• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
antov - напреднал
здравей ,
цената мога да я определя след като се уточни какво трябва да се управлява и мониторира. Горната картинка представлява термодинамичната схема на инсталация с визуализация на всички процеси. Програмата е на компютър (всъщност схемата е програмата) и е свързана с контролер и интернет. Тази програма специално управлява термопомпите изцяло , в смисъл те нямат тяхно управление . За да се направи нещо за конкретна инсталация , трябва да се вкара в програмата схема на инсталацията , да се наредят всички датчици и изпълнителни механизми ( помпи,компресори, моторкранове , реотани и т.н). Могат да се управляват обороти на помпи , ако имаш инверторни компресори , обороти на помпи на солара и т.н.
Има доста неща за уточнение , по добре по телефон ако представлява интерес
Станимир Антонов
0988981007
Валери Найденов - напреднал
Здравейте, имам сондаж 32м в Бургаско с 14 градуса целогодишно. Водата е твърда и ще скапе който и да е топлообменник. Четох в темата, че ако пусна в кладенеца медна тръба с фреон (директно изпарение) ще замръзя сондажа. Не съм много вещ но ми се струва нереално т. к. Коефициента на топлопроводимост на водата е по-висок от този на почвата. А вода в този район има доста.
a_stoev - майстор
Вземи си междинен топлобменник вода от сондаж/вода към чилър и го промивай редовно. Ще ти трябва и още една помпа.
"Струва ми се" не се използва техниката.
Валери Найденов - напреднал
Ако навия медната тръба 100м в изолоран температурно съд 200 литра и през него циркулира сондажната вода ще ми е лесно да го почиствам, но ще остане ли системата ми ефективна?
шоп - майстор
Водата с много соли и микроелементи или така наречената твърда вода може да образува котлен камък, но при по-високи температури. Сега не си спомням точно и не ми се търси, но е около и над 30 градуса


При 14 гр вход и 9 гр изход в топлообменника ти няма да се образува котлен камък.

Идеята ти за 100 м медна серпентина във варел 200 литра ще ти даде ужасно малък топлообмен в сравнение с пластинчат топлообменник със същата площ като на медната серпентина.
Валери Найденов - напреднал
шоп написа:
Водата с много соли и микроелементи или така наречената твърда вода може да образува котлен камък, но при по-високи температури. Сега не си спомням точно и не ми се търси, но е около и над 30 градуса


При 14 гр вход и 9 гр изход в топлообменника ти няма да се образува котлен камък.

Идеята ти за 100 м медна серпентина във варел 200 литра ще ти даде ужасно малък топлообмен в сравнение с пластинчат топлообменник със същата площ като на медната серпентина.
Звучи сякаш притесненията ми че ще запуша топлообменника са напразни. Мой съсед разпитва за вода-вода някой от спецовете в тази облласт и тои му беше споменал, че ако не ползва препарати за да умекоти водата ще сменя топлообменник на 1 до 2 години. Има някаква мистерия около тази сондажна вода, но твърдо съм решен да разбера за какво са всичките тези дерзания. :?
шоп - майстор
Валери Найденов написа:
. Мой съсед разпитва за вода-вода някой от спецовете в тази облласт и тои му беше споменал, че ако не ползва препарати за да умекоти водата ще сменя топлообменник на 1 до 2 години.
съсед, разпитва, спецове, споменал...

При отопление с ТП вода/вода това не върши работа.
Колко е твърдостта на водата? В немски или френски градуси?
Вземете си един тестер и решете "мистериятя"

Това да омекотяваш сондажната вода за една ТП е абсурд! Моята ТП черпи геотермална енергия от 5000 литра вода за час.

Кака се омекотява вода с дебит 5000л/ч, колко ще струва инсталацията, обема на йонообменната вода и каква ще е икономическата обосновка?!

П.П. по-притеснително е ако нямате нужен дебит или пък вода с повишеное съдържание на твърди частици в м3.
Валери Найденов - напреднал
Съжалявам, че нямам вашият опит но нали за това е форума да се учим едни от други. Отговорът ти разбули всички мистерии. Правим проба на водата, за да видим има ли твърди частици или не и пускам през топлообменника ако ли не през филтър.
шоп - майстор
Валери Найденов написа:
Съжалявам, че нямам вашият опит но нали за това е форума да се учим едни от други. Отговорът ти разбули всички мистерии. Правим проба на водата, за да видим има ли твърди частици или не и пускам през топлообменника ако ли не през филтър.

То филтъра за твърди частици ( пясък ) е задължителен.
Успехи!
Валери Найденов - напреднал
шоп Има една българска фирма, която твърди че техните топлообменници нямат нужда от филтри и че не могат да се спукат при замръзване. Възможно ли е? Нищо не намирам за топлообменниците им. Голяма тайна, а е патентовано изобретението им.
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: