника и буфера. Другата върти през отоплителите и буфера. Т.е. трябват 2 входа и 2 изхода на буфера. Защо е така- гледайки твоята схема , ако не ти трябва топлина при отоплителите, няма да имаш циркулация и няма да ти се загрява буфера, което го обезсмисля.
П.С. Съдейки по другата ти тема, явно наистина високия минимум на LG-то си казва думата.
bardarev - специалист
Според мен, такъв тип свързване с две помпи се изпълнява когато буфера се загрява от котел на твърдо гориво. В моя случай, мисля че трябва само да се увеличи обема на водата, но никъде не намирам подходяща схема и затова искам да чуя и други мнения. Само четох някъде, че се препоръчва обема на буфера да бъде по 10л. на киловат.

П.П Предвидил съм да топля още 100м2 и затова в момента ми идва по-мощна отколкото е нужно.
Последна промяна от bardarev на ср ное 04, 2015 8:27 pm, променено общо 1 път.
idunno - специалист
Буферите отдавна вече са заменени с електронно регулирани помпи и съответната логика определяща работата на компресора спрямо променения поток.
radius - майстор
Да, но това май не заменя изискването за мин.обем на системата при дадена мощност. В една друга тема го коментирахме. Като ти трябва топлина под минимума на машината, как ще ти помогне електр. помпа? Просто ще си работи он/оф компресора.
bardarev - специалист
Пробвах и такава помпа - Alpha 2 електронна, автоадаптираща и не знам си какво, но явно в случая не върши работа.
idunno - специалист
Върши работа, но трябва да се синхронизира потока на помпата с възможностите на компресора на ТП, това че е алфа серия нищо не означава.
Фактът, че търси буфер означава че ТП не работи икономично и причината може се крие в съвсем други неща.
toni188 - напреднал
Здравейте, искам да попитам слага ли се буфер на инверторна термопомпа или само на комвенционална on\off?
idunno - специалист
Буфер се слага или когато си си купил грешната машина, или ако имаш различни източници с различни възможности спрямо потребностите на инсталацията. Просто е - когато има големи разлики между произведената и употребената енергии и няма друг начин за тяхното изравняване се ползва буфер. Нищо особено. Това, че някой си пише фермани на тема буфер, си е просто друга тема :-D .
Колкото до това кога ти трябва енергия под минимума на машината, колега, радиус, въпреки че сте го коментирали, което не означава нищо повече, освен това че сте го...коментирали, дано сте стигнали до идеята, че оразмеряването на машините е затова, за да отговарят на потребностите на инсталациите били те топлинни, хидравлични и т.н., защото в противен случай просто ...сте коментирали. :-D
radius - майстор
Г-н айдъно, под коментирали нямах предвид незначителното ми мнение, а това че някой извади документ на мицубиши, в който се споменават тези минимални обеми (спрямо мощността на машината). Нещо повече, и аз не съм убеден, че са нужни, но би трябвало да вярвам на производителя.

Тема "Свързване на буфер към термопомпа въздух - вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: