• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
Ако серпентината е малка може и след 10 дни тя да замрази грунта и топлоносителя постъпващ в изпарителя да е с отрицателна температура.

За кладенеца, ако отдолу не минава буквално подземна река за един два дни ще имате буца лед.
сам можете да сметнете, че имте 2355 л вода

от 14 градуса до нула ще сте изстеглили 28,42 киловата енергия и дотам
Да сложим към сметката и обема на грунта... 50 киловата, грубо и сме вече с кипене при - 5 градуса.
Заради фазовия преход от вода в лед ще извлечем повече енергия, но ще ни устрои ли кипене при -5?
s_s1 - специалист
съб фев 02, 2019 7:58 amшоп написа:
...
Заради фазовия преход от вода в лед ще извлечем повече енергия, но ще ни устрои ли кипене при -5?
Колко енергия ще се извлече от промяната от течно в твърдо състояние примерно за тези 2 000 литра вода?
Гледам че доста от лидерите в отоплението произвеждат резервоари със "саламура" вода и антифриз закопани в земята. Как работи тази система и колко е КОП?
А ако точа по-малко вода от кладенеца, като се понижи тем. близо до 0С, какъв ще бъде ефекта?
1115 - специалист
Мисля, че времето да си правя термопомпа наближи.
Преди години четох и посъбрах някой неща, но проекта замря.
Сега вече имам къща малко след "груб строеж" и живот и здраве предстрои вътрешно да се правят инсталациите.
Отоплението ще е водно подово, като замислях да е с пелетен котел, заради хладното време и мъглите, но защо да не си сложа и термопомпа? Надявам се сам да се справя, но без помощ няма как да мина. Агрегата ще е въздух-вода.
Основните въпроси, които ме вълнуват са:
1. Инверторно ли да е управлението на компресора?
2. Ще е за отопление и БГВ само - фреона ми се ще да е 134а, но това ще я направи ли по-ефективна или напротив? т.е. ако фреона е 135а, а не 410 и температурата на БГВ е над 60...65 градуса ще се отрази ли на сметката за ток?
3. Да има ли електронно ТРВ - това ще я подобри ли значително?
4. Замислил съм буферен съд с латентен материал.
Последна промяна от 1115 на нед фев 03, 2019 9:29 pm, променено общо 1 път.
a_stoev - майстор
Като ти гледам въпросите по-добре се ориентирай към готово външно тяло и така наречените AHU-kit - платки заместващи вътрешно тяло и топлобменник фреон вода.
Ти инсталацията на подовото си я прави, топлоизточника имаш време да го избираш.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед фев 03, 2019 8:34 pma_stoev написа:
Като ти гледам въпросите по-добре се ориентирай към готово външно тяло и така наречените AHU-kit - платки заместващи вътрешно тяло и топлобменник фреон вода.
Ти инсталацията на подовото си я прави, топлоизточника имаш време да го избираш.
:lцl:
1115 - специалист
нед фев 03, 2019 8:34 pma_stoev написа:
Като ти гледам въпросите по-добре се ориентирай към готово външно тяло и така наречените AHU-kit - платки заместващи вътрешно тяло и топлобменник фреон вода.
Ти инсталацията на подовото си я прави, топлоизточника имаш време да го избираш.

Толкова ли са зле въпросите ми?
Лъха некомпетентност от тях предполагам?
Все пак - помогнете да ги формулирам по-ясно.
s_s1 - специалист
нед фев 03, 2019 6:29 pms_s1 написа:

Колко енергия ще се извлече от промяната от течно в твърдо състояние примерно за тези 2 000 литра вода?
Гледам че доста от лидерите в отоплението произвеждат резервоари със "саламура" вода и антифриз закопани в земята. Как работи тази система и колко е КОП?
А ако точа по-малко вода от кладенеца, като се понижи тем. близо до 0С, какъв ще бъде ефекта?
Попитах, но никой не ми отговори.

Водата е много варовита около 14-15 немски градуса, има и песъчинки, няма инсталирана помпа и е с незнаен дебит.
шоп - майстор
Как да ти се отговори. Как ще точиш вода от кладенеца за да подържаш 0 гр в него. Помпи, тръби всичко ще замръзне.
Не случайно в ТП вода/вода една от защитите е по темп. на изхвърлена вода. Обикновенно е 4 градуса...може да се пипне и на 3 или 2 но никога по-ниско иначе лед и брак.

КОПа няма да ти хареса щом кипенето ще е със знак -
Ако нямаш вода мини на ТП въздух/вода. Аз така бих направил.
speka_rs - майстор
пон фев 04, 2019 11:11 ams_s1 написа:
нед фев 03, 2019 6:29 pms_s1 написа:

Колко енергия ще се извлече от промяната от течно в твърдо състояние примерно за тези 2 000 литра вода?
Гледам че доста от лидерите в отоплението произвеждат резервоари със "саламура" вода и антифриз закопани в земята. Как работи тази система и колко е КОП?
А ако точа по-малко вода от кладенеца, като се понижи тем. близо до 0С, какъв ще бъде ефекта?
Попитах, но никой не ми отговори.

Водата е много варовита около 14-15 немски градуса, има и песъчинки, няма инсталирана помпа и е с незнаен дебит.
Няма грижи, че водата е много варовита, ако се ползва само за отопление. Най-доброто според мен е да се купи една за 100 лв и да се види тоя кладенец, може ли да се ползва и има ли дебит в него. И след това да се мисли за хубава помпа филтри и така нататък.
шоп - майстор
пон фев 04, 2019 12:31 pmspeka_rs написа:
И след това да се мисли за хубава помпа филтри и така нататък.
+ 1
това е най-важното. Да се определи дебита. Другото е лесно.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: