• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
a_stoev - специалист
пон фев 04, 2019 11:20 amшоп написа:
Как да ти се отговори. Как ще точиш вода от кладенеца за да подържаш 0 гр в него. Помпи, тръби всичко ще замръзне.
Не случайно в ТП вода/вода една от защитите е по темп. на изхвърлена вода. Обикновенно е 4 градуса...може да се пипне и на 3 или 2 но никога по-ниско иначе лед и брак.
Защитите са на 14 за температура на сондажа. 4 е на климатичния кръг. Идеята е да си достатъчно далеч че и при наслагване на няколко проблема да няма фал. А в сондажите фалове да искаш - пясък във вилтрите, ниско ниво, водорасли или каквато е там тая слуз дето се въди в топлобменника при охлаждане на къщата и отопление на сондажа.
Градусите може да се пипат, даже и до отрицателни, но това си е отговорност на инсталатора/клиента. Завода е сложил 14 да е мирен попа.

за сондажа не помня вход или изход гледаше.
шоп - майстор
Г-Стоев, защитата против замръзване е на водната част и на изхода от топлообменник ( изпарителя ) ( 2-4 градуса) Под 2 градуса ако изхвърляме вода става рисково, защото ще замразим пластинчатия топлообменник и сме дотам.

Другата температура от 14 градуса не я разбрах. То обикновенно сондажната вода си е толкова 12-14 градуса.

Можем да пуснем и по-топла вода към изпарителя, важното е да не излезем от нормите, които е посочил производителя на компресора. Например за моя копеланд му дават максимална Т на изпарение 15 градуса. Можем да му пуснем спокойно 20 градуса вода или 25 ако топлообменника е недоразмерен. Друг е въпроса, че няма откъде да я вземем водата с тази температура. Освен загрята от слънцето.
a_stoev - специалист
Де да знам, тъй ни го дават италианците. То си е за бой, че четем документите след година, ама и клиента не казва че машината почива. В нашия случай го свалихме на 8.
tony-bobo - специалист
пет фев 01, 2019 9:37 pms_s1 написа:
Вече трета тема за термопомпи изчетох, но не ми стана ясно при ТП със серпентина в земята, ако при започване на сезона темп на серпентината е 12-13 С, то на пролет колко става?
И ако имам кладенец с 3 метра воден стълб и Ф 100 и вкарам серпентината в него за колко време я замръзя?
Към края на зимата става около 2-3 градуса. Но зимата ако е такава както тази темперарурата ти ще бъде между 8-9 градуса.
Относно кладенеца там не пипай, ако не искаш да стане ф100 отгоре до долу буца лед.
tony-bobo - специалист
нед фев 03, 2019 6:29 pms_s1 написа:
съб фев 02, 2019 7:58 amшоп написа:
...
Заради фазовия преход от вода в лед ще извлечем повече енергия, но ще ни устрои ли кипене при -5?
Колко енергия ще се извлече от промяната от течно в твърдо състояние примерно за тези 2 000 литра вода?
Гледам че доста от лидерите в отоплението произвеждат резервоари със "саламура" вода и антифриз закопани в земята. Как работи тази система и колко е КОП?
А ако точа по-малко вода от кладенеца, като се понижи тем. близо до 0С, какъв ще бъде ефекта?
При първата ми термопомпа която бях вързал направо за водопровода в Чикаго замръзваше когато водата паднеше на 10 градуса. Водата в езерото Мичиган изтиваше, говора за 2004 година още. Водата може да излиза 2-3 но вътре в изпарителя е под нулата. И от там започва да натрупва първо по малко и после ставаше буца. Трябваше да обръщам цикъла постоянно, и най накрая я спрях. Та това беше с отворения ми кръг. После помпата я разглобих, 5,000$ машина. Ревеше ми се. Още е в мен компресора и топллобменника и.
s_s1 - специалист
При 3 С на течаща вода и топлообменника замръзва?
С топлообменника ми в къщи фреон/вода от системата ми за отопление като обърне водата температурата на втечнения фреон е с 0,3-0,7 С от темп на студената вода, но винаги разликата е по-малка от 1 С.
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: