• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
Питай колегата Торбалан, той е с такава ТП от същата фирма

неговата ТП е с директно изпарение, но поне кондензатора е такъв....предполагам кожухотръбен или негова разновидност.
a_stoev - майстор
Валери Найденов написа:
шоп Има една българска фирма, която твърди че техните топлообменници нямат нужда от филтри и че не могат да се спукат при замръзване. Възможно ли е? Нищо не намирам за топлообменниците им. Голяма тайна, а е патентовано изобретението им.
Имаше едни дето топлообменника беше медна тръба в маркуч, то наистина трудно ще се спука.
Валери Найденов - напреднал
a_stoev написа:
Валери Найденов написа:
шоп Има една българска фирма, която твърди че техните топлообменници нямат нужда от филтри и че не могат да се спукат при замръзване. Възможно ли е? Нищо не намирам за топлообменниците им. Голяма тайна, а е патентовано изобретението им.
Имаше едни дето топлообменника беше медна тръба в маркуч, то наистина трудно ще се спука.
Доста четош за този топлообменник тръба в тръба, но след като стана ясно че температурната разлика на входа и изхода е по-малка от 30 градуса и топлообмена е лош се отказах от този вариант.
a_stoev - майстор
Тръба в тръба е едно, това е тръба в маркуч, има разлика. Тръба в тръба си работи, въпрос на подбор е.
tony-bobo - специалист
[geo House 2.JPG/img][geo house.jpg/img][/img]
чет фев 04, 2016 11:28 pmivo_malkia9 написа:

Здравеите колеги! Отскоро се отоплявам с котел самоделка на твърдо гориво(водна риза+водна скара+въздушно отопление от изгорелите газове) накратко всеки един градус е уловен,след лека преработка(къща 100 м2 с двойна изолация и гипсокартон).Високото КПД е супер,но цялата хамалогия с дърва-въглища-сажди и дежурствата до котела не ми се нравят :shock: .Ето защо се запалих да си направя термопомпа земя-вода(само за отопление),с подкрепата на двама инженери за изработка на електрониката и управлението :roll: .Замисъла ми е следния,към съществуващата инсталация с радиатори,махам котела и слагам един водосъдържателен съд с циркулационна помпа,в него има серпентина(топлообменник) която е свързана към климатичен компресор,и затопля системата.На другия край на компресора има друга серпентина,отново потопена във водосъдържател с циркулационна помпа която върти водата през тръби в земята,заработени с помоща на сондаж.В момента съм на фаза Разучаване и търсене на инфо.Когато пристъпя към действие ще има снимков материал и подробни обяснения с цел да помогна и на други ентусиасти , които имат желанието да творят сИзображениеами :roll: .До тук намерих откъде да набавя медни тръби за климатик(за серпентините),климатичен компресор 2.3 KW на самсунг BTU 24 00(понеже търся около10 KW отоплителна мощ),фирма за сондаж(диаметър 50 см.дълбочина 20-30 метра) но не знам още серпентина или траби надолу/нагоре да положа и от какъв материал да са,и точни изчисления нямам още :? .Намерих малко инфо че 1 м2 глинеста земя отдава към 30 вата.Ако някои колега може да ме светне ще съм му страшно благодарен,понеже изчетох много а намерих малко.Интересува ме смятането на топлоотдавана площ на трабите в земята,на серпентините,за компресора мощност ,понеже може да съм хванал грешния път :rolleyes: предварително благодаря :prayer: :partyman:
Дълга тема, дълга.

Не знам докуде сте стигнали с начинанията ви... но и ето някой отговори на въпроса зададен първоначално.

Инсталирал съм Геотхермално отпление тук в Шатите от 2001 година. (Чикаго) Една от първите състеми тук беше инсталирана от Българин. Беше ми първата състема и беше трудно да убедя Сърбина да си я сложи в къшата.
Преди да се захвана с това начинание бях чел толкова много а и самата практика. Бях един от първите които стана (member, извинете ме ако някой път използвам чужди думи но 18 години не съм в Родината си, а и когато няма с кой да си говориш започваш и да позабравяш езика) na IGSHPA преминах изпита им успешно.

Та така с първия ми клиент Сърбина имам предвид, Човека ме извика настрана и ме пита, не искаше да гледа изобщо пропозала ми а ме пита като ме гледа право в очите, Можеш ли да я направиш тяа инсталлация- а Аз му викам мога. А той ми отговаря със заплаха: Имаи напредвид че ако преебеш къщата ми просто ще те разстрелям ( и продължава) това е инвестицията на живота ми, попмисли си вика преди да кажеш ДА. А аз му отврущам кога започваме.

Та така де:

Къщата му беше 6,600 кв фита. тоест 660 Кв метра. Термопомпата земя въздух 6 тона (1 тон=12,000 БТУ=3,52 КВ) дебит на вентилатора 2,200 кубически фита наминута отворен кръг (open loop) с две сонди. В едната потопяема помпа а в другата е връщата се вода. Температурата на подземната вода тук е в началото на зимата 12,2 C а в края пада на 11C. За всеки един тон, 3,52 KW през топлообменника трябва да преминава 1,5 до 3 USG/m галона за минута (Galon 3,78 litra) Затворен кръг. При отворен 1,25 минимум.

Друго нещо което ми прави впечатление и не се коментира тук е движението на флуида в затворения кръг геотермална състема. За да се получи топлообмен между флуида и земята, движението на същият НЕ трябва да бъде ламинарно А турбулентно. При ламинарното движение почти не се наблюдава топлообмен при тия положени в земята тръби. Това е едно от най важните неща, турбулентно движение. То ест скороста на флуида да е по голяма, а оттам се променя движението то ламинарно на турбулентно. (забравих в момента кокло метра в секунда трябра да е)

А дължината на тръбите положени в земята (единична труба) не трябва да е по малко от 500 фита за тон (3,3 фита= 1 метър) то ест на всеки 3,52 KW изходна мощност 151 метра необходима дължина. Това е при положени хоризонтално (slinky heat exchanger) вижте го в google images. Недостатъците на тоя топлоообменник е че трудно се обезвъздушава и температурната разлика на земята е в по големи колебания отколкото вертикалния. И КПД-то започва да влиза в норма чак след 4-5 година. Когато земната маса обхване тръбата 100%.
В началото е доста ниско.

Вертикален пробив за геотермално отопление:
Отвора на сондата е 4 инча (1 инч= 2,53 см) около 10 см. Дължината необходима за 1 тон е 150 фита. (двойна тръба с обратно завъртане отдолу. Между тръбата и земята дупката се запълва с разтвор (THERMAL GROUTH) отдолу нагоре а не обратно. Машината за запълване струва 25,000$. (Моята я продадох преди 3 години. Преместихме се във Флорида и от това тук няма нужда) Ако няма такава машина фирмата която пробива просто им покажете вратата.

Инсталирането на Една такава състема в Щатите е между 8 и 10,000$ на тон.

Измежду трите системи (отворен круг, затворен кръг и директен със заровени медни тръби, (тук му казваме direct exchange) най ефикасен за дълъг период от време е затвореният кръг с полиетиленови труби.

Direct exchange не съм правил но отворен и затворен да. Имам около 50-60 такива системи инсталирани включително и на едно предприятие 7,000 кв/м където използвахме находящото в непостредствена близост до него (pond) малко изкуствено езеро. Това беше първиат завод в Щатите (Platinum Lead Sertified) 92% намалени разходи за отопление и климатизация. ( Така че не всички Българи чистим тоалетни тук).

За дирекния теплообменник тръбата върви двоика с обратно завъртане накрая. Дулжината за тон адекватно е 150 фита.
КПД-то е доста ниско, а то идва от прекалено дългите фреонори линии. Имаше фирма тук която изработваше само такива топлообменници в началото и фалира. Или просто и спряха биснеса защото всички Следват IGSHPA а те са безкомпромисни стриктни относно подпочвените води. Предполагам щем американците казват не на тоя топлообменик, така и вие там трябва да кажете не. (Само за сведение една супена лъжичка масло отравя целия запас от вода на подводница. Литър масло на целия язовир Жребчево.) Да говорим ли повече

При отворения кръг също има проблеми, и също не ви го препоръчвам. При него се образува една желязна бактерия която буквално запушва тръбите а оттам и потопяемата помпа заминава. Да не говорим че изпарителя трябва да бъде (coaxial heat exchanger). Виждал съм почти запушени въпреки споциялен за такава работа топлообменник.
Ако водата има сулфит, ще ви изяде всичкия метал де що има.

Не знам цените в България но тук за вертикално пробиване на Тон е 2,000 до 2,250$ а хоризонтално около 1,600$ на Тон.

С други думи това си е доста скъпо. Тукашното правителство им връщаше до 2016 година 30% от вложените средства на държавно ниво и на Щатско ниво още 30%.

Най толения обект който съм имал е 1,7 декара застроена площ еднофамилна къща. И с него приключих. 15-16 години правих това. Незнам все още как да се оправям с тоя саит да ви кача снимки.

А в съшата има инсталирани 9 термални соларни панела 16 тона Геотермално отопление и един Viesmann котел на натурална газ.
Измежду 4 други Американски фирми Българската спечели обекта.

А може би ще има измежду вас да питат колко му струва това на клиента?
Нашата/Моята цена беше с 85,000$ до 100,000$ по висока от всички останали, а и не само. Заложената мощност от нас както споменах по горе е 13 тона + котела (който почти не се включва) СРЕЩУ 26 тона до 32 тона тоест като инсталирана мощност сме наполовина а и в по малко дори. Кяк обяснявахме това на клиента само ние си знаем.
А крайната сметка на проекта беше малко на 200,000$

А другото по интересното което стана в последствие след като инсталирахме всичко. Тукашното енерго инсталира електромер като тия които слагат по заводите, индустриален, газомера също такъв, индустриален. Негови съседи за по малки къщи плащат по 2,500-3000 на месец за топло.
А сметките на ток и газ ( включително отопляв външен басейн 25,000 Галона) при нашето изпълнение са 125$ осреднено на месец. Електрическата компания идва тогава, два пъти да проверява дали не се краде ток.

Три телевизии идваха да я заснимат къщата с малките сметки, една от които беше и прохождащата навремето Чикагската BTV.

Завършил съм Климатична Вентилационна и Отоплителна Тежника във Виохим Пик София. Сегашният Henri Ford. И един колеж тук на който нивото му беше на светлинни години назад от нашият.

Успехи в начинамията, и ако има някакви въпроси, ЗАПОВЯДАЙТЕ.

Прикачен файл

geo house.jpg
Последна промяна от tony-bobo на пон авг 20, 2018 6:26 am, променено общо 9 пъти.
tony-bobo - специалист
ср май 03, 2017 5:31 amшоп написа:
Ползвах калкулатори на Danfos, SWEP и др, но дават значителни разлики. Може би калкулаторите са точно за техните марки ТО.
Разбира се насочих се в основни линии. Поръчах ТО и днес ще ми ги доставят. Китайчета с по 60 пластини за 410 фреон.

Водата е чиста, давал съм я за изследване в ХЕИ ( ако не се лъжа) преди години, само на моменти има повишено съдържание на коли и бактерии заради наличието на септични ями в населеното място.

Но предполагам микро фауната не е проблем :-D

a_stoev, какво мислиш по въпроса с директната кондензация? Имам идея в една стая да направя подово с DX кондензация. Около 50-60м тръбен път 1/4 и 3/8 мед. Дали ще има проблем с мазането на компресора?

Иначе имам и климатични тела за подов монтаж, но не съм привърженик на вентилаторите и шума.
Ще спукаш тръбите. Не го прави

С други думи забрави за тази директна кондензация.
Трубата с високото налягане която излиза от компресора е около 90-100 градуса (При R410А)
tony-bobo - специалист
съб апр 29, 2017 8:43 amшоп написа:
Здравейте колеги, отоплителният сезон почти привърши, но ще дойде нов такъв:-)

Имам някои въпроси и ползвам тази тема като най-актуална, макар, че моята помпа ще е вода-вода

Започвам да набавям елементите за моята термопомпа. Компресора е ZH18KVE-TFD и тук срещам първата трудност. На някои места го дават да работи с хладилен агент R407C, но в някои описания срещам, че може да работи и с R134a ?

Това разминаване ме обърква, защото не мога да изчисля топлообменниците :?

Например този https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=4840

ще ми свърши работа като изпарител, ( 25.50 kW / 87000 BTU ), но като кондензатор е само 10.00 kW / 34100 BTU

Нормална ли е такава разлика? Ако ползвам същият тип топлообменник на KAORI ще трябва да дам 1440лв за 80 пластини :x

кондензатора е х2 като цена спрямо компресора! Бъркам ли, или съм подценил инвестицията?
Aко на компрессора пише за 407c използвай само 407c . 134 A е за ниски температури, хладилници, фризери, каскадни, и тн.

Топлообменниците трябва да бъдат равни по мощност. Като ( Super Heat,- това не знам как се казва на български) да не е под 10. (При система с термо вентили).

Ако направиш това съоръжение споменато с частите по горе е като да махнеш на колата радиатора и да му сложиш baypass, да се качиш на магистралата и да караш със 160.
===================================================
В случая ще стане, прегрети пари няма да могат да се втечнят и ще влясат в изпарителя препригрети и вместо да охлажда ще затопля. Super Heat ще ти е 100 а не 10.
успех, и питай
tony-bobo - специалист
съб май 06, 2017 6:34 amшоп написа:
Сега разбрах :idea:

Бил съм в заблуда, че максималната температура на кипене е свързана само с физичните свойства на фреона, но трябва да се щади и компресора, като не се прегрява.

То сърцето на машината вече е при мен, но се оказа, че е за тандемна машина и има повече изводи. Ще трябва да се затапят, но кои :?: Пак ще трябва четене и питане :-D

След празниците ще почвам изработката на металната основа за да придобият вид нещата и да се види кое къде горе доло, защото и мястото е кът ( 70см х 45см) и машината основно ще се подрежда вертикално

Ще питам и за свързването на фазите за да не го завъртя наобратно, но това по-натам:-)
Горна Лява (discharge) подаваща, долна лява (suction) засмукраща. долна дясна връщаща за маслото.
А за фазите, при пускането ще слушаш за шум, ако има нестандартен шум , а не нискочистотен и плътен, фазите са обратно. Просто подменяш двата кабела при цонтактора ти, който захранва компрессора. А и горнатя лява труба няма да стане гореща а ко ли фазите ти са обратно.

Покупката на такъв компресор не е от нужда с тая връщаща тръба за маслото. За предпочитане да е R410А. Там налягането е по високо а респективно и отделящата се температура е повече.
tony-bobo - специалист
пон фев 15, 2016 11:37 amtorbalan написа:
radius написа:
Eeee да взема да си хвърля моята (въздушна), като ви чета. И това ми било фенове :razz: . При -12 докарах КОП ~3 и има запас от мощност поне до -18. За какво ми е котел?

Торбалане, писал ли си някъде за твоята система, че явно е нещо екзотично за масите това с директното изпарение?
Ако при -12 имаш СОР 3, то при +13 трябва да е някъде към 20 сигурно ;)

Аз въздушна термопомпа в натоварен режим съм виждал един единствен път и при отрицателни температури на практика не вършеше нищо... В кръчмата беше толкоз студено, че дори след три водки пак беше неприятно :)
Това зависи много от марката термопомпа дали изкарва марен топул или горещ въздух. Но при всички случай гори в повече.
Слагал съм VRV състема Daikin с едно външно и 5 вътрешни. Всичките вътрешни изкарваха по 39c вътре при външна -25 тук в Чикаго.
Когато минах пред вентилатора на вуншното тяло не можеш да си поемеш въздух.
Температурата излизаща от външното тяло беше -36. Ако стоиш повече от 5 минути отпред имах чувството че ще се превърнеш на сушена хамсия.
tony-bobo - специалист
чет фев 18, 2016 12:57 pmtorbalan написа:
Температурата на подпочвената вода е 13 - 14 градуса целогодишно...

Температурата на земята на 2.5 - 3 метра е около 7 - 8 градуса (ако бъркам някой да ме поправи)

Термопомпите въздух-вода ще са по-ефективни от тези с подпочвена вода при температури над 13 градуса, а от тези с директно изпарение при температури над 8 градуса...


Сега въпроса е в каква част от отоплителния сезон температурата е над 14 и над 9 градуса?

Ако живеех в Гърция със сигурност нямаше да закопавам тръби или да вадя вода за да се топля ;)

Но в северна България ситуацията е доста по-различна...

В тази статия има една таблица със среднодневни температури, от които човек поне може да придобие представа...
Поправка:

температура на земята само в началото на сезона е 7-8 градуса, а в кая пада на -2 до -5 при хоризонталните затворени състеми а вертикалните пада в края на сеона до +1+2 C.

А по нататък не разбирам какво искаш да кажеш, може би съм позабравил Българския за 18-20 години.
Последна промяна от tony-bobo на пон авг 20, 2018 11:14 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: