• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
200м2 :-D
joomlla - специалист
Djack написа:
шоп написа:
Нормална двуетажна къща общо около 2000м2 ..........
:rolleyes: :shock: :partyman:
Ех, че сте дребнави, значи... Оставете темата да продължи по същество. След 10-на поста ще имаме плюсове минуси на една добра система за отопление и охлаждане. Успех.
шоп - майстор
:-D

Жалко, че спецовете по клима и хладилна техника не се включват.

Чета литература по хл. техника. От четене направо изпуших :x разбрах, че за да има добър КОП едно от условията е добре оразмерени ( преоразмерени донякаде топлообменници)

Но топлообменника е скъпо нещо. Намерих "качествени" китайски топлообменници Baode BL50C/BL50D, които са на 1/3 даже 1/4 от цените на Каори, Геа, SWEP, Alfa...

http://www.bd-heatech.com/BL50_brazed_p ... hanger.htm

Обаче съм си патил от евтини неща. Чета за колеги от форума, които се оплакват от други китайски марки топлообменници, които след време омешват вода и фреон... Направо съм в патова ситуация.

Накрая ще ми писне и ще мина на директно изпарение DX контур с медна тръба, защото както колегата евгени1 ще подгрявам изпарителя със сл. колектори.
a_stoev - майстор
Писах да си намериш калкулатор в нета, да си сметнеш какъв топлообменник ти трябва. Другия вариянт е да призвъниш на различни доставчици, те да ти го сметнат, но тогава трябва внимателно да сравняваш параметрите на топлообменниците освен цената им.
Вода с фреон мешат и марковите топлобменици. Ако водата е гадна. Анализ на водата правил ли си?
шоп - майстор
Ползвах калкулатори на Danfos, SWEP и др, но дават значителни разлики. Може би калкулаторите са точно за техните марки ТО.
Разбира се насочих се в основни линии. Поръчах ТО и днес ще ми ги доставят. Китайчета с по 60 пластини за 410 фреон.

Водата е чиста, давал съм я за изследване в ХЕИ ( ако не се лъжа) преди години, само на моменти има повишено съдържание на коли и бактерии заради наличието на септични ями в населеното място.

Но предполагам микро фауната не е проблем :-D

a_stoev, какво мислиш по въпроса с директната кондензация? Имам идея в една стая да направя подово с DX кондензация. Около 50-60м тръбен път 1/4 и 3/8 мед. Дали ще има проблем с мазането на компресора?

Иначе имам и климатични тела за подов монтаж, но не съм привърженик на вентилаторите и шума.
шоп - майстор
Малко като монолог се получава, но няма значение. Топлообменниците са налични 2 бр. х 60 пластини.

Компресора е наличен, даже има избор между Copeland ZR 81 и Copeland ZH 18

налични са ми тела от подови климатици за директен DX конденз, както и по 250 метра медни тръби 1/4, 3/8 и 1/2 за евентуален експеримент за водно подово и стенно с директен DX конденз

остава избора на ТРВ и с каква дюза??? управление какво???

Разбира се и дреболиите: ресивър, отделител на течната фаза, филтър дехидрататор, датчик поток, пресостат ниско и високо налягане, манометри Н и В налягане...

Прикачен файл

SAM_9180.JPG

Прикачен файл

SAM_9179.JPG
radius - майстор
Шопе, ако живееше в Африка, какво щеше да правиш, скука :lol: .
Радвам се на желанието и способностите ти да си нестандартен. Макар че не върви да ти давам акъл, мисля си, че ако беше сложил 10-15 см изолация, много неща щяха да се опростят.
шоп - майстор
@radius, давай акъл, знам, че разбираш от термопомпи. Изолацията е даденост от над 7-8 години и поне на този етап няма как да я преправям. Когато прави топлоизолацията модата бе 5 см стиропор :| После дадох доста пари за скъпа силиконова мазилка...няма как да увеличавам дебелина, че жената ще ме бие.
radius - майстор
С удоволствие бих ти помогнал, ако бях навътре. Не че се правя на скромен, но съм бос по темата.
Ahmakov - специалист
viewtopic.php?f=23&t=45174
шоп написа:
Малко като монолог се получава, но няма значение. Топлообменниците са налични 2 бр. х 60 пластини.

Компресора е наличен, даже има избор между Copeland ZR 81 и Copeland ZH 18

налични са ми тела от подови климатици за директен DX конденз, както и по 250 метра медни тръби 1/4, 3/8 и 1/2 за евентуален експеримент за водно подово и стенно с директен DX конденз

остава избора на ТРВ и с каква дюза??? управление какво???

Разбира се и дреболиите: ресивър, отделител на течната фаза, филтър дехидрататор, датчик поток, пресостат ниско и високо налягане, манометри Н и В налягане...
Шоп, малко следварително се получи, но...
За първи опит Copeland ZH 18 KVE-TFD и R407c - насилваш си късмета. Това е за хора с много опит. По добре мини на ZR , а още по-добре на ZP.
За евентуален експеримент за водно подово и стенно с директен DX конденз с по 250 метра медни тръби 1/4, 3/8 и 1/2.
Не ми се влиза в обяснителен режим, но...
Накратко- горещите фреонови пари се охлаждат, втечняват, налягането също пада. Вече течен фреона продължава по тръбата и си понижава допълнително налягането, вследствие на месни съпротивления и от триене, което води до изпаряване на част от течния фреон. "Флаш газ". Намалена мощност.
Не че е невъзможно да се направи, но си трябват прецизни изчисления.
Погледни темата, сигурен съм, че ще се ориентираш. Не е нужно да ползваш конкретните модели и марка, избираш по аналогия.
Успех.
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: