• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
6osi6 - майстор
Кръгът въздух - фреон се затваря, имаш втори топлообменник фреон - пропиленгликол от панелите.
Морозов - специалист
Един допълнителен радиатор,монтиран на извесно растояние от питата на външното тяло.Радиатор от камион или по-голям от кола :?Незнам но идеята ми се вижда интерестна.Просто да помсгаме на външното тяло със загрят въздух...
a_stoev - майстор
А цената на тая пита... Вентилатора който ще я обдухва? Дайте да говорим в пари и нови съоръжения, щото ако ще сравняваме втора употреба, няма по-евтино отопление от горене на стара дограма :D
П.П.
На въздушна термопомпа е трудно да и помагаш.
Морозов - специалист
Еее да не забравяме името на Форума, все пак в магазините има готови решения :axe:
шоп - майстор
Здравейте колеги, отоплителният сезон почти привърши, но ще дойде нов такъв:-)

Имам някои въпроси и ползвам тази тема като най-актуална, макар, че моята помпа ще е вода-вода

Започвам да набавям елементите за моята термопомпа. Компресора е ZH18KVE-TFD и тук срещам първата трудност. На някои места го дават да работи с хладилен агент R407C, но в някои описания срещам, че може да работи и с R134a ?

Това разминаване ме обърква, защото не мога да изчисля топлообменниците :?

Например този https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=4840

ще ми свърши работа като изпарител, ( 25.50 kW / 87000 BTU ), но като кондензатор е само 10.00 kW / 34100 BTU

Нормална ли е такава разлика? Ако ползвам същият тип топлообменник на KAORI ще трябва да дам 1440лв за 80 пластини :x

кондензатора е х2 като цена спрямо компресора! Бъркам ли, или съм подценил инвестицията?
евгени1 - специалист
Здравейте колеги, на моята самоделка вода/вода започнах да загрявам връщащият се към компресора фреон от соларните панели чрез буфер 500 л. Успях само да пробвам как работи и отоплителния сезон свърши и ще се ползва следващия сезон, но ме притеснява че температурата на влизащия в компресора фреон понякога достига 35, 38 градуса. Има ли някаква опасност за компресора.
a_stoev - майстор
шоп написа:
Нормална ли е такава разлика? Ако ползвам същият тип топлообменник на KAORI ще трябва да дам 1440лв за 80 пластини :x

кондензатора е х2 като цена спрямо компресора! Бъркам ли, или съм подценил инвестицията?

Ами... подценил си я.
За какво са ти 25 kW? Колко голяма къща ще топлиш? SWEP /и не само те/ имаха калкулатор за топлобмениците, потърси го в нета. Ще се ориентира каква площ ти трябва за топлобменник.


евгени1, ако докарваш 35, 38*С на входа на компресора,колко ти е температурата на буфера? Да не излезе, че термопомпата е излишна?
шоп - майстор
Нормална двуетажна къща общо около 2000м2 с 5 см стиропор изолация и ПВЦ дограма. Искам термопомпата да работи само на нощна ел.енергия. За през деня имам всегоривна горелка и ако е слънчево подпомагам с вакуумни сл. колектори

За целта в мазето на къщата подготвям буфер 10м3 за да може част от затоплената през ноща вода от термо помпата да се използва и през деня.

:? :? :? мина ми през ума и идеята кондензатора да бъде потопен директно в 10м3 буфер, но не знам изобщо как да изчисля диаметри на медни тръби и дължини. Ако се ръководя от правилото 0,1м2 за киловат- би трябвало 2.5м2 да вършат работа... Подобно на системата на Торбалана с директно изпарени в земята... :?

Знам, че има 10 ина човека в този форум, които са капацитети и с тяхна помощ мога да направя системата :supz:
евгени1 - специалист
Тази температура 35, 38 гр. е в продължение на около 1 минута и след това постепенно слиза до 12 гр.
Djack - специалист
шоп написа:
Нормална двуетажна къща общо около 2000м2 ..........
:rolleyes: :shock: :partyman:
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: