• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Boyan - специалист
Това ми стана интересно .
Не навлизат ли вече масово инверторните климатици в щатите ?
Каква е тенденцията при вас ?
В смисъл кой ресор се развива по-динамично - въздушните или земносвързаните термопомпи ?
tony-bobo - специалист
Знаеш ли Boyan.
В Щатите строителството е много по различно от нашето. Тук отоплението и охлаждането е въздушно и се пренася от въздуховоди. Охлаждането е за цялата къща а не само за отделни стаи.

Инверторните климатици влязоха преди около 10 години и повече но изглежда не могат да отлепят от земята. Тук, както и България се търси най доброто на най ниската цена. Един такъв инвертор струва около 10,000$ а обикновенния климатик е 4,5 хиляди. Двуступалните се харчат повече отколкото инверторите. Трябва да ти кажа че аз лично предпочитам двустъпалните. А относно геотермалните отопления , на тях програмата за финансирането им свърши в 2016 и оттам нататък им паднаха продажбите. Има ги само в небостъргачите. А втората причина за която не ги слагат е че инвертора има много електроника и малко хора го разбират. Него не можеш да го оправиш за 10-20 минути а отнема доста повече. Цената на час тук в тоя бизнес започва от 120$/час до 250 даже и някога повече над 300
АЗ лично слагам мини сплит състеми Daikin отвреме на време,.. да отнемат повече време за инсталация но това ми е по сърце. Правил съм ги там и харесвам да ги работя.
Инсталацията на един такъв тук е от 1,500 до 1,800$ ако е до 24-ка/24,000BTU= 2тона. И отделно се заплаща климатика.

Това е хубавото тука, че Щата пази бизнеса. Какво имам в предвид, много трудно е да вземеш лиценз във Флорида, и да започнеш да работиш това. Нямаш ли лиценз с други думи, можеш да работиш само за компания.
А да си отвориш компания взима два дена без да излизаш от къщи. Никой не виждаш, с никой не говориш, бюрокрацията не тормози бизнеса. После само трябва да отидеш до банка да си отвориш сметка и това ти е излизането. Всичко става по интернет и телефон. Електронното им правителство тук не само работи но даже и звъни. 100% е елеминирано че можеш да дадеш на някой рушвет та да те оправи за нещо. И друго, тук не трябва да познаваш никого да свършиш какавато и да е работа, няма връзки няма познати за това или онова. Малко отклонение от темата но….

Не знам как е там но тук ако някой не ти плати 30% от цената на ТП никога не можеш да си върнеш инвестицията ако разчиташ само на по ниски сметки, тук газта им е доста ниска цена.
Тук във Флорида климатиците се подменят на всеки 8-10 години, а тия които са на брега на океана на всеки 4-5 години.
Солта съдържаща се във въздуха просто им разкатава играта, започват да корозират и изпускат фреон.
ТП въздух/вуздух струват около 1000$ в повече от обикновенния климатик. Термопомпите ги използват малко по на север. Тук температурата пада за около 20 дена от годината до 5-6 градуса и то само сутринта. После си става около 15-16 градуса. Това е за един месец само и после горещините. Листата на дърветата тук не падат, постоянно е зелено, по нова година климатиците им все още си вървят,да, по малко но не спират.

Прикачен файл

Palm Beach FL.JPG Тук оправях климатик днес. На покрива на тоя блок. Особенно на тия лъвове тук им е през оная работа колко им е тока. Те искат да им бъде студено и това е.
turbocharged - специалист
ср сеп 05, 2018 6:50 amtony-bobo написа:
Не знам как е там но тук ако някой не ти плати 30% от цената на ТП никога не можеш да си върнеш инвестицията ако разчиташ само на по ниски сметки, тук газта им е доста ниска цена.
То и при нас си е така. Просто термопомпите са на мода в приказките за отопление. Ние тук обичаме да ни е евтино, а още повече обичаме да си мислим, че ни е евтино.

По мои сметки ако инвестираш 30000 лв. в отопление с термопомпа земя-вода-вода с COP 4.7 ще излезеш на плюс :
- след 22 години в сравнение с 10000 лв. инсталация за отопление на газ
- след 17 години в сравнение с 10000 лв. инсталация на пелети
- след 19 години в сравнение с инсталация от 5 климатика с COP=2 за 10000 лв.
- термопомпа въздух-вода е подобно на климатик

Разбира се тук има дяволи дето всичко ще си го направят за 1/10 та от тези пари и ще са повече от сигурни в крайната сметка. Аз не бих казал термопомпа на един изкормен климатик прибран от боклука.
Безкрайна е темата за пренасочване на собственните усилия за изкарване на пари (САЩ) към усилия за икономия на пари (България)
tony-bobo - специалист
Браво Turbocharger.
Сметките ти са верни.

Намери се някой да го каже директно след три години дебати.
Ако имаш 30,000 лева направи си изолация на къщата отвън, смени си прозорците с осемкамерни и си гледай кефа.
Въпреки директния ми език, все пак не исках да ви го казвам директно че инвестицията не се оправдава. А самоделките които се правят там не могат да изкарат повече от 2,5 COP.  Ако погледните заводските, каталожните данни поместени в предни мнения ще видите че ТП вода/вода е с 3,2 до 3,5, да отворен лооп голям КОП всичко е ала бала. Само един голям ремонт през тия 10 години от работа на ТП-та ви и всички икономии на енергия в канала. А такъв неминуемо ще има.
За мен лично вкарването на малко повече пари в един добър климатик е най многото което ви съветвам. Две три години след като дийдох тук, си поръчах в моя апартамент там в България две "Mitsubishita Heavi Industries" Термопомпи, (бившите ми колеги там дойдоха и ги монтираха) нито замръзват зимата, нито някой ги е ремонтирал всичките тия години. Оше си работят, децата ми живеят там и казват тате топлят си.(децата ми се прибраха се обратно след 15 години тук)
И аз се прибрах януари тази година. Изглеждат малко остарелички като дезайн но бичат яко. Сега съм решил да сменя прозорците там с осемкамерни и това ще е. ТП ще работят даже по малко.

А съвет бих дал такъв
А ако си построя къща първо бих дал повечето пари за добра изолация(отворенa или затворенa клетка) на английски е Open cell application или Closed Cell Application. В ъоутуба има много филмчета но ето ви едно. Разликите между двете са че затворената клетка елиминира на 100% топлинните загуби от инфилтрация а и топлопредаването е много по малко. Отворения също спира и е подобра цена на квадратен метур. Незнам там дали го имате това. Къщата с такава изолация става като термос. но се препоръчва вентилация в този случай да не се образува застояване на въсдуха. Тогава им слагам (ERV Energy Recovery Ventilator) или (HRV Heat Recovery Ventilator) разликата между двата е че единия връща обратно влажността а другия не.
Това което набъбва и излиза е отворена клетка а това което не набубва е затворена.


а топлото бих го направил с камина с водна риза. Това е моето предпочитание, аз обичам огъня) И подово но не в пода  а в стените. Има такива камини които нямат нужда от чистене, изгарят всичко. А що се отнася до изстудяването, тоя земен топлообменик, бих го положил под плочата в мазето и около основите отвън, ниско долу, и само с една малка помпичка да върти водата между подовото и под цемента в мазето.  И никакви термопомпи никакви чудеса. Това нещо бих направил там. Труда ви там е без пари,... безплатен, от моя гледна точка. 

И все пак ако не обичате да чистите, видях в ъоутуба някой фирми взимат нов климатик и вместо вътрешно тяло му слагат подово. И това всичко за 4,500, (без цената за подовото) Където му казвате там въздух/вода. Тук се казва “Chiler” 

А геотермалното се прави от фирми, за фирми. Печеливши фирми които вместо накрая на годината да не плащат данък печалба, ги вкарват в нещо и понякога това нещо е геотермално. Както тоя завод който му сменихме 2, 25 тонови климатици от покрива и му инсталирах 32 тона геотермално. Но в тоя случай нито пробивахме нито дупчехме за кладенци а вместо това използвахме съществуващото езерце непосредствено до сградата. 4 Машини “Mitsubishi Electric” 8 тона всяка с по 6 до 8 вътрешни тела.
Тук най главното не беше клиента да спести от сметките за тока а други ползи които нямат общо с спестяване на енергия. Като пример, прецизно контролиране на всяка една отделна стая, по тоя начин са се намалили отсъствията по болест на работниците по отделните оффици. Сега всеки си избира дали да работи и каква температура да си избер, завода стана с най високия за щатите “platinum lead certified” което за съществуваща индустриална сграда е доста трудно. А всъщност това му беше основното. С тия сертификати стои значително по добре на пазара от своите си конкуренти.

Та това е общо взето. А и съвсем различно е когато ти си го правиш сам за себе си.

Прикачен файл

pond_geothermal_installation copy.jpg Работниците правят последни ходения до топлообменника. Първо се опитахме да отрежем леда със машини, нищо не се получи. Отрязахме го от всички страни и въпреки всичко пак не потъна. Само въздуха го оправи, Взе около 4 дена да разтопи цялата площ около топлообменника и той сам си потъна

Прикачен файл

GEOTHERMAL_MANIFOLD copy.jpg Трубите влизащи под сградата и отиващи към машините

Прикачен файл

32 тона топлообменник.jpg Студът беше около -20Ц него ден

Прикачен файл

Върху езерото.jpg После разтопихме половиния метур лед със маркуч който изпуска въздух под самия лед

Прикачен файл

Топлообменник на шейна.jpg Приготвяне за дърпане над езерцето
tony-bobo - специалист
А ето и някой други снимки на работата. Това беше 2005-2006 година. Ако сега им го правя ще сложа Daikin. Но тогава дайкините точно влизаха и не бяха стъпили така твърдо на пазара им.

Прикачен файл

Отворен кръг с потапяща помпа.JPG Пробиване на отвора в новата бита сонда

Прикачен файл

Митсубиши термо помпи.jpg Контолното табло на митцубишито

Прикачен файл

Сервизното помещение.jpg Помпите циркулиращи водата от топлообменника

Прикачен файл

geothermal_mecanicle_room copy.jpg Машините погледнати отдолу

Прикачен файл

Нов вид опайпване.jpg Това опайпване го научих тук. Както се вижда един първичен кръг излиза от котлето на газ и после отделни разклонения за различните температури на подовите отопления. Тетките не трябва да са на по голямо разтояние от 6 инча, за да може това да работи и да няма проблеми с циркулацията. Първото е снай високата температура и последното което е в цимента най ниската
tony-bobo - специалист
пет сеп 07, 2018 5:38 amtony-bobo написа:
А ето и някой други снимки на работата. Това беше 2005-2006 година. Ако сега им го правя ще сложа Daikin. Но тогава дайкините точно влизаха и не бяха стъпили така твърдо на пазара им.
=====================================================
А това е времето когато ходих и по изложения.
Продавача ми виждате ли го, 250 килограмов но ги омайваше здраво.

Прикачен файл

Geothermal_Elhurst copy.jpg А тук една от първите къщи в Чикаго с геотермално. Отворен кръг. А това са строители които навлизаха в бранша за енергийно спестяващите къщи.
Какво съм им говорил тогава даже и спомен нямам.
Националната им телевизия между другото идва да снима отоплението на тая къща. Точно отвориха програмата за 30% помощ който си инсталира такава състема а и още 30 % на Щатско ниво. Така че говорим за 60% помощи. Тогава вече има смисъл, но всичко друго под ???

Прикачен файл

Geo picture 297 copy.jpg Sellman на изложенията. Ходихме в продължение на няколко години но беше само трошене на пари.
tony-bobo - специалист
Връщане към темата

Прибрах се в България за месец и половина, от лято на зима няма да ви кажа.

В къщи имам две митсубишита и печка на дърва. Погледнато с друго око след толкова години, да ви кажа термопомпата ми топли и работи доста добре но е е дин ветрилник в къщи. Неприятно усещане. И друго което забелязах е че суши въздуха в помещението много повече отколкото един радиатор закачен за котел или централно парно.

С други думи, отвъд океана първо говорят за комфорт а тук колко ще струва да го отоплям.
Когато запалим печката топлото е друго, комфортно къде се казва а помпата ветрилник.
Навремето в техникума когато изчислявахме дистрибуторна състема за въздушно отопление, едно от условията беше това:
Ако минеш под въздушна решетка на метър и половина да не усещаш потока на въздуха излизащ от нея. А тук при моята помпа точно обратното. Също учихме че директното духане върху тялото не се препоръчва защото е некомфортно.
А при мен в къщи ако съм малко по далече от вътрешното тяло имам чувството че обикновен вентилатор те духа.

От опита с който разполагам и погледа, как го правят отвъд океана бих казал че най доброто за България е:

Термопомпа вързана за подово отопление.

Ниска цена на отопление, Що годе ниска себестойност на материалите, и висок комфорт.

За предпочитане е при една такава помпа, компресора да не е инверторен, така аз си мисля.

А специалистите тук, какво мислят?
a_stoev - майстор
Подовото е без конкуренция. Даже /представителя на овентроп/ ме агитира за таванно охлаждане - още една серпентина навита на тавана - реално е излята с плочата, така че да охлажда конвективно а не с духалки.
Инверторния компресор е много толерантен към некадърен проектант/монтажник. Минава се без буфер. Понася кофти дебит без да спре по високо/ниско налягане, но редуцира максималната мощност. Реално клиента стои на студено и си мисли, че помпата е крива че не се форсира, а тя всъщност се пази като види че dT вход/изход е над нормите.
itsme! - напреднал
Когато си купихте пералня кога излязохте на плюс?
s_s1 - специалист
Вече трета тема за термопомпи изчетох, но не ми стана ясно при ТП със серпентина в земята, ако при започване на сезона темп на серпентината е 12-13 С, то на пролет колко става?
И ако имам кладенец с 3 метра воден стълб и Ф 100 и вкарам серпентината в него за колко време я замръзя?
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: