• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
евгени1 - специалист
Шоп благодаря ти, хубаво е че си намерил от къде да черпим информация. Аз преди да изключа термопомпата, пробвах с намаляване на дебита на топлата вода и тогава температурата на фреона след испаритела беше 12 градуса което е нормално. Като започне следващия отоплителен сезон, ще пиша какви са резултатите. Пожелавам ти успех в това което си замислил.
шоп - майстор
Ура, другари!
Животното оживя!!!

Днес навържахме ел. частта. Предпазители, моторна защита, фазов регулатор и управление на ТП. Заредихме я с фреон и я закачихме хидравлично за тестове. Топломера показва 22-23 киловата топлинна мощност на машината при 4-5 киловата консумирана ел.енергия.

Предстои да я подвържа на място, да сложа на всички входове и изходи термометри, датчик поток, филтри и т.н.

Моята потопяема помпа е по-икономична и с по-голям дебит, а циркулационната по-мощна и с по-голям дебит-така, че с финални настройки и температура на кондензация около 40 градуса да оптимизирам още повече системата.

Повече данни във времето:-)

Благодаря на съседа спец. по хл. и клима техника. С негова помощ и с помоща на ел.техник дадохме живот на една купчина желязо:-)

Прикачен файл

SAM_9217.JPG

Прикачен файл

SAM_9216.JPG

Прикачен файл

SAM_9215.JPG

Прикачен файл

SAM_9214.JPG

Прикачен файл

SAM_9213.JPG
radius - майстор
Да му е кеф на човек да ти гледа проектите. Откъде намираш време - не знам, но доста ти се занимава. :prayer:
шоп - майстор
radius написа:
Да му е кеф на човек да ти гледа проектите. Откъде намираш време - не знам, но доста ти се занимава. :prayer:

:-D :-D :-D Време да искаш, но и финанси и желание си трябват:-))

То не е само термопомпата. В момента в гаража и в работилницата съм разтоварил един камион вата URSA 32 с дебелина 12 и 5 см.

Изолирам покрива на къщата от горе с 17 см вата, а от долната страна с още 24 см вата.

Всички технически и спомагателни помещения и работилница изолирам с 32 см вата....

Изолацията в момента не е скъпа и на фона на почти нулевите лихви в банките според мен това е една много добра инвестиция особено ако си правиш всичко сам:-))

Вървят и спомагателни проекти за евтини сл. колектори, рекуператори и др, но да не разводнявам темата, която е за самоделна ТП

Прикачен файл

SAM_9209.JPG

Прикачен файл

SAM_9211.JPG

Прикачен файл

SAM_9212.JPG

Прикачен файл

SAM_9218.JPG

Прикачен файл

SAM_9219.JPG
kuuuuuul - майстор
Добре дошъл в отбора,предполагам ще има и наблюдение с графики. :partyman:
шоп - майстор
@kuuuuuul, благодаря!
Нямам представа с каква програма да правя мониторинг и графики, ти с каква си? Колко ориентировъчно ще струва :?
Доста се изръсих за качествена месингова и неръждаема арматура, неръждаеми самопочистващи се филтри с манометри, мощна цирк. помпа и надежна потопяема, цял куп термометри, манометри, волт и амперметри.

С помоща на термометри водомери и ампермери мога да си следя параметрите и да си направя оптималните настройки...но само толкова

Вчера засякох дебита, който преминава през изпарителя. 4750л/час. Много съм доволен от потопяемата помпа, която е само 370 вата.
kuuuuuul - майстор
Моето наблюдение е с ардуино вързано към интернет.Някъде по темите бях обяснил всичко.
шоп - майстор
Да, сетих се. Чел съм ти темите. Обае мен хич ме няма по електрониката и микросхемите. Ако има нещо готово да го купя и да го свържа ... Извън възможностите ми е да го направя сам.


То и мониторинга ще е малко особен, защото ТП ще работи само от 22 до 6 часа по нощната тарифа, като загравя буфери за подово и конвектори.

В най-големите студове, ако буферите не стигат ще се включва и универсалната горелка. Поне за сега това ми е идеята. Пък след един отоплителен сезон ще засеча дали ТП + дневна тарифа е по-евтино от горелка + домбаска фракция.
a_stoev - майстор
шоп написа:
В момента в гаража и в работилницата съм разтоварил един камион вата URSA 32 с дебелина 12 и 5 см.
А! В това е истината.
kuuuuuul - майстор
Колегата 2V6 ги разбира тези работи,но е много зает и не знам да ли ще има възможност да ти свърши работа.Другия вариант е http://www.robotev.com/ те продават всичко необходимо и също може да го програмират.Ти няма да спиш при ТП за да записваш данните,така че без постоянно наблюдение и сравнение на графики на различни режими на работа трудно ще уцелиш оптималните настройки.Най лошото време за ТП е мъгла с тем. около 0гр. Какво можеш да регулираш от управлението? Над 5гр трудно нещо може да бъде по добро от ТП-та дори и на дневна тарифа.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: